گوناگون

انفجار در بندر درینجه

روز دوشنبه انفجاری در بندر درینجه در غرب ترکیه به وقوع پیوست که به از بین رفتن عملیات بارگیری غلات به یک کشتی و زخمی شدن دست کم ۱۲ نفر منجر شد. یک منبع آگاه در گارد ساحلی ترکیه نیز به خبرگزاری اسپوتنیک گفت، این انفجار به هیچ یک از کشتی‌های مستقر در این بندر آسیب وارد نکرد….
مقام مسئول ارشد امور غلات در دولت ترکیه امروز سه‌شنبه گفت، آنکارا اقدام خرابکارانه را به عنوان یکی از دلایل انفجار اخیر در بندر درینجه این کشور در نظر می‌گیرد گرچه فعلا این گزینه بعید است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، احمد گلدال، رئیس کمیته غلات ترکیه امروز اظهار کرد، از نظر مقام‌های ترکیه‌ای اقدام خرابکارانه می‌تواند به عنوان یکی از دلایل انفجار روز دوشنبه در بندر بزرگ تجاری درینجه واقع در استان کوجا الی مطرح باشد اما آنکارا فعلا احتمال چنین چیزی را کم می‌داند.

دولت ترکیه گفته است در انفجار بندر درینجه ترکیه به ۲۰ درصد از ذخایر مواد غذایی معادل حدود ۱۵ هزار تن آسیب وارد شده است.

دفتر ریاست جمهوری ترکیه روز سه شنبه اعلام کرد: ظرفیت کل بندر ۹۵۰۰۰ تن است. سیلوی محل انفجار قبلاً ۷۵۰۰۰ تن ذخایر داشته است. طبق برآوردهای اولیه حدود ۲۰ درصد (حدود ۱۵۰۰۰ تن) از این ذخایر آسیب دیده است. بنابراین شایعه نابودی ۸ میلیون تن از ذخایر صحت ندارد.

بر اساس گزارش نشریه سی.ان.ان ترک، گلدال بیان کرد: “آنجا بندرگاهی است که هیچکس بدون داشتن مجوز امنیتی نمی‌تواند به آنجا وارد شود. فرقی نمی‌کند که این شخصی کارمند دولتی یا صاحب یک شرکت تجاری باشد، آنها بدون مجوز نمی‌توانند به آنجا وارد شوند.”

او اضافه کرد: “البته همه امکانات مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت اما گزینه خرابکار به عنوان احتمالی ضعیفتر در نظر گرفته شده است.”

روز دوشنبه رسانه‌های ترکیه‌ای گزارش دادند، انفجاری قوی یک انبار کمیته غلات ترکیه در بندر درینجه در استان کوجا الی را لرزاند.

اطلاعات اولیه حاکی از زخمی شدن حداقل ۱۰ نفر در داخل انبار در زمان وقوع این انفجار است. علت انفجار در این بندر هنوز مشخص نیست و گفته شد، انفجار در زمان بارگیری غلات به یک کشتی رخ داده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا