گوناگون

افزایش تنش میان اسلام‌آباد و کابل؛ طالبان: ده‌ها پاکستانی در حملات اخیر داعش در افغانستان دست داشتند

تنها چند روز پس از آن که اسلام‌آباد، افغان‌ها را به دست داشتن در حملات انتحاری در قلمرو خود متهم کرد؛ طالبان امروز چهارشنبه اعلام کرد که در سال گذشته، ده‌ها شبه نظامی پاکستانی عضو گروه داعش را کشته یا به اسارت گرفته‌ است….

اسلام‌آباد مدعی است که شبه‌نظامیان داعش اغلب توسط افغان‌ها حمایت می‌شوند و متعاقب افزایش شمار حملات انتحاری در پاکستان، موجب تشدید تنش‌ها بین این دو کشور همسایه شده است.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان روز چهارشنبه به خبرگزاری فرانسه اعلام کرد که در سال گذشته، ۱۸ نفر از افرادی که «توسط نیروهای ما در افغانستان کشته شدند» از شهروندان پاکستانی بودند. او افزود: «آنها داعشی بودند و همه در بمب‌گذاری‌های مختلف و حملات دیگر دست داشتند و در حال حاضر نیز ده‌ها تن از آنها در زندان‌های ما نگهداری می‌شوند.»

او در بیانیه‌ای که اواخر روز سه‌شنبه منتشر شد، به طرز کنایه‌آمیزی گفته بود که مقامات طالبان را نباید به خاطر «ناکامی امنیتی هر کشوری در منطقه» مسئول دانست.

در ادامه این بیانیه آمده بود که «امارت اسلامی افغانستان به جای این که انگشت اتهامش را به سوی طرف پاکستانی بگیرد، تدابیر امنیتی خود را تقویت کرده است.» این نخستین بار است که مقامات طالبان آشکارا پاکستانی‌ها را مسئول حملات در افغانستان می‌دانند.

اسلام‌آباد معتقد است که شبه‌نظامیانی که در خاک پاکستان حملات خود را ترتیب می‌دهند، از پناهگاه‌های خود در خاک افغانستان وارد عمل می‌شوند و اتباع افغان نیز به آنها کمک می‌کنند.
تقابل میان طالبان و اسلام آباد

ژنرال سید عاصم منیر، فرمانده ارتش پاکستان روز دوشنبه اظهار داشت که ورود اتباع افغان به این ماجرا «برای صلح و ثبات منطقه زیان‌آور بوده و انحراف از توافقنامه صلح دوحه است.» توافقنامه صلح دوحه همان توافقی است که بر اساس آن نیروهای تحت رهبری آمریکا پس از ۲۰ سال اشغال، خاک افغانستان را ترک کردند.

یکی از عناصر کلیدی توافق دوحه این بوده است که مقامات طالبان هیچ‌گاه اجازه ندهند که شبه‌نظامیان خارجی برای انجام حملات برون مرزی خود، از خاک افغانستان استفاده کنند.

محمد یعقوب، وزیر دفاع حکومت طالبان در یک سخنرانی در جمع اعضای نیروهای امنیتی افغانستان که روز شنبه از تلویزیون دولت این کشور پخش شد، هشدار داد که هبت الله آخوندزاده، رهبر طالبان جنگ در خارج از افغانستان را از نظر شرعی «جهاد» نمی‌داند، بلکه آن را جنگی غیرقانونی میداند و آن را «حرام» اعلام کرده‌است.
به رغم این که در ۲۰ سال مداخله آمریکا در افغانستان، اسلام‌آباد با ائتلاف نظامی به رهبری ایالات متحده مشارکت می‌کرد، اما به حمایت پنهانی از طالبان متهم است.

پس از این که طالبان در ماه اوت ۲۰۲۱ قدرت در افغانستان را به دست گرفت، روابط بین کابل و اسلام‌آباد رو به وخامت گذاشت و پاکستان همسایه خود را به پناه دادن به گروه‌های مسلح متهم می‌کند؛ گروه‌هایی که خود را برای انجام حملاتی در خاک پاکستان آماده می‌کنند.
یورو نیوز

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا