حقوق بشر

هشدار نسبت به احتمال صدور حکم اعدام برای چهار معترض اهل سنندج

کیوان زندکریمی، سردار شاهمرادی، آرام آزاد و هوشنگ چهار گرگه، چهار شهروند بازداشت‌ شده در جریان اعتراضات مردمی سال گذشته سنندج (سنه) به “محاربه” متهم شدند. جان این شهروندان محبوس در زندان مرکزی سنندج، با انتساب چنین اتهامی که ممکن است به صدور حکم اعدام منجر شود، در معرض خطر جدی قرار دارد.

بر اساس گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، اخیراً کیوان زندکریمی ٢٩ ساله، سردار شاهمرادی، ٢۶ ساله، هوشنگ چهار گرگه ۴۴ ساله و آرام آزاد، چهار شهروند اهل سنندج توسط دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران به “محاربه” متهم شدند.

در حال حاضر پرونده مجزای سردار شاهمرادی، دانشجوی دکترای پزشکی، کیوان زندکریمی، مغازه‌دار، هوشنگ چهارگرگه و آرام آزاد با اتهام محاربه در شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی در دست بررسی قرار دارد.

این چهار شهروند که در هشتمین ماه بازداشت خود به سر می‌برند، بارها در بازداشتگاه شهرام‌فر سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در سنندج، جهت اخذ اعتراف اجباری و پرونده‌سازی تحت شکنجه شدید جسمی و روانی قرار گرفته‌اند و هر “چهار نفر زیر شکنجه ناچار به اعتراف علیه خود شده‌اند.

هه‌نگاو پیشتر به طور مشخص درباره وضعیت بازداشت آرام آزاد نوشت که این شهروند جوان به “بازسازی صحنه جرم” توسط نهادهای امنیتی وادار شده است.

این چهار شهروند دی ماه سال گذشته توسط نهادهای حکومتی بازداشت شده بودند که کیوان زند‌کریمی اردیبهشت‌ماه امسال با وثیقه ۳ میلیارد تومانی موقتاً آزاد شد. اما چند روز پس از آزادی و با فشار اطلاعات سپاه پاسداران در حالی که برای پیگیری وضعیت پرونده‌اش به دادگاه رفته بود روز یک‌شنبه ۱۷ اردیبهشت‌ماه پنج روز پس از آزادی موقت دوباره توسط نهادهای امنیتی بازداشت و به زندان مرکزی سنندج منتقل گردید.

در حالی که این شهروندان به کشتن یک نیروی حکومتی در ٢۶ آبان ماه سال گذشته متهم شده‌اند که پیش از این، رسانه‌های وابسته به سپاه پاسداران با انتشار گزارشاتی مدعی بازداشت چهار معترض در سنندج در ارتباط با کشته شدن یک نیروی مسلح حکومت به نام حسن یوسفی شده بودند.

شایان ذکر است که روز ٢۵ آبان ۱۴۰۱، پس از مراسم چهلم جان‌باختگان سنندج حین بازگشت معترضان آرام حبیبی، شاهو بهمنی و امید حسنی کشته شدند. همچنین، در همان روز شهروندی دیگر به نام آریان خوش‌گوار ۱۸ ساله مورد ضرب‌وشتم نیروهای حکومتی قرار گرفت و پس از چهار ماه بستری شدن در ٢۴ اسفند ١۴٠١ در بیمارستان کوثر سنندج جانباخت.

بنا بر ماده ۲۸۲ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲، اتهام محاربه می‌تواند با مجازات‌هایی از جمله «اعدام، صلب (به صلیب کشیدن)، قطع دست راست و پای چپ و نفی بلد (تبعید)» همراه باشد. انتخاب هر یک از این مجازات‌ها «متناسب با جرم ارتکابی» بر عهده قاضی نهاده شده است و با انتساب این اتهام و از آنجایی که سپاه پاسداران شاکی پرونده آنها می‌باشد جان کیوان زندی، سردار شاهمرادی، آرام آزاد و هوشنگ چهار گرگه در معرض خطر قرار دارد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا