زحمتکشان

اعتراض تشکل‌های بین‌المللی از احکام زندان رهبران اتحادیه‌های کارگری ونزوئلا

(ITUC) از محکومیت گابریل بلانکو، رهبر اتحادیه کارگران ونزوئلا و پنج مقام اتحادیه‌های کارگری دیگر به ۱۶ سال زندان، ابراز تاسف کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا به نقل از کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری و صنفی (ITUC)، این تشکل از محکومیت گابریل بلانکو، رهبر اتحادیه کارگران ونزوئلا و پنج مقام اتحادیه‌های کارگری دیگر به ۱۶ سال زندان ابراز تاسف کرده و این اقدام دولت ونزوئلا را محکوم کرد.

گابریل بلانکو، مدیر اتجادیه ASI از تشکل‌های وابسته به ITUC، ابتدا توسط اطلاعات نظامی ونزوئلا بازداشت شده است. برخی دیگر از رهبران اتحادیه‌ای در پایان سال ۲۰۲۲ بازداشت شده و هنوز در زندان هستند. حکم دادگاه بلانکو اخیرا صادر شده و وی به جرم تلاش برای اعتصاب و سازماندهی کارگری در جهت اهداف امنیتی خوانده شده است.

لوک تراینگل، دبیرکل موقت ITUC، در نامه‌ای مشترک به نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا، این حکم را «خودسرانه و ناقض ابتدایی‌ترین حقوق افراد و همچنین نقض جدی حق فعالیت صنفی و کارگری» خوانده و به مادورو که خود از دل یک اتحادیه کارگری (رانندگان) وارد فعالیت سیاسی شده است، به شدت حمله کرده است.

مقامات ITUC تأکید کردند: اقدامات دولت ونزوئلا در این مورد به تلاش‌ها برای برقراری گفت‌وگوی اجتماعی مؤثر و رسیدگی به توصیه‌های نهادهای نظارتی اصلی سازمان جهانی کار ILO در مورد وضعیت ونزوئلا آسیب رسانده است و این کشور را در رسیدن به امتیازات و امکانات در نظر گرفته شده توسعه‌ای توسط این نهاد جهانی محروم می‌کند.

ITUC متعهد شده است از همه تلاش‌ها برای لغو احکام و تضمین احترام به حقوق اساسی بشر و اتحادیه‌های کارگری در ونزوئلا حمایت کند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا