گوناگون

توافق حاصله؛آزادی چند زندانی در ازای ۶ میلیارد دلار

روزنامه نیویورک تایمز نوشته مطابق با توافق حاصله پنج زندانی آمریکایی در ازای آزادی چند زندانی و دسترسی تهران به ۶ میلیارد دلار برای اهداف بشردوستانه، اجازه ترک ایران را پیدا خواهند کرد….
مراد طاهباز، سیامک نمازی و عماد شرقی از جمله زندانیان آزاد شده هستند. دو نفر از زندانیان تبعه آمریکا خواسته‌اند که هویت آنها فعلا علنی نشود. طبق گزارش های اعلام شده،این پنج نفر تنها در صورتی اجازه خروج از ایران را خواهند یافت که شش میلیارد دلار دارایی بلوکه‌شده در کره جنوبی به بانک مرکزی قطر منتقل شود.

وزیر خارجه آمریکا در این باره گفت: رژیم ایران به‌هیچ‌وجه و در هیچ شرایطی از تخفیف در تحریم‌ها برخوردار نخواهد شد و در مواردی که ما درگیر این نوع تلاش‌ها برای به خانه آوردن آمریکایی‌ها از ایران می‌شویم، از منابع متعلق به ایران (پول های بلوکه شده) استفاده خواهد شد و این منابع به حساب‌های محدود منتقل خواهد شد به طوری که از این پول فقط بتوان برای مقاصد انسان‌دوستانه استفاده کرد، که همانطور که می‌دانید تحت تحریم‌ها مجاز است. در مورد اقدامات انسان‌دوستانه معافیتی (در تحریم‌ها) وجود دارد، که از اول هم وجود داشته است.

آمریکا و همچنین خانواده‌های زندانیان دوتابعیتی، جمهوری اسلامی را متهم می‌کنند که با گروگان‌گیری و توسل به زندانی کردن شهروندان به دنبال باج‌گیری و کسب امتیاز در موضوعات مورد اختلاف است.

جشن غمگین جمهوری اسلامی برای رسیدن به ۶ میلیارد دلار پول!

به گفته منابع آگاه دولت قطر اموال ایران را کنترل خواهد کرد و تنها به رژیم تهران اجازه خواهد داد تا برای خرید کالاهای بشردوستانه از آن استفاده کند.

این خبر با واکنش کاربران در توئیتر فارسی روبرو شد. آنان اعتقاد داشتند این همه طولانی شدن روند مذاکرات که باعث ضعیف‌تر شدن هر چه بیشتر قدرت خرید مردم در داخل کشور شده، چه دستاوردی را برای ایران داشته است. آنان همچنین اعتقاد داشتند این تبادل با شرایط بهتر در دولت قبلی قابل تصور بود.

کاربری نوشت: خب بچه‌ها ی عزیز! قصه‌ی ما به سر رسید. دلارهای کُره به قطر رسید اما به ایران نرسید. تا دلاری دیگر و عزت و اقتداری دیگر، بدرود

یکی دیگر نوشت: خدا رو شکر که بالاخره دلارهای مردم ایران در کره جنوبی به قطر منتقل شده و نفت در برابر غذا می شود.

کاربر دیگری هم فرقی در ماجرای بلوکه شدن پول‌های ایران در کره و قطر ندانست و نوشت: تا دیروز مچل کره بودیم که ۷ چوق رو کی میده، از امروز باید مچل قطر باشیم که ۶ تا رو چجوری قراره بده.این وسط هم یک واحد گم شد که به قول قماربازا گل روی شما.

فعال اقتصادی هم انتقال پول‌های ایران به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس را موجب مشکلات جدید برای ایران دانست و نوشت: پول‌هایمان در عراق را دادند دست عمانی های عزیز، سرمایه های بخش خصوصی نزد اماراتی ها محترم است. پول های کره ای مان هم به قطر منتقل می شود. کویت و عربستان می ماند که به زودی آنجا هم حساب باز خواهیم کرد، حالا با چنین تدبیری، خلیج فارس و تنگه هرمز آرام می گیرد و مطالبات معکوس؟!

برگرفته از بالاترین

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا