بین‌المللی

بیانیه چین درباره شناسایی و بازداشت یک جاسوس سیا

دولت چین در بیانیه‌ای از شناسایی و دستگیر کردن یک تبعه چینی به اتهام جاسوسی برای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) خبر داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز،‌ وزارت امنیت کشور چین امروز (جمعه) در بیانیه‌ای از شناسایی و دستگیر کردن یک تبعه چینی که برای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) جاسوسی می‌کرد، خبر داده و ریسک و خطر به خدمت گرفته شدن اتباع چینی توسط سازمان‌های جاسوسی در خارج از مرزها را برجسته کرد.

بر اساس بیانیه وزارت امنیت کشور چین که در کانال این وزارتخانه در پیام‌رسان وی چت انتشار یافته، این تبعه چینی که تنها با نام کوچک “زِنگ” معرفی شد،‌ کارمند یک گروه صنعتی نظامی این کشور و در کشور ایتالیا توسط یک مامور سیا به خدمت گرفته شد.

زِنگ از سوی این گروه صنعتی نظامی چین برای ماموریت مطالعاتی به ایتالیا فرستاده شد و در آنجا با مامور سیا آشنا شد.

طبق بیانیه این وزارتخانه چین، “زنگ” و این مامور سیا ملاقات‌هایی در مهمانی‌های شام، گشت و گذار و همچنین رفتن به اپرا داشته و از طریق این ملاقات‌ها روابطی “نزدیک” برقرار کردند و به مرور “زنگ” به این مامور سیا “وابستگی روانی” پیدا کرد.

در ادامه این بیانیه تصریح شد، این مامور سازمان سیا بعد از موفق شدن در “متزلزل کردن” موضع سیاسی زنگ تلاش کرد که از او اطلاعات حساسی درباره ارتش چین را بگیرد. این وزارتخانه دولت چین مشخص نکرد که این وقایع کی اتفاق افتاده‌اند.

همچنین در این بیانیه به جنسیت “زنگ” اشاره ای نشد اما گفته شد که وی در سال ۱۹۷۱ به دنیا آمده و نام مامور سازمان سیا که با او ارتباط برقرار کرده “سِت” است.

چین در ماه ژوئیه قوانین ضدجاسوسی خود را گسترش داد که این موضوع باعث نگرانی آمریکا شد. این کشور همچنین در اوایل ماه جاری میلادی از شهروندان خود خواست در حمایت از امنیت ملی در فعالیت‌های ضد جاسوسی مشارکت کنند.

وزارت امنیت کشور چین تصریح کرد، “زنگ” با آمریکا یک توافق جاسوسی امضا کرده و قبل از بازگشت به چین آموزش‌هایی را دیده است. مامور سازمان سیا به “زنگ” وعده حجم چشمگیری پول و مهاجرات خانواده او به آمریکا را در ازای دادن اطلاعات داده است.

در ادامه بیانیه این وزارتخانه چین نوشته شد، زنگ بعد از بازگشت به چین در چند موقعیت اطلاعات “اساسی” برای آمریکا فرستاده و به خاطر این کار پول دریافت کرده است. طبق این بیانیه، مقام‌های چینی “برخورد قهرآمیز” که معمولا به معنی بازداشت است را علیه زنگ داشته‌اند.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا