حقوق بشر

حمزه درویش در زندان لاکان رشت اقدام به خودکشی کرد

روز پنجشنبه نوزدهم مردادماه، حمزه درویش زندانی سنی مذهب محبوس در زندان لاکان رشت، از طریق بلعیدن قرص دست به خودکشی زد. این زندانی پس از اقدام به خودکشی به بیمارستانی در رشت منتقل شده و بستری است.

خبرگزاری هرانا – یکی از اعضای خانواده این زندانی به هرانا گفت: “روز پنجشنبه ساعت ۱۲:۳۰، طی تماسی از زندان لاکان رشت اعلام کردند حمزه درویش در اعتراض به صدور حکم ۱۴ سال حبس در تبعید خود از طریق خوردن ۱۲ عدد قرص دیازپام اقدام به خودکشی کرده است. او را به بیمارستان رازی رشت منتقل کردند. حمزه درویش اکنون با حال عمومی نامناسب با دستبند و پابند بستری است .”

این منبع مطلع ضمن بیان اینکه در اطراف و داخل بیمارستان ماموران امنیتی حضور دارند و مانع ورود اعضای خانواده وی میشوند، افزود: “پس از پیگیری های اعضای خانواده آقای درویش مشخص شد معده وی را در بیمارستان شستشو دادند. اما مجدد در ساعت ۵ بعد از ظهر به آنها اعلام کردند سطح هوشیاری او ۳ شده است.”

یکی دیگر از اعضای خانواده آقای درویش اعلام کرد: “هر شب افسر نگهبان یک عدد قرص دیازپام به حمزه درویش میداد. از اینکه چگونه دوازده عدد قرص در اختیار حمزه قرار گرفته است، اطلاعی در دست نیست.”

در تاریخ ۸ مردادماه سال جاری، حمزه درویش از بابت پرونده ای که در دوران حبس برای وی گشوده شده، توسط شعبه اول دادگاه انقلاب رشت از بابت اتهام “اجتماع و تبانی برضد امنیت کشور” به پنج سال حبس، از بابت اتهام “مشارکت در تخریب عمدی به قصد مقابله با نظام” به پنج سال حبس، از بابت اتهام “توهین به رهبری” به دو سال حبس و از بابت اتهام “توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی” به دو سال حبس با احتساب ایام بازداشت قبلی و از بابت “احراق عمدی بنا و ساختمان زندان و متعلقات آن به قصد مقابله با نظام” به نفی بلد (تبعید) از محل سکونت فعلی خود به شهرستان رامهرمز محکوم شده است.

یک منبع مطلع به هرانا گفته بود: “آقای درویش بیش از ده ماه است که به دستور مسئولین مربوطه از ملاقات با خانواده محروم مانده است. وی در تاریخ ۱۴ مهرماه، به علت درگیری لفظی با مسئولین زندان بابت عدم دریافت مرخصی به سلول انفرادی منتقل شده بود که در تاریخ بیستم اردیبهشت ماه، پس از گذشت بیش از ۷ ماه، بدون رعایت اصل تفکیک جرائم به بند ۸ (بند اعدامی ها) زندان لاکان رشت منتقل شده است.”

به گفته این منبع مطلع، حکم صادره توسط دادگاه عمومی و انقلاب رشت در حالی صادر شده که در زمان درگیری زندان لاکان رشت، حمزه درویش به صورت تنبیهی به سلول انفرادی این زندان منتقل شده بود.

پیشتر یک منبع مطلع در رابطه با جزئیات گشایش پرونده جدید علیه آقای درویش در دوران حبس به هرانا گفته بود: “این پرونده با شکایت سازمان زندانها به دنبال درگیری ۱۷ مهرماه ۱۴۰۱، در این زندان گشوده شده است. در اواخر آبان ماه سال گذشته جلسه بازپرسی آقای درویش در شعبه شانزدهم بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب رشت به صورت ویدیو کنفراس از بابت اتهاماتی از قبیل “اهانت به بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت داخلی کشور، آتش زدن احراق عمدی و تخریب عمدی عمارت و بنا و اموال به قصد مقابله با حکومت اسلامی و توهین به رهبری” برگزار شد.”

حمزه درویش، زندانی اهل تالش پیشتر در اظهاراتی عنوان کرده بود که در سال ۹۳ نیروهای یک گروه بنیادگرای مستقر در سوریه با فریب، او را به ترکیه کشانده و سپس به سوریه منتقل کرده‌اند. مدتی را در زندان داعش بوده و سپس با دریافت امان نامه‌ای از سفارت ایران در ترکیه، به ایران فرار کرده و خود را به نیروهای امنیتی معرفی کرده است.

آقای درویش پس از یک سال آزادی با وثیقه مجددا بازداشت و در دادگاهی پر ابهام به ۱۵ سال حبس محکوم شد. وی در تاریخ ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹، از زندان رجایی شهر کرج خارج و به زندان لاکان رشت منتقل شد. حمزه درویش در تاریخ ۹ مهرماه ۹۹ برای دومین بار از زمان انتقال به زندان لاکان رشت به یکی از سلول‌های انفرادی این زندان منتقل و نهایتا در تاریخ ۲۳ آذرماه ۹۹ به سالن ۱۰ این زندان منتقل شد.

در تاریخ ۱۴ بهمن ماه ۱۴۰۰ جلسه بازپرسی وی، در خصوص پرونده ای دیگر به صورت آنلاین در شعبه ۱۶ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان رشت، برگزار و تفهیم اتهام شد. این پرونده با شکایت وزارت اطلاعات و با استناد به انتشار فایل صوتی آقای درویش در فضای مجازی که در آن از شرایط نگهداری اش در زندان سخن گفته بود، تشکیل شد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا