جوانان

محرومیت ۲۰۰ دانشجو از خوابگاه و الزام آنان به امضای تعهدنامه

شورای صنفی دانشجویان اعلام کرد: بر اساس گزارشات واصله، دست‌کم ۲۰۰ نفر از دانشجویان دانشگاه بوعلی همدان، به شکل غیرقانونی و بدون اخطار قبلی، از خوابگاه محروم شده‌اند….
این محرومیت بدون هیچ اخطار قبلی‌ای صورت گرفته و دانشجویان تنها پس از مراجعه به سامانه برای رزرو خوابگاه متوجه آن شده‌اند. مسئولین امور خوابگاه عنوان کردند که این محرومیت‌ها بدلیل گزارش حراست مبنی بر عدم رعایت قوانین پوشش و استعمال سیگار رخ داده‌است. همچنین اکثر دانشجویان محروم شده دختر هستند و از آنان خواسته شده‌ تا برای رفع این محرومیت، تعهدنامه‌ای را امضا کنند.

گفتنی است که گزارش حراست بدون ارائه هیچ شواهدی و تنها با ابلاغ غرض‌ورزانه اسامی دانشجویان صورت گرفته‌است.

لازم بذکر است که بر اساس قوانین و آیین‌نامه‌های دانشگاهی، هیچ نهادی از جمله حراست نمی‌تواند بدون احضاریه رسمی و تشکیل پرونده و درنهایت صدور حکم‌ انضباطی، دانشجویی را از خوابگاه یا هر نوع امکانات و حقوق دانشجویی منع کند. محرومیت دانشجویان و اخذ تعهدنامه به این شکل، تخلف آشکار حراست و معاونت دانشجویی است.

احضار تلفنی ۱۲ دانشجوی تربیت مدرس

گزارش‌های رسیده به کانال تلگرامی شوراهای صنفی دانشجویان کشور حاکی از آن است که در روزهای گذشته با حداقل ۱۲ دانشجوی این دانشگاه تماس تلفنی برقرار شده و به نهاد امنیتی احضار شده‌اند.

دانشجویانی که به این احضارهای تلفنی وقعی ننهاده‌اند، از طریق تماس با خانواده‌هایشان احضار شده‌اند.

این در حالی است که بر اساس قانون، احضار تلفنی سندیت ندارد و حکم احضاریه باید کتبی به دست فرد احضار شده برسد.

احتمال غیر حضوری شدن کلاس‌ها

این فشارها بر دانشجویان در آستانه شروع سال تحصیلی جدید و نیز سالگرد جنبش زن، زندگی، آزادی این ظن را تقویت کرده که حکومت قصد ارعاب دانشجویان و جلوگیری از یک خیزش دیگر را دارد.

هم‌زمان با این فشارها مهدی گلشنی مدیرکل حمل و نقل عمومی و امور مناطق شهرداری تهران، از انجام مکاتبه برای “مجازی شدن فعالیت دانشگاه‌ها تا دهم مهر ماه” خبر داد.

او البته دلیل این درخواست را “روان سازی ترافیک تهران” و کاستن از بار ترافیکی در روزهای آغازین سال تحصیلی جدید عنوان کرد. به گفته این معاون شهرداری هنوز به این درخواست پاسخی داده نشده و مکاتبات در جریان است “اما شهرداری امیدوار است این تمهیدات، اجرایی شود”.

اواخر تیرماه مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی خامنه‌ای در دانشگاه‌ها هشدار داده بود که آغاز مجدد اعتراضات مردمی می‌تواند از دانشگاه‌ها باشد.

او گفت: «آنها اعلام کرده‌اند دانشگاه اولین جایی است که باید اغتشاشات جدید راه اندازی شود.»

پیش از آن نیز حسین طائب، مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران، مدعی شد “آمریکایی‌ها می‌خواهند چالش‌ها را به دانشگاه و مدارس بکشانند”. او خواهان آن شد که حکومت در این زمینه به طور “پدافندی” و تنها از موضع دفاعی برخورد نکند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا