اخبار

فشارهای برنامه‌ریزی شدهٔ رژیم ولایت فقیه بر شهروندان بهایی را باید متوقف کرد

هم‌زمان با تشدید فشارهای حکومتی بر اقشار مختلف مردم پس از اعتراض های سراسری ۱۴۰۱ موج گسترده‌ای از احضار و بازداشت شهروندان بهایی نیز شکل گرفته است….

به‌گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، جمال‌الدین خانجانی و ماریا خانجانی، شهروندان بهایی، صبح امروز در تهران دستگیر شدند. جمال‌الدین خانجانی جزو هفت‌نفری بود که به اتهام گرداندن گروه یاران، پیشتر ۱۰ سال زندان تحمل کرد. او در سال ۹۷ و در سن ۸۴ سالگی از زندان آزاد شده بود و حالا در آستانه ۹۰ سالگی بار دیگر دستگیر شده است.
ایشان به علت عضویت در انجمن ملی بهائیان ایران در دهۀ اول پس از انقلاب تحت تعقیب و تهدید به مرگ بودند و از ۷۴ سالگی تا ۸۴ سالگی را – بدون حتی یک روز مرخصی برای شرکت در مراسم خاکسپاریِ همسرشان، در زندان به سر بردند.
به نوشته آقای عرفان ثابتی، در چهار دهۀ اخیر، مسئولان امنیتی و اطلاعاتیِ جمهوری اسلامی، از جمله سعید امامی، پیوسته آقای خانجانی را تحت فشار قرار داده اند.
در جریان موج تازهٔ سرکوب بهائیان در ایران نهادهای امنیتی ۹ شهروند بهایی را در تهران بازداشت و «۴۰ باب داروخانه و انبار» متعلق به آن‌ها را توقیف کرده‌اند.
وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی در بیانیه‌ای اعلام کرد که یک خانواده بهایی و همکاران آن‌ها را که در زمینه «دارو و لوازم آرایشی و بهداشتی» فعالیت می‌کردند، بازداشت کرده است.
فعالان بهایی در این زمینه به رادیو فردا گفته‌اند که اشکان، افشین و اردلان تبیانیان به همراه خواهر و داماد آن‌ها از شهروندان بهائی بازداشت‌شده هستند.
این فعالان گفته‌اند که مأموران وزارت اطلاعات با حضور در داروخانه‌ها و انبارهای مرتبط با خانوادهٔ تبیانیان «پس از تفتیش، لوازم ارتباطی برخی از کارکنان را نیز ضبط کرده‌اند».
وزارت اطلاعات در بیانیه خود این شهروندان را به جرایم مختلفی چون «قاچاق و احتکار دارو»، «تقلب در داروهای مسافرتی»، «پولشویی» و «فرار مالیاتی» متهم کرده است.
این نهاد امنیتی اعلام کرده که در همین زمینه «۲۰ داروخانه و ۳ شرکت لوازم آرایشی و بهداشتی و انبارهای» مرتبط با آن‌ها را نیز توقیف کرده‌ است.
نهادهای امنیتی در ایران در طول حیات جمهوری اسلامی شهروندان معتقد به دیانت بهایی در مشاغل پردرآمد را به بهانه‌های مختلف و دلایل امنیتی تحت فشار قرار داده و بارها اموال آن‌ها را مصادره یا توقیف کرده‌اند.
در یک دهه گذشته نهادهای امنیتی نوسانات شدید قیمت ارز را به فعالیت بهاییان در این عرصه نسبت داده و بارها شهروندان بهایی را در این زمینه بازداشت کرده‌اند.
گزارش‌های بالا که به‌طورعمده از طرف خبرگزاری هرانا و دیگر مدافعان حقوق بشر منتشر می‌شوند، تنها گوشه‌ای کوچک از مصیبت‌هایی است که بر بهائیان میهن‌مان روا می‌شوند. مقام‌های حکومتی شهروندان بهایی را با اتهام‌های مشابه محکوم، زندان و زیر فشار قرار می دهند. اتهام‌های جاسوسی، اقدام علیه امنیت ملی و جز این‌ها، ازجمله این اتهام‌هایی‌اند که این شهروندان در معرض آن‌ها قرار می‌گیرند. ما معتقدیم که رژیم حاکم نزد اکثریت مردم ایران محبوب نیست و مخالفت‌های آشکار و نهان این ادعا را به‌راحتی اثبات می‌کند. اینکه در این میان شهروندان بهایی هم مخالف باشند دور از انتظار نیست چون آنان هم با معضل‌ها و مشکل‌های مشابه در زندگی مواجه‌اند. با نگاهی دوباره به گزارش‌های بالا به‌خوبی می‌توان دریافت که شیوه مقابله حکومت با شهروندان بهایی عملاً آنان را از جنبه‌های روانی و اقتصادی با وضعیتی غیرقابل تحمل مواجه می‌کند.
نکته تامل‌برانگیز در این میان آن است که حجم فشارها، دستگیری‌ها و زندانی کردن این شهروندان جای هیچ شکی باقی نمی‌گذارد که در پس پرده این اقدام‌ها، هدف بهایی زدایی از سوی حاکمیت نهان است. رژیم ولایت فقیه اصولاً از نظر مذهبی دشمنی‌ای تاریخی با این آیین دارد و اقدام‌های ضد انسانی نسبت به هواداران این آیین که در بدو پیدایش یکی از مترقی‌ترین جنبش‌های اجتماعی در دو قرن گذشته ایران بود، این ضدیت را دو چندان کرده است. دفاع از حقوق تمامی شهروندان، صرف نظر از اعتقادهای مذهبی‌شان، جامعه بهائیان در میهن‌مان را نیز باید در بر بگیرد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا