بین‌المللی

تدارک محور مقاومت برای بازپس‌گیری منابع انرژی و غذایی در شرق سوریه

روزنامه رای الیوم طی تحلیلی در سرمقاله خود نوشت، محور مقاومت در حال برنامه‌ریزی برای انجام یک ضدحمله علیه نیروهای آمریکایی در شرق فرات است تا منابع غذایی و نفت غارت شده سوریه را بازگرداند و تنها منتظر پوشش هوایی روسیه است.

به گزارش ایسنا، روزنامه رای الیوم در این تحلیل نوشت: عملیات تهاجمی که اتوبوس ارتش سوریه را در مناطق مرزی در شرق فرات هدف قرار داد و منجر به شهادت ۲۶ سرباز حامل آن شد، بدون برنامه‌ریزی نیروهای آمریکایی و متحدان آن‌ها در منطقه قابل اجرا نبود و اینکه این حمله را به داعش نسبت می‌دهند، صرفا برای پنهان نگهداشتن این حقیقت است، چرا که اگر واقعاً «داعش» عامل این حمله است پس چرا نیروهای آمریکایی و پایگاه‌های آن‌ها را در منطقه هدف قرار نمی‌دهد که مبارزه با این گروه تروریستی، حذف آن و از بین بردن سران آن را بهانه‌ای برای حضور خود در منطقه می‌داند؟!

ایالات متحده آمریکا در حال اعمال سیاست قحطی علیه دولت سوریه و مردم آن است، مشابه آنچه که بیش از ۱۳ سال علیه عراق داد تا دولت سوریه را از درون تضعیف و مردم این کشور را ناامید کرده و آن‌ها را وادار کند از هر طریق ممکن دنبال راه خلاصی باشند تا به این ترتیب مقدمات حمله نظامی همه‌جانبه آمریکا فراهم شود. همین امر کنترل نیروهای آمریکایی و متحدان آن‌ها، به ویژه نیروهای دموکراتیک سوریه «قسد» با اکثریت کُرد را بر ۲ منبع مهم برای بقا و زندگی مناسب برای مردم سوریه، یعنی غلات غذایی و انرژی (نفت و گاز) در شرق فرات روشن می‌کند.

اطلاعات به دست آمده نشان می‌دهد که فرماندهی آمریکا در شرق فرات در حال جذب صدها نظامی برای تشکیل شبه نظامیان جدید از میان قبایل عرب متحد خود است تا حملات خونین را علیه ارتش سوریه تشدید، اشغالگری خود را در مناطق شرقی تحکیم و کنترل خود را بر منابع آن تقویت کند.

مشخص نیست تا چه زمانی رهبری سوریه و پشت سر آن محور مقاومت سیاست خویشتنداری و عدم مقابله با این طرح را به منظور اجتناب از مقابله مستقیم با نیروهای آمریکا ادامه می‌دهند، آمریکایی که تنها راه برخورد با آن و ممانعت از طرح‌های خرابکارانه‌اش زبان زور و جنگ خونین است، زبانی که به خوبی آن را می‌فهمد و کاملا از آن هراس دارد.

ممکن است برخی استدلال کنند که آمریکا یک ابرقدرت است و ارتش سوریه پس از ۱۲ سال جنگ مستمر خسته شده است و هرگونه رویارویی با آن به نفع سوریه محاصره شده و گرسنه نیست، به ویژه اکنون که روابط آمریکا و ترکیه به وضعیت گرم سابق بازگشته و هماهنگی بین دو کشور در سوریه افزایش یافته است اما این استدلال درست نیست چرا که قبلا مقاومت عراق و پس از آن هم افغانستان شکست سنگینی بر ارتش آمریکا وارد کرده و آن را مجبور به عقب نشینی تحقیرآمیز کردند.

برخی می‌گویند، این حمله به اتوبوس حامل نیروهای سوریه هشداری از سوی آمریکا به رهبری سوریه است‌ به ویژه پس از درز اطلاعاتی مبنی بر اینکه ارتش سوریه و متحدانش در ایران، لبنان و عراق یک طرح کاملی برای حمله به نیروهای آمریکایی و پایگاه‌های آن‌ها و شبه نظامیان کُرد قسد تدوین کرده تا اراضی اشغالی را در شرق فرات آزاد کند و هم اکنون منتظر پوشش هوایی روسیه از این ضدحمله است و به نظر می‌رسد افزایش اصطکاک بین جنگنده‌های روسی و آمریکایی در حریم هوایی منطقه حکایت از موافقت اولیه روسیه با این درخواست دارد.

آمریکا که با قدرت تمام با بازگشت اتحادیه عرب به سمت سوریه و حضور بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور در اجلاس اخیر اتحادیه در ریاض مخالفت کرد، موفق شد با اعمال فشار و تهدید برخی دولت‌های حوزه خلیج فارس، از استقبال کشورهای عرب حوزه خلیج فارس از دمشق خودداری کند که این امر سستی در روابط سوریه با این دولت‌ها را در حال حاضر و ناامیدی از حمایت و مشارکت این کشورها را در بازسازی سوریه روشن می‌کند.

با توجه به وضعیت معیشتی نامناسب ملت سوریه به دلیل قانون آمریکایی سزار، طرح گرسنگی دادن و به زانو در آوردن ملت سوریه در ایجاد حالت “بی قراری” در میان محافل مردمی به ثمر نشسته است و برخی منابع نزدیک به رهبری سوریه و متحدانش می‌گویند تنها راه، انتقال نبرد به شرق فرات؛ منبع ثروت غذایی و نفتی است تا سوریه حاکمیت این مناطق را پس بگیرد و آمریکا خسارت مالی و جانی سنگینی متحمل شود.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا