اجتماعی

تیشه زمین‌خواران بر ریشه جنگل‌های بلوط بانه

زمین‌خواران طی چند روز گذشته بیش از ۴۰۰ اصله درخت و یک هزار و ۳۰۰ نهال در جنگل‌های بلوط روستای سورین بانه را قلع و قمع کرده اند.

به گزارش ایرنا، سودجویان و زمین خواران بار دیگر تیغ تیز خود را بر گلوی درختان بلوط منطقه سورین بانه گذاشتند و به قصد زمین خواری، توسعه باغات و احداث خانه باغ تعداد زیادی از آنها را قلع و قمع کردند و قامت بلند درختان چند صد ساله را بر زمین انداختند.

بلوط های کهنسال دشت سورین سالیان سال خاطرات نیاکان این دیار حفظ کرده که امروز قربانی طمع فرصت طلبانی می شوند روزگاری نیاکانشان زیر سایه اش آرمیده اند.

منطقه گردشگری “سورین” یکی سر سبزترین و زیباترین مناطق طبیعی و جنگلی شهرستان بانه است زیبای و چشم نوازی این منطقه زبان زد خاص و عام است این مهم باعث شده در سالهای اخیر زمین خواران، افراد سودجو و فرصت طلب چشم طمع به این منطقه داشته باشند و با روش های مختلف درختان جنگلی و مراتع را از بین می برند.

تفرجگاه گردشگری سورین در ۱۲ کیلومتری جنوب شرقی بانه و در بخش ننور واقع شده این منطقه از لحاظ پوشش جنگلی پرتراکم ترین نقطه بانه است و درختان بلوط ارتفاعات این منطقه را می پوشاند و منظره زیبایی از جنگل و کوه به نمایش می گذارد.

انجمن محیط زیستی پاژین بانه کلیپی را در فضای مجازی پخش کرد که در آن یکی از دوستداران طبیعت از قلع و قمع درختان این منطقه خبر داد.

به همراه تیم کارشناسان اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بانه برای بازدید از این منطقه و قتل و عام درختان بلوط عازم منطقه گردشگری سورین شدیم، هر چند در گذشته بارها به همراه دوستانم به منظور عکاسی و تفریح به این منطقه آمده بودم اما برای نخستین بار بود خزان جنگل های این منطقه زیبا را در آستانه نوروز می‌دیدم و برای نخستین بار در طول چند سال فعالیت رسانه‌ای و عکاسی انگشتانم برای ثبت این تصاویر ناراحت کننده یاری نمی کرد.

قلع و قمع درختان در منطقه گردشگری سورین در حاشیه جاده بانه- مریوان در ۲ نقطه مختلف این مسیر با فاصله تقریبا ۱۰۰ متر اتفاق افتاده و بسیاری از درختان جنگلی بزرگ بر زمین افتاده است.

در بین مردم بانه جنگل های بلوط که بخشی از ندگی مردم این منطقه بویژه دامداران به آن وابسته است از اهمیت ویژه ای برخوردار است و علاوه بر آن این جنگل های زیستگاه سنجاب ایرانی و بسیاری از گونه های جانوری دیگر است.

قلع و قمع ۴۰۰ اصله درخت بلوط توسط زمین خواران

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بانه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا درباره قلع و قمع درختان بلوط در مسیر جاده سورین گفت: زمین خواران در مسیر جاده سورین ۴۰۰ اصل درخت بلوط و یک هزار و ۳۰۰ نهال بلوط را قلع و قمع کردند.

عثمان افتخاری با بیان اینکه این زمین خواری در محدوده طرح گردشگری سورین انجام شد ادامه داد: این متخلف شناسایی و به دادگاه معرفی شده که براساس قانون حکم برای خلعیت صادر می شود.

وی اظهار داشت: بعد از این که زمین رفع خلعیت شد با گونه های بلوط و درختان محلی بازسازی می شود و در هفته منابع طبیعی نهال کاری در مسیر تخریب شده انجام می شود.

افتخاری اضافه کرد: این مسیر به مساحت ۵۱ هکتار به اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری واگذار شده و در حال تهیه طرح هستند که تعدادی آلاچیق نیز نصب شده که افراد سودجو و فرصت طلب به جان درختان این منطقه افتادند.

وی با اشاره به تاثیر تخریب جنگل ها و مراتع اظهار داشت: با تخریب جنگل ها و مراتع اکوسیستم منطقه از بین می رود و آفت امراض به زمین های کشاورزی سرایت می کند و جنگل و درختان منطقه از بین می رود و طبیعت زیبای خود را از دست می دهد.

این مسوول گفت: برای متخلفین منابع طبیعی امسال ۱۶۰ پرونده تشکیل شده و تعدادی از این پرونده تخریب مجدد هستند و ۱۰۰ پرونده رفع تصرف شد.

وی اظهار داشت: زمین خواران و افراد سودجو با طمعی که به زمین های منطقه دارند درختان جنگلی را با شیوه های بی رحمانه قطع ، آتش سوزی و تخریب از بین می برند.

افتخاری ادامه داد: سال گذشته حدود ۹۰ هکتار از مراتع و جنگل های بانه با روش های مختلف تخریب شده بخش از مناطق به صورت سطحی تخریب شده اما افرادی هستند که درختان را قطع و زمین اطراف درختان را شخم می زنند که ۲ پرونده بر اساس ماده ۴۲ و ماده ۵۵ برای این متخلفین تشکیل می شود.

وی با بیان اینکه یک هزار و ۱۰۰ پرونده جریانی مربوط به سه دهه گذشته همچنان در جریان است، اظهار داشت: در نیمه نخست امسال ۲۰ فقره آتش سوزی در ۷۵ هکتار از مراتع و جنگل های بانه اتفاق افتاده که یک فقره جنگل دست کاشت یک فقره به مساحت ۱۱ هکتار مرتع است.

مافیای زمین خواری در مناطق جنگلی

مدیر عامل انجمن محیط زیست پاژین بانه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: زمین خواری در استان کردستان بویژه در شهرستان های بانه و مریوان بیداد می کند در بانه مافیای زمین خواری به شدت افزایش یافته و چشم طمع به جنگل ها و مراتع دارند.

حامد اسراری افزود: زمین خواران و سودجویان درصدد هستند که جنگل ها و مراتع را تخریب و به باغ و ویلا تبدیل می کنند این افراد بیشتر در جنگل ها اقدام به زمین خواری می که در این مناطق گونه های ارزشمند جنگلی مانند بلوط وجود دارد.

وی با بیان اینکه رشد گونه های بلوط و تبدیل آن به درختی تنومند ۱۰۰ سال زمان نیاز دارد اظهار داشت: افراد سودجو از طرف افراد خاص حمایت و پشتیبانی می شوند که انجمن مردمی پاژین توقع دارد که دستگاه قضایی با این افراد به شدت برخورد کند.

اسراری با اشاره به اینکه این زمین خواری ادامه زمین خواری های گذشته است افزود: در سالها گذشته بیش از ۲۳۰ طرح طوبی در بانه اجرا شده که این طرح ها در راستای حفظ گونه های طبیعی و کشت گونه های دیگر اجرا شده که افراد سودجو گونه های بومی را از بین بردند و گونه های دست کاشت را توسعه دادند و زمین ها را تصرف و فروختند.

وی گفت:زمین خواران ۲۰۰ طرح طوبی بدون مجوز به افراد دیگر فروختند این درحالی است که به لحاظ قانونی نمی توانند این زمین ها را خرید و فروش کنند.

مدیر عامل انجمن محیط زیستی پاژین اضافه کرد: حفظ و احیای منابع طبیعی و اراضی ملی نیاز به حفاظ بیشتر دارد و باید ادارات مربوطه به طور مرتب از مناطق مختلف بازدید کنند.

وی گفت: ضروری است که در قوانین بازدارنده بازنگری شود و این قوانین مربوط به سالهای گذشته است و قدرت بازدارندگی ندارند که باید نمایندگان مجلس تلاش کنند تغییراتی را در اعمال قوانین ایجاد کنند که قدرت بازدارندگی بیشتری داشته باشند.

این دوستدار طبیعت ادامه داد: برای حفظ منابع طبیعی و فرهنگ سازی در این زمینه باید آموزش کودکان در اولویت قرار گیرد که انجمن پاژین بانه در این راستا اقداماتی انجام داده همچنین با مردم روستاها ارتباط برقرار کردیم.

وی گفت: درخت دستگاه تولید اکسیژن است که تخریب جنگل ها باعث ایجاد آب و هوای آلوده می شود همچنین درختان وسیله ای برای حفظ آبهای زیر زمینی است که با از بین رفتن درختان منابع آبی نیز از بین می رود.

اسراری اظهار داشت: تخریب جنگل های منطقه سورین از چند روز قبل و بیشتر در شبها و با اره برقی انجام شده برخی از درختان بیش از ۹۰ درصد تنه درخت قطع شده که با یک تکان کوچک درخت کامل قطع می شود.

وی ادامه داد: تخریب و قلع و قمع درختان در یک مسیر در ۲ نقطه انجام شده که بخش زیادی از جنگل به طور کلی از بین رفته و نهال های که تازه رشد کردند نیز از بین بردند.

مدیر عامل انجمن محیط زیستی پاژین بانه از نهادهای مربوطه و دادستان شهرستان درخواست کرد: انجمن مردمی پاژین از دادستان شهرستان بانه انتظار دارند که با این فرد متخلف با جدیت برخورد شود و نتیجه آن به شهروندان اعلام شود تا عاملی بازدارنده برای افراد دیگر باشد.

شهرستان بانه ۸۴ هزار هکتار منابع طبیعی دارد که بیش از ۵۰ هزار هکتار از آن را جنگل های بلوط تشکیل می دهند.

از مساحت ۲ میلیون و ۹۳۷ هزار هکتاری استان کردستان، بیش از ۳۷۴ هزار هکتار آن را جنگل تشکیل می‌دهد، جنگل های این استان که جزو جنگل های زاگرس شمالی به حساب می‌آید، در طول بیش از ۵۰ هزار سال گذشته تشکیل شده و به لحاظ محافظت از منابع آب و خاک، تولید محصولات فرعی، ذخایر ژنتیکی، مصارف درمانی، توانایی های اکوتوریستی و ارزش های زندگی، دارای اهمیت زیادی است.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا