بین‌المللی

اکوواس: به دیپلماسی برای حل بحران نیجر فرصت می‌دهیم اما همه گزینه‌ها روی میز است

بلوک اکوواس تاکید کرد که ساختار قانون اساسی در نیجر احیا خواهد شد و اکوواس اقدامات لازم را در پیش خواهد گرفت.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه خبری الجزیره، کمیسر امنیتی بلوک منطقه‌ای غرب آفریقا موسوم به «اکوواس» امروز پنج‌شنبه در نشستی در شهر آکرا، پایتخت غنا ادعا کرد «رهبران کودتا در نیجر وانمود می‌کنند آماده مذاکرات صلح هستند اما به دنبال دلایلی برای توجیه کودتا می‌گردند».

در ۲۶ ژوئیه، رهبران نظامی در نیجر برکناری «محمد بازوم» رئیس‌جمهور برکنار شده این کشور، بسته شدن مرزها، برقراری مقررات منع آمد و شد، تعلیق قانون اساسی و همچنین ممنوعیت احزاب سیاسی را اعلام کردند. در ۲۸ ژوئیه، آن‌ها گفتند «ژنرال عبدالرحمان شیانی» فرمانده گارد ریاست جمهوری نیجر، رهبر موقت و رئیس «شورای ملی موقت برای حفاظت از میهن» شده است.

اکوواس در ادامه گفت ساختار قانون اساسی در نیجر به هر شکلی بازگردانده خواهد شد و این بلوک تدابیر لازم را برای احیای آن در پیش خواهد گرفت.

همچنین این گروه تاکید کرد، اگر تمامی راه‌حل‌ها در نیجر شکست بخورند، نیروی اکوواس آماده پاسخ است، ما هنوز به دیپلماسی برای حل بحران در نیجر فرصت می‌دهیم اما تمامی گزینه‌ها روی میز است.

اکوواس پیشتر گفته بود گردآوری «نیروهای آماده‌باش» خود را جهت بازگرداندن محمد بازوم به عرصه قدرت، آغاز کرده‌ است.

بلوک اکوواس همچنین در این بیانیه اعلام کرد: کمیته روسای ستاد دفاع فعالیت نیروهای آماده‌باش را جهت احیای نظم قانون اساسی در نیجر آغاز کرده است.

نشست‌های امروز و فردای روسای ستادکل‌های کشورهای بلوک اکوواس در شهر آکرا به «پایان دادن به طرح‌های استقرار نیروهای ذخیره در نیجر» اختصاص خواهد داشت.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا