گوناگون

افزایش بحران کمبود آب در ایران؛ برخی روستاهای کهگیلویه و بویراحمد از سکنه خالی شد

کم‌آبی در میهن مان ایران به بحرانی فراگیر بدل شده و بخشی از روستاهای استان پرآب کهکیلویه هم به دلیل تنش آبی خالی از سکنه شدند. رئیس شورای شهر تهران می‌گوید، کل ایران با بحران کمبود آب روبروست و آب پایتخت از جای دیگر تامین می‌شود….

متروک و خالی از سکنه شدن روستاها به دلیل کم‌آبی خبری است که پیش از این بیشتر از مناطق خشک و کم‌آب ایران به گوش می‌رسید اما اکنون به استان کهکیلویه و بویراحمد هم رسیده است.

خبرگزاری مهر روز جمعه، ۲۷ مرداد به نقل از سخنگوی صنعت آب علت اصلی خالی بودن مخزن بسیاری از سدها و درگیر شدن برخی مناطق با بحران کم‌آبی را کاهش شدید بارندگی و تبخیر زیاد به خاطر دمای بالای هوا عنوان کرد.

به گزارش دویچه وله،فیروز قاسم زاده با بیان این که تغییرات اقلیمی باعث کاهش “بارندگی موثر” شده گفت: «بارندگی‌های مؤثر به بارندگی‌هایی اطلاق می‌شود که لایه‌های خشکی خاک را خیس کنند و منجر به شکل‌گیری روان‌آب شود که به سمت رودخانه هدایت شود و به مخازن سدها انتقال پیدا کند.»

بسیاری از کارشناسان معتقدند، در کنار پیامدهای تغییرات اقلیمی، مدیریت ناکارآمد منابع آب و بی‌توجهی مسئولان به برطرف کردن معضلات با توجه به منابع موجود، از علت‌های اصلی بروز تنش‌آبی در ایران است که تقریبا تمام استان‌ها را درگیر کرده است.
در پی افزایش بحران کمبود آب در مناطق مختلف ایران، استاندار کهگیلویه و بویراحمد اعلام کرد که برخی از روستاهای این استان به دلیل «تنش آبی» از سکنه خالی شده است.

علی احمدزاده که روز پنجشنبه ۲۶ مرداد در دیدار معاون آبرسانی وزارت نیرو از این اتفاق خبر داد، دقیقاً مشخص نکرد که کدام روستاها یا چه تعداد روستا به این دلیل تخلیه شده‌اند.

وجود تنش آبی در کهگیلویه و بویراحمد در حالی است که به گفته این مقام دولتی، این استان از ۱۰ درصد آب کشور برخوردار است.

در سال‌های اخیر، کمبود آب به ویژه در مناطق مرکزی و جنوبی ایران موجب اعتراضات پی‌درپی و گسترده مردم نسبت به مدیریت ناکارآمد آب از سوی دولت شده است.

در مرداد ۱۴۰۰، رئیس کمیته امنیت آب مجلس شورای اسلامی با انتقاد از مدیریت آب کشور گفت که کانون‌هایی در حکومت «در طول سال‌ها با لابی‌های سنگین و اعمال قدرت به دنبال بهره‌مندی فراقانونی و زیاده‌خواهانه از آب بوده‌اند و اقدامات آن‌ها منجر به نابودی مناطقی در استان‌های لرستان، چهارمحال و بختیاری و کهکیلویه و بویراحمد شده است».

استاندار کهگیلویه و بویراحمد در ادامه اظهاراتش تأکید کرد: «در تمام نقاط استان رودخانه و چشمه زار وجود دارد، اما مردم در اغلب مناطق و روستاها با تنش آبی مواجه هستند.»

علی احمدزاده از فرسودگی شبکه آب در استان خبر داد و افزود که به همین دلیل، «در شهر یاسوج ۵۷ درصد آب هدر می‌رود».

او گفت که چاه‌ها دیگر توان تامین آب شهر یاسوج را ندارند و باید از سد تنگ سرخ آب این شهر تأمین شود اما هنوز پروژه خط انتقال آب از این سد به طول ۳۵ کیلومتر از سوی وزارت نیرو به اجرا گذاشته نشده است.

امید صالحی، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کهگیلویه و بویراحمد، نیز در این باره گفت که از مجموع ۱۸۹ روستایی که در این استان «در تعهد بسیج و وزارت نیرو» بود، تنها به ۹۸ روستا آبرسانی شده است.

استان سیستان و بلوچستان نیز یکی از استان‌های بحرانی در زمینه مدیریت آب است.

روز ۹ مرداد امسال، جمعی از مردم زابل در شمال استان سیستان و بلوچستان، با برپایی تجمع، به ناکامی سیاست‌های دولت ایران در مقابله با بحران بی‌آبی، طوفان شن و هجوم ریزگردها و «عدم تحقق حقابه رودخانه مرزی هیرمند»، اعتراض کردند.

پیشتر رصدخانه مهاجرت ایران اعلام کرده که فقط طی یک سال، به دلیل بحران بی‌آبی و پیامدهای آن «۱۰ هزار خانوار» از شهر زابل و مناطق اطراف آن به مناطق دیگر ایران مهاجرت کردند.

اما در ماه‌های اخیر بحران کمبود آب به مناطق شمال کشور نیز که معمولاً بارش‌های بیشتری در آنجا صورت می‌گیرد، گسترش یافته است.

روز چهارشنبه، اسماعیل نادری فرماندار گرگان از قطعی طولانی‌مدت آب در برخی محلات این شهر عذرخواهی کرد.

او گفت که برنامه‌های دولت برای مشکل کمبود آب مردم گلستان «حداقل سه تا چهار سال طول خواهد کشید تا به بهره‌برداری برسد».

به گفته هاشم امینی سخنگوی صنعت آب‌وفاضلاب کشور، اکنون دست‌کم ۲۶۹ شهر ایران دارای تنش‌آبی است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا