فرهنگی

آزادی بدون قید و شرط همهٔ زندانیان سیاسی و عقیدتی

مادران پارک لاله ایران: فعالان جنبش زنان و تمام زندانیان سیاسی و عقیدتی باید آزاد شوند!….

خشم فروخورده‌ی طبقات و اقشار زحمتکش و فرودست، زنان* و جامعه‌ی کوئیر، دگراندیشان و ملیت‌های تحت ستم و تمام مبارزان آگاه؛ ناشی از سرکوب سیستماتیک، تبعیض و نابرابری‌های عمیق سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، اختلاف فاحش طبقاتی، فقر، گرانی، اخراج، بیکاری و بی‌عدالتی، هر روز فزونی می‌گیرد و می‌رود که با سیل اعتصاب‌ها و اعتراض‌های سراسری، پایه‌های پوسیده‌ی این نظام فاشیستی را در هم بشکنند.

زنان* نیمی از جامعه، شجاعانه و شگفت‌انگیز همراه با سایر انسان‌های آزادی‌خواه و برابری‌طلب، با حجاب سوزان و تن ندادن به حجاب اجباری و ارتجاعی حکومت، به شکل عملی و در مکان‌های عمومی، در برابر ۴۴ سال حاکمیت ستم، تبعیض و جنایت جمهوری اسلامی ایران ایستاده و مقاومت می‌کنند و نشان می‌دهند که حاضر نیستند به عقب بازگردند و هیچ مجازاتی نمی‌تواند در عزم راسخ آن‌ها خللی ایجاد کند و مصمم و یکپارچه همراه با سایر جنبش‌های مستقل و مردمی ایستاده‌اند تا با در هم شکستن پایه‌های این نظام فاسد، ارتجاعی، سودمحور و سراسر تبعیض و ستم، طرحی نو در اندازند.

به ۲۵ شهریور ۱۴۰۲، سالگرد کشته شدن ژینا (مهسا) امینی و آغاز قیام «زن، زندگی، آزادی – ژن، ژیان، ئازادی» نزدیک می‌شویم. حاکمیت ستمگر اسلامی ایران، وحشت زده از شعله‌ور شدن این قیام مردمی که شاخصه‌های مبارزه علیه هر گونه سرکوب، تبعیض، نابرابری و بی عدالتی، به ویژه مبارزه علیه تبعیض جنسی – جنسیتی و مبارزه علیه ستم ملیتی در آن پر‌رنگ است، اقدام به دستگیری دسته‌جمعی فعالان جنبش زنان* و سایر فعالان سیاسی اجتماعی و نیروهای مبارز و آگاه و خانواده‌های دادخواه کرده تا شاید بتواند از اعتراضات گسترده و سراسری مردم ایران جلوگیری کند.

بنا به خبری از آتنا دائمی:

– یک شنبه ۲۲ مرداد: آتنا دائمی توئیت زده که به دستور دادسرای اوین، خواهرش هانیه را به صورت تلفنی احضار کرده‌اند. او هم‌چنین اطلاع داده که شنبه گذشته از وزارت اطلاعات با مادرش تماس گرفته و آتنا و خانواده‌اش را تهدید کرده‌اند.

بنا به اخباری از بیدارزنی:

– سه شنبه ۲۴ مرداد، نیوشا بدیعی ثابت روانشناس و مترجم بهایی ساکن تهران که به بابِل سفر کرده بود، بازداشت شد.

– چهارشنبه ۲۵ مرداد، جمعی از فعالان حقوق زنان* در گیلان با یورش ماموران امنیتی به منزل‌شان بازداشت شدند: در رشت؛ دو خواهر به نام‌های زهرا دادرس و زهره دادرس، جلوه جواهری، فروغ سمیع‌نیا، متین یزدانی، آزاده چاووشیان، سارا جهانی و فعال سیاسی هومن طاهری. در انزلی؛ یاسمین حشدری، در فومن؛ نگین رضایی و در لاهیجان؛ واحده خوش‌سیرت و شیوا شاه‌سیاه.

– چهارشنبه ۲۵ مرداد: الهه عسکری عکاس و وبلاگ‌نویس در تهران بازداشت شد.

– چهارشنبه ۲۵ مرداد: نرگس سرداری بازیگر تئاتر به همراه دخترش در تهران بازداشت شدند. گفته شده دختر خردسال را به مادر بزرگ او تحویل داده‌اند.

بنا به اخباری از شوراهای صنفی دانشجویان کشور:

– شامگاه ۲۲ مرداد: دو خواهر دو قلو و ۲۱ ساله به نام‌های زریان ملایی و زیلان ملایی، دانشجوی دانشکده فنی دخترانه سنندج با یورش ماموران امنیتی بازداشت شدند.

– دست‌کم ۱۵ دانشجوی دانشگاه علامه طباطبایی طی تماس‌های تلفنی با شماره ناشناس، به وزرات اطلاعات احضار شده‌اند.

– در روزهای اخیر ۱۳ دانشجو در دانشگاه جندی‌‌شاپور اهواز، ۱۰ دانشجو در دانشگاه امیرکبیر و شماری از دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه تهران، علوم‌ پزشکی اصفهان و فردوسی مشهد به کمیته‌های انضباطی این دانشگاه‌ها احضار شدند و مورد بازجویی قرار گرفتند.

– دکتر مهدی خویی استاد جامعه شناسی دانشگاه علامه طباطبایی در صفحات مجازی خود اطلاع داده که از تدریس محروم شده، اما دانشگاه این موضوع را انکار کرده است.

– آرمین جلالی روشن، دانشجوی مهندسی کامپیوتر دانشگاه امیرکبیر به یک نیم سال منع از تحصیل (در حالت تعلیق)، محکوم شد.

بنا به اخباری از هرانا:

– شامگاه سه‌شنبه ۲۴ مرداد: سوزان عید محمدزادگان، شهروند بهائی ساکن بابل در منزل خود بازداشت شد.

– چهارشنبه ۲۵ مرداد: کاظم راود و جمال عدالت، شهروندان اهل بهبهان به شعبه چهارم دادسرای بهبهان، احضار شدند. این شهروندان پس از تفهیم اتهام بازداشت و به زندان بهبهان منتقل شدند.

– پنج‌شنبه ۲۶ مرداد، محمد(کوروش) وزیری، همسر شیرین علیزاده از جان‌باختگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ در چالوس، توسط نیروهای امنیتی در اصفهان بازداشت شد.

– پنج‌شنبه ۲۶ مرداد: مهسا بصیر توانا خواهر مهران بصیر توانا از کشته شدگان قیام «ژن، ژیان، ئازادی» در فومن بازداشت شد.

– پنج شنبه ۲۶ مرداد: هیدی عبدالبخت و نجم الدین عیسی‌زاده، شهروندان اهل اشنویه توسط نیروهای امنیتی در این شهر بازداشت شدند.

– خبر در ۲۷ مرداد: دخالت یک فرد تحت عنوان “آمر به معروف” در نوع پوشش چند شهروند در رشت به بروز درگیری میان آن‌ها انجامید. در این رابطه چهار شهروند بازداشت شدند.

بنا به خبری از هه‌نگاو:

– ساعت دو بامداد چهارشنبه ٢۵ مرداد: شیرکو نصیری (پدر دو فرزند)، اشکان رسولی، هدایت خسته و هیوا شبنگ، چهار شهروند اهل مهاباد با یورش به منازل‌شان توسط نیروهای اداره اطلاعات بازداشت شدند. هم‌زمان در روز جاری، شیروان خضری و ایوب میرزایی، هردو اهل روستای “بیمضرتی” از توابع شهرستان اشنویه نیز توسط نیروهای حکومتی بازداشت شدند. شمار بازداشت شدگان مهاباد و اشنویه بیش از ۱۵ نفر اعلام شده است.

خانواده‌های بازداشت‌شدگان جلوی دادسرای عمومی رشت، تهران، مهاباد و سایر شهرهای ایران جمع شده‌اند و خواهان آزادی هر چه سریع‌تر عزیزان‌ خود هستند.

ما مادران پارک لاله ایران، به عنوان صدایی از جنبش دادخواهی مردم ایران، این بازداشت‌ها، محرومیت‌ها و اذیت و آزارها را به شدت محکوم می‌کنیم و خواهان آزادی بدون قید و شرط بازداشت شدگان اخیر و تمام زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. ما از مردم آزادی‌خواه و دادخواه ایران و جهان می‌خواهیم که در برابر این همه سرکوب، بی‌‌عدالتی، تبعیض و جنایت سکوت نکنند و فریاد اعتراض‌مان را هر روز بلندتر کنیم زیرا تنها خود ما مردم هستیم که می‌توانیم در خیابان و در مکان‌های عمومی و با جنبش‌های مستقل و مردمی، جلوی این نظام دیکتاتوری و تمامیت‌خواه که برای حفظ پایه‌های فاسد و ثروث و قدرت خود از هیچ قساوت و جنایتی رویگردان نیست را بگیریم.

از شما دادخواهان می‌خواهیم که برای دستیابی به مطالبات زیر با ما همراه شوید:

۱) آزادی بدون قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی، ۲) لغو مجازات شلاق و اعدام از جمله؛ اعدام، ترور، کشتار خیابانی، شلاق، شکنجه، سنگسار و قصاص، ۳) محاکمه و مجازات آمران و عاملان تمامی جنایت‌های صورت گرفته توسط مسئولان جمهوری اسلامی ایران از ابتدا تا به امروز در دادگاه‌هایی علنی، عادلانه و مردمی (مجازاتی به جز اعدام)، ۴) برخورداری از آزادی بیان، اندیشه، قلم بدون قید و شرط، ۵) برخورداری از آزادی پوشش و حق کنترل بر بدن بدون قید و شرط، ۶) برخورداری از حق اعتراض، اعتصاب، تجمع، تشکل، سازمان‌ و احزاب مستقل، ۷) برخورداری از برابری حقوق شهروندی و رفع هرگونه تبعیض و ۸) جدایی دین از حکومت. ما اعتقاد عمیق داریم که ساختار سراپا فاسد، تمامیت‌خواه و دیکتاتوری مذهبی – ارتجاعی و غیر دموکراتیک حکومت اسلامی ایران باید در هم شکسته شود و طرحی نو در اندازیم.

مادران پارک لاله ایران

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا