گوناگون

“نیم میلیون کشته و زخمی” در جنگ اوکراین از هر دو سو

بر اساس گزارش رسانه‌های آمریکایی، نزدیک به ۵۰۰هزار سرباز در جنگ اوکراین کشته یا زخمی شده‌اند. نیویورک تایمز به نقل از مقامات دولت آمریکا می‌نویسد، از زمان حمله تهاجمی روسیه در فوریه سال گذشته، تلفات در طرف روسی بیشتر از طرف اوکراینی است و حدود ۳۰۰هزار کشته یا زخمی بوده است. شمار سربازان کشته شده روسی تا ۱۲۰هزار نفر و تعداد مجروحان ۱۷۰هزار تا ۱۸۰هزار نفر برآورد شده است. اوکراین حدود ۷۰هزار کشته و ۱۰۰ تا۱۲۰هزار زخمی داشته است….
آخرین برآورد علنی مقامات آمریکایی از تلفات نظامی این جنگ در نوامبر گذشته صورت گرفت، زمانی که مارک میلی، رئیس ستاد ارتش آمریکا گفت که از فوریه ۲۰۲۲ بیش از ۱۰۰هزار سرباز از هر دو طرف کشته یا زخمی شده‌اند. به نوشته این روزنامه، در آن زمان مقامات آمریکایی پشت درهای بسته گفته بودند که نزدیک به ۱۲۰هزار کشته و زخمی بوده است.

اسناد به بیرون درز کرده پنتاگون در بهار سال جاری، مجموع تلفات روسیه را میان ۱۸۹هزار و ۵۰۰ تا ۲۲۳هزار نفر نشان می‌دهد که شامل ۴۳هزار کشته می‌شود. از سوی دیگر، تلفات اوکراین ۱۲۴هزار و ۵۰۰ تا ۱۳۱هزار سرباز ذکر شده است که بر اساس اسناد محرمانه، از این رقم تا ۱۷هزار و ۵۰۰ سرباز کشته شده‌اند.

اوکراین تلفات را گزارش نمی‌کند

به گزارش نیویورک تایمز، برآوردها به این دلیل نوسان بسیار دارند زیرا اوکراین از تلفات جنگی خود به واشینگتن اطلاع نمی‌دهد. از سوی دیگر، سرویس‌های مخفی آمریکا در وهله نخست بر ارزیابی تلفات روسیه تمرکز دارند. اوکراین به طور معمول در مورد تلفات خود اظهار نظری نمی‌کند.

وزارت دفاع روسیه در سپتامبر سال گذشته اعلام کرد که ۶هزار سرباز روسی در اوکراین کشته شده‌اند. کارشناسان این رقم را بسیار کم ارزیابی می‌کنند.

بر اساس تحلیلی که نیویورک تایمز از آن نقل کرده است، اوکراین حدود ۵۰۰هزار سرباز شامل سربازان عادی، نیروهای ذخیره و شبه‌نظامی دارد. این در حالی است که روسیه می‌تواند بر حدود ۱،۳میلیون سرباز تکیه کند که ۲۵۰هزار نفر آنها به گروه‌های شبه‌نظامی مانند گروه مزدور واگنر تعلق دارند.

دویچه وله

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا