زحمتکشان

زورگیرهایی به نام کارفرما؛ ۴ ماه حقوق معوقه و دشواری زندگی کارگران خاش

چند خبر کارگری

کارگران شهرداری خاش می‌گویند: امروز که ۲۸روز از مرداد ماه می‌گذرد و به شهریور نزدیک می‌شویم، هیچ اقدامی برای حمایت از کارگران شهرداری صورت نگرفته است و کارگران همچنان بدون دستمزد و حقوق، منتظر اقدامات مسئولان هستند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، کارگران مجموعه شهرداری خاش درباره وضعیت فعلی خود گفتند: بهتر است مسئولان نسبت به جامعه کارگری توجه بیشتری نشان دهد. در حال حاضر نزدیک به ۳۰۰ کارگر که در شهرداری مشغول به کار هستند، بین سه تا چهار ماه حقوق خود را دریافت نکرده‌اند و دچار مشکلات عدیده‌ای هستند.

یکی از کارگران شاغل بخش خدمات شهرداری خاش با یادآوری اینکه متاسفانه مسئولان در ارتباط با وضعیت فعلی ما کارگران شهرداری کمتر احساس مسئولیت می‌کنند، ادامه داد: روزگار کارگران شهرداری خاش در حالی به سختی می‌گذرد که اخیر شهردار در گفتگو با یکی از خبرگزاری‌ها اعلام کرده حقوق کارگران به روز پرداخت می‌شود.

او گفت: چندین بار با مسئولان شهری صحبت کردیم و آن‌ها نیز قول پیگیری داده‌اند اما تا امروز که ۳ روز به پایان مرداد ماه باقی مانده و به شهریور نزدیک می‌شویم، هنوز هیچ اقدامی برای پرداخت حقوق معوقه کارگران صورت نپذیرفته است و و کارگران همچنان بدون دستمزد و حقوق در شرایطی سخت منتظر اقدامات مسئولان هستند.

وی با بیان اینکه هرکدام از ما به‌صورت میانگین از صبح زود تا ساعت ۱۱ شب در شهر مشغول خدمت‌رسانی به مردم و شهروندان هستیم، افزود: آخرین حقوق خود را دهم خرداد ماه دریافت کرده‌ایم که مربوط به اردیبهشت ۱۴۰۲ بود. این در حالیست که همکاران شرکتی ۴ ماه حقوق طلبکارند.

قیمت یک کیلو گوشت برابر با ۳۵ ساعت اضافه‌کار پرستاری

 محمدی (یک پرستار تهرانی) در تماس با خبرنگار ایلنا، از نرخ پایین اضافه‌کار پرستاران و سختی کار آن‌ها انتقاد کرد.

او با بیان اینکه «با توجه به کمبود نیروی پرستاری در کشور و مقاومت دولت در مقابل جذب نیرو به اندازه‌ی کافی، اضافه‌کار پرستاران در بسیاری از بیمارستان‌ها بیشتر اجباری‌ست و از قضا شبیهِ کار اجباری هم هست» گفت: اضافه کار اجباری پرستاران ساعتی حدود ۱۶ هزار تومان است!

این پرستار افزود: اضافه کار در ساعات سخت نیمه شب و در اوج کار پرستار نیز همین قیمت است؛ در واقع پرستار با ۱۰۰ ساعت اضافه کار در ماه، ۲ میلیون تومان هم اجرت نمی‌گیرد!

محمدی به گزارشی از ایلنا در روزهای گذشته اشاره می‌کند و می‌گوید: اگر بخواهیم قیمت گوشت را با نرخ اضافه‌کار پرستاران کشور مقایسه کنیم، به نتایج دردناکی می‌رسیم؛ با اضافه کار ساعتی ۱۶ هزار تومان، قیمت یک کیلو گوشت برابر با ۳۵ ساعت اضافه‌کار پرستاری است یعنی یک پرستار باید ۳۵ ساعت اضافه‌کار بایستد تا بتواند یک کیلو گوشت بخرد! به عبارتی، چهار شیفت کامل اضافه کاری برای خرید یک کیلو گوشت!

کارگران ساختمانی همچنان محروم از بیمه اجتماعی؛ نمایندگان مجلس اصلاحیه ماده ۵ را به تاخیر می‌اندازند

یک میلیون و ۵۰۰ هزار کارگر ساختمانی به خاطر قدرت و ثروت مافیای ساخت و ساز و حامیان آن‌ها از حق طبیعی و قانونی خود سالهاست که بی‌بهره مانده‌اند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حامد اولیایی (عضو هیات مدیره کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی کشور) در انتقاد از بی‌توجهیِ نمایندگان مجلس نسبت به اصلاحیه ماده ۵ بیمه کارگران ساختمانیِ مصوب کمیسیون اجتماعی و تصویبِ طرحی غیر کارشناسانه گفت: یک میلیون و ۵۰۰ هزار کارگر ساختمانی به خاطر قدرت و ثروت مافیای ساخت و ساز و حامیان آن‌ها از حق طبیعی و قانونی خود سالهاست که بی‌بهره مانده‌اند. قدرتِ این کارفرمایان به قدری زیاد است که سه سال طرح بیمه کارگران ساختمانی در مجلس است و نمایندگان با زیرکی و به بهانه‌های مختلف آن را به تاخیر می‌اندازند.

اولیایی ادامه داد: ۵۰ درصد از حوادث ناشی از کار مربوط به کارهای ساختمانی است. اینکه سال‌ها کارگران ساختمانی مقام نخست را در حوادث کار می‌آورند نشان می‌دهد که جان کارگران ساختمانی برای کارفرمایان و مسئولان بی‌ارزش است. نه تنها تمهیداتی برای کاهش این حوادث نمی‌بینند، بلکه هیچ تلاشی هم برای به ثمر رساندن بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی نمی‌کنند.

عضو هیات مدیره کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی کشور گفت: طبق ماده ۲۹ قانون اساسی بیمه اجتماعی حق همه مردم یک جامعه است. در کشور ما این بیمه را به بیمه‌ی تامین اجتماعی کارگران تقلیل داده‌اند و تاسف‌بار اینکه همین حق اولیه‌ی کارگر را نیز از او سلب می‌کنند.

اولیایی تاکید کرد: روسای جمهور و مجلس بارها از لزوم بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی گفته‌اند، اما هنوز گره‌ی این موضوع باز نشده و با طرحی که مجلس به تازگی تصویب کرده، اوضاع کارگران ساختمانی تغییر نخواهد کرد. چراکه با این طرح منابع برای برای سازمان تامین اجتماعی فراهم نخواهد شد و بسیاری از کارگران در صف بیمه باقی خواهند ماند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا