حقوق بشر

ادامه فشار نهادهای امنیتی بر سامان پاشایی جهت اخذ اعتراف اجباری

وضعیت سلامت سامان پاشایی، مدرس دانشگاه و قهرمان سابق کشتی اهل سقز، بر اثر فشارهای روانی و جسمی وخیم گزارش شده است. وی نزدیک به ۵۰ روز گذشته را در بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج (سنه)، تحت فشار جهت اخذ اعتراف اجباری سپری کرده است.

بر اساس گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، سامان پاشایی، اهل سقز و عضو آکادمی ملی طب ورزشی آمریکا به دلیل فشارهای جسمی و روانی در بازداشتگاه اطلاعات سنندج، دچار کاهش شدید وزن و عدم تعادل شده است.

به گفته منابع آگاه، سامان پاشایی هفته گذشته در چهل و پنجمین روز بازداشت خود، برای دقایقی کوتاه با خانواده ملاقات داشته که طی آن، ماموران اداره اطلاعات نیز حضور و نظارت داشتند. سردار پاشایی، برادر سامان پاشایی با ابراز نگرانی شدید نسبت به وضعیت برادرش، مسئولیت این سلامت وی را متوجه جمهوی اسلامی دانسته است.

سامان پاشایی، در ۴۸ روز سپری‌شده از بازداشت خود، به وکیل دسترسی نداشته و حتی تفهیم اتهام نشده است. او در این مدت، برای اخذ اعتراف اجباری تحت فشار شدید قرار داشته است.

سامان پاشایی در روز یکشنبه ١١ تیر ماه ١۴٠٢ (٢ جولای ‌۲۰۲۳)، در حین بازگشت از شهر سنندج به شهر زادگاهش توسط نیروهای اداره اطلاعات همراه با ضرب‌‌وشتم بازداشت شد. این نیروها سپس به منزل سامان پاشایی هجوم برده و اقدام به تفتیش منزل و ضبط شماری از وسایل شخصی وی کردند.

سامان پاشایی فارغ‌التحصیل رشته فیزیولوژی و تغذیه ورزشی، مدرس دانشگاه و عضو آکادمی ملی طب ورزشی آمریکا پس از بازداشت به اداره اطلاعات سنندج منتقل شده بود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا