ورزشی

پیروزی یک بر صفر اسپانیا در مقابل انگلیس در فینال جام جهانی

فینال جام جهانی فوتبال زنان روز گذشته بین اسپانیا و انگلیس در استادیوم ملی استرالیا برگزار شد و درنهایت این اسپانیا بود که با برتری یک بر صفر مقابل انگلیس برای نخستین‌بار فاتح جام جهانی شدند.

اسپانیا قهرمان جام جهانی شد

اسپانیا درحالی قهرمان جام جهانی زنان شد که ضربه کارمونا قلب انگلیس را شکست! سارینا ویگمن از شاگردان خود به عنوان قهرمانان اروپا خواسته بود تا بازی مرگ و زندگی خود را در فینال جام جهانی انجام دهند. آنها این کار را کردند، اما در برابر اسپانیای مسحورکننده، نمایش زنان انگلیس کافی نبود. در عوض، تیم اسپانیا که با زیبایی روان و کارآمد بر توپ تسلط داشت، اولین ستاره طلایی را روی پیراهن خود خواهد دوخت. تیم اسپانیایی که مملو از جنجال‌ها و اختلاف‌ها بود، اما توانست به شکل یک تیم دربیاید. دفاع چپ این تیم یعنی اولگا کارمونا در نیمه اول تفاوت را رقم زد و با ضربه‌ای به گوشه سمت چپ دروازه انگلیس تک گل بازی را به ثمر رساند.

ویگمن که اکنون دو فینال بزرگ را پشت سر گذاشته است در بازی فینال ترکیب برنده در بازی نیمه‌نهایی را حفظ کرد. با این حال او در ابتدای نیمه دوم لورن جیمز را به ترکیب اصلی برگرداند. این بازیکن پس از دو بازی محرومیت به دلیل پا گذاشتن روی میشل آلوزی از نیجریه از ابتدا در فینال به کار گرفته نشد. این یک ریسک در بازی‌ای بود که انگلیس نمی‌توانست توپ زیادی دراختیار داشته باشد، چراکه بهترین بازیکن آنها در کنترل توپ در مرکز زمین حضور نداشت. در عوض سرمربی بدخلق اسپانیا، خورخه ویلدا، تیمی که سوئد را ۲-یک شکست داد و برای اولین‌بار به فینال رسید، یک تغییر ایجاد کرد. الکسیا پوتلاس، دارنده توپ طلا که در بازگشت از مصدومیت لیگ قهرمانان که قبل از یورو متحمل شده بود، کمتر مورد استفاده قرار گرفته بود به نفع سلما پارالوئلو، مهاجم ۱۹ ساله بارسلونا، به نیمکت تبعید شد.

از ابتدای بازی آزمون سختی برای مقاومت انگلیس شکل گرفت: آنها تا کی می‌توانند فشار بازی سنگین اسپانیا را تحمل کنند؟ شیرزن‌ها در نیمه ابتدایی تنها ۳۶ درصد مالکیت توپ را دراختیار داشتند. زمانی که آنها توپ را دراختیار داشتند، پرس اسپانیا بی‌امان بود و اشتباهات شاگردان ویگمن آنها را مجبور می‌کرد که به سرعت توپ را رها کنند. انگلیس موقعیت‌هایی داشت! آنها با ضربه آرام خوران آلسیا روسو به لورن همپ صاحب موقعیت شدند، اما ضربه این بازیکن که فاقد قدرت بود را دروازه‌بان ۲۲ ساله کاتالانی دفع کرد. کنف در دقیقه ۱۶ یک فرصت طلایی دیگر به دست آورد و یک شوت را از بالای دروازه به بیرون زد. سپس نوبت اسپانیا شد. آنها صاحب یک فرصت خوب شدند، اما با ارسال پاسی از سمت چپ توسط پالاروئلو ازدست رفت. دقایقی بعد آلبا ردوندو به دروازه‌بان ضربه زد که مری ارپس را مجبور به توقف هوشمندانه بازی کرد.

پالاروئلو از ابتدا خاری در چشم انگلیس بود. او به دلیل ضربه زدن به کاپیتان انگلیس، میلی برایت، جریمه شد و دقایقی بعد توپ را مستقیما به سمت الکس گرینوود کوبید.

همپ یک فرصت دیگر داشت و سعی کرد توپ را به اطراف کول بزند، اما آن را خیلی نزدیک به دروازه‌بان قرار داد.

با این حال، هدف اسپانیا یعنی گل زدن نزدیک به نظر می‌رسید.یک اشتباه از سوی باتجربه‌ترین بازیکن انگلیس در مرکز میدان برای آنها گران تمام شد. لوسی برنز در مرکز زمین توپ را از دست داد. اسپانیایی‌ها توپ را به مدافع کناری که خوب یارگیری نشده بود، فرستادند. اونا توپ را در فضای خالی پشت مدافع راست انگلیس فرستاد و کارمونا روی پاس او فرصت شوت‌زنی به دست آورد و آن را از کنار دست گلر انگلیس به گوشه‌ای دور فرستاد و تک گل بازی را به ثمر رساند.  شیرزن‌ها قبل از پایان نیمه فشار آوردند تا گل تساوی را به ثمر برسانند، اما موفق نشدند. یک‌بار آفساید و یک‌بار بی‌دقتی مهاجمین فرصت را از آنها گرفت.

انگلیس در ابتدای نیمه دوم و برای فرار از فشار حریف دست به تغییر چیدمان زد. وارد کردن جیمز در همین راستا بود.

در دقیقه ۶۴ اما این اسپانیا بود که صاحب یک ضربه پنالتی شد. فرصتی برای تمام کردن کار انگلیسی‌ها در فینال. با این حال گلر انگلیس پنالتی را مهار کرد. دست دراز شده او توپ را به سمت خارج از دروازه هدایت کرد و تیم را در بازی نگه داشت. این سیو، جمعیت سنگین ۷۵۷۸۴ نفری انگلیسی که در ورزشگاه حضور داشتند را زنده کرد. آنها غریدند، انگلیس روحیه گرفت و دقایقی بعد جیمز نزدیک بود دروازه حریف را باز کند، اما کول توپ را به سمت بالا هدایت کرد. در بازی انگلیس امیدواری به وجود آمد، اما با هر حرکت رو به جلو و کاهش زمان، این امیدواری کمتر و شانس گیر افتادن در مقابل رقیب بیشتر شد. پس از اینکه گرین وود که بیشترین ضربه‌ها، موقعیت‌ها و پاس‌ها را در تورنمنت داشت، ضربه سنگینی از زانوی پالاروئلو از ناحیه پیشانی دریافت کرد، این بازیکن اسپانیایی کارت زرد گرفت و یک توقف طولانی به وجود آمد. این بهترین فرصت برای اسپانیا بود که تجدید قوا و تمرکز کند.

انگلیس فشار آورد، اما اسپانیا بی‌رحمانه سازماندهی شده بود، استادان کنترل و هنرهای تاریک در پایان بازی را کند کردند و باعث شد تا شیرها نتوانند ریتم درست داشته باشند.

فینال جام جهانی و هیجان آن فراتر از دورترین رویاهای بسیاری از مردم و علاقه‌مندان به فوتبال بود. این یک رقابت سطح بالا بود که در نزدیک‌ترین حالت ممکن دنبال شد و درنهایت این دختران لاروخا بودند که جام قهرمانی را بالای سر بردند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا