جوانان

محدودیت‌های اعمال شده در خوابگاه دختران

همزمان با اتمام بررسی غیرشفاف لایحه جنجالی حجاب در مجلس شورای اسلامی، گزارش‌ها حاکی از افزایش فشار بر دانشجویان دانشگاه‌های ایران است. کانال شوراهای صنفی دانشجویان کشور روز یکشنبه ۲۹ مرداد گزارش داد که انواع محدودیت‌ها به ویژه در خوابگاه‌های دختران دانشگاه‌ها افزایش یافته است….

بر اساس این گزارش، به عنوان نمونه در خوابگاه دختران دانشگاه فرهنگیان تبریز «محدودیت‌هایی اعمال شده که در زندان هم برقرار نیستند».

این نهاد صنفی نوشت: «بر اساس گزارش دانشجویان، دانشگاه در بازه فرجه امتحانات ترم تابستانی، برای دانشجویان دختری که تصمیم گرفتند تا در خوابگاه بمانند، محدودیت‌ تردد یک ساعته گذاشته ‌است. یعنی دانشجو در طول روز تنها می‌تواند به مدت یک ساعت از خوابگاه خارج شود. در هر بار خروج دانشجو از خوابگاه، مدت زمان خروج ایشان ثبت می‌شود و چنانچه دانشجو بیشتر از یک ساعت خارج از خوابگاه بوده باشد، به حراست معرفی می‌شود.»

به نوشته شوراهای صنفی دانشجویان کشور، «در مواردی که دانشجو از این مقررات تبعیت نکرده‌ باشد، با خانواده‌اش تماس گرفته می‌شود، کارت دانشجویی وی ضبط می‌گردد و اجازه خروج از خوابگاه از وی گرفته می‌شود. درصورت تکرار هم به کمیته انضباطی ارجاع داده می‌شود.»

این گزارش می‌افزاید که مسئولان خوابگاه در پاسخ به دانشجویان معترض گفته‌اند: «وقتی دانشجویی بیرون می‌رود دردسر ایجاد می‌کند.»

اما این محدودیت‌ها به خوابگاه دختران محدود نیست و بر اساس این گزارش، «در خوابگاه‌های پسرانه، وضعیت رفاهی دانشجویان اسفناک است».

شوراهای صنفی دانشجویان کشور نوشت: «با‌ وجود مشکلات رفاهی متعدد دانشجویان و آزادی‌های روز به روز کوچکتر شده، دانشگاه تنها تمرکز خود را بر پوشش دانشجویان گذاشته است».

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا