بین‌المللی

لاوروف: بحران اوکراین سرعت روند چندقطبی‌شدن جهان را بیشتر کرد

وزیر خارجه روسیه در گفت‌وگویی تأکید کرد جنگ اوکراین سرعت روند تغییر نظم جهانی کنونی و ایجاد یک نظم جهانی جدید را بیشتر کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در گفت‌وگو با یک مجله روسی درباره وضعیت ژئوپلیتیک جهان تأکید کرد ترس اصلی غرب از ظهور نظم جهانی چندقطبی است.

وی دراین‌باره گفت: بحران اوکراین منجر به تسریع فرآیندهای جهانی شد که هدف آنها ایجاد یک معماری جدید اقتصادی، سیاسی و امنیتی جهانی برای به چالش کشیدن هژمونی و سلطه تک‌قطبی ایالات متحده و متحدانش شده است.

به گفته لاوروف «شعارهای غرب تغییر کرده، اما هدفِ به‌زانودرآوردن جهان در برابر خواسته‌اش همچنان بدون تغییر باقی مانده است.»

او گفت که روسیه باید «با تمایل همیشگی اقلیت غربی برای توسعه نظامی-سیاسی و مالی-اقتصادی مقابله کند. شعارها از جهانی‌سازی و غربی‌سازی به آمریکایی‌سازی، جهانی‌سازی، آزادسازی و غیره تغییر می‌کنند. اما اصل موضوع باقی می‌ماند: تسلیم کردن همه بازیگران مستقل تحت اراده آنها، وادار کردن آنها به بازی با قوانینی که به نفع غرب است.»

به عقیده لاوروف، واشنگتن و متحدانش به دنبال کاهش «یا حتی معکوس کردن» تحولات بین المللی هستند تا از ظهور نظم چند قطبی و «معماری عادلانه‌تر در امور بین الملل» جلوگیری کنند؛ هدفی که روسیه آن را «مأموریت خود می داند.»

لاوروف با تاکید بر تهدید فزاینده یک فاجعه هسته‌ای جهانی ناشی از چشم انداز درگیری مستقیم بین روسیه و ناتو در اوکراین، تاکید کرد که هسته اصلی این خطرات ناشی از «نقض فاحش» اصول امنیت غیرقابل تقسیم از طرفِ ائتلاف غربی است و این تمایل آنها که به‌دنبال «شکست راهبردی» روسیه در جنگ نیابتی آنها در اوکراین هستند.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا