دیدگاه‌ها

وقتی ححاب، بازیچه جنگ قدرت می‌شود!

هر بار که در قدرت، خانه تکانی می‌شود و غیر‌خودی‌ها از دایره‌‌ی حکومت کنار گذاشته می‌شوند، خودی‌های دیروز خودشان چند دسته می‌شوند و دوباره جنگ بر سر قدرت درمی‌گیرد. دایره باید بازهم تنگ‌تر شود و تسویه جدیدی لازم است!

محمدحسین روانبخش
همه‌ی شواهد و قرائن نشان می‌دهد قانونی که مجلس برای حجاب و بی‌حجابی می‌خواهد بگذارد نه قابل اجراست و نه اصلا برای اجرا کردن تصویب شده است؛ داستان کلا چیز دیگری است و ربطی به دغدغه‌ی دوستان درباره دین و حجاب ندارد!
درباره‌ی اینکه این قانون قابل اجرا نیست زیاد سخن گفته شده و تکرارش شاید ملال‌آور باشد. خلاصه‌اش این است که قانونی که بسیاری آن را رعایت نمی‌کنند و بر اساس آن، درصد بالایی از عامه‌ی مردم – از دانش‌آموز گرفته تا کارمند و مغازه‌دار و هر که در جامعه قدم می‌زند! – مجرم هستند و باید مجازات شوند، از قبل محکوم به شکست است. نمونه‌ی قبلی این گونه قانون‌ها مبارزه با ماهواره است که قانونش هنوز هم هست و طبق آن اکثریت جامعه خلافکار و مجرمند! اما به اینکه اصولا مجلس این قانون را برای اجرا تصویب نمی‌کند و حتی اصولا جوری می‌نویسد که قابل اجرا نباشد، چندان توجهی نشده است. این نکته را باید در پرتوی رقابت و رویارویی پنهان این روزها میان متحدان دیروز و رقبای امروز فهمید.
هر بار که در قدرت، خانه تکانی می‌شود و غیر‌خودی‌ها از دایره‌‌ی حکومت کنار گذاشته می‌شوند، خودی‌های دیروز خودشان چند دسته می‌شوند و دوباره جنگ بر سر قدرت درمی‌گیرد. دایره باید بازهم تنگ‌تر شود و تسویه جدیدی لازم است!
در این جنگ یا رقابت سیاسی، هر طرف کاری کند که طرف مقابلش ناتوان و بی‌عرضه جلوه کند تا بتوان او را از میدان خارج کرد. تا زمانی که مردم، قدرت انتخاب داشتند جناح‌ها سعی می‌کردند این موضوع را بین مردم مطرح کنند؛ اما حالا که اکثریت مردم اصولا از صحنه تصمیم گیری خارج شده‌اند، باید به اقلیت صاحب قدرت و تصمیم‌ساز القا کرد که رقیب چقدر ناتوان و بی‌عرضه تشریف دارد. و در این راه چه چیزی موثرتر و کارآمدتر از الزام به قانونی حساس و بسیار مورد توجه که امکان اجرا ندارد! طیف قدرتمند مجلس دارد قانونی را می‌گذارد که اجرایی نیست. از الان هم برادرانی که از سال ۸۴ دنبال قدرت اجرایی بودند و ناکام ماندند، دارند به دولت و بازوهای اجرایی‌اش می‌خندند که در چه هچلی گرفتار خواهند شد. بعد برادران تندرو هم به کمک می‌آیند و می‌گویند که قانون حجاب داریم اما عرضه اجرایش نیست، کوتاهی می‌شود، غیرت انقلابی نیست، در مقابل دشمن ناتوان هستند… و تیر خلاص به رقیب زده خواهد شد. با این تفاصیل، بیشتر از این‌که مردم نگران این فانون باشند، باید عزیزان داخل دایره‌ی قدرت نگران باشند که بازی به جاهای خطرناکی رسیده است. آن‌ها برای حفظ خودشان باید فن بدل بزنند و… به این ترتیب خیلی معلوم نیست که حجاب و عفاف به زودی و سادگی صاحب قانون شود! اولین نشانه‌اش هم اینکه حتی فرستادن این مصوبه به شورای نگهبان اعلام می‌شود و تکذیب می‌شود…/بهارنیوز

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا