اخبار

آیاکشته شدن پریگوژین غیرمنتظره نبود؟

«فرماندهی در قامت مرده‌ای‌ متحرک»؛ تفاوت پریگوژین با همه مخالفان پوتین که کشته شده اند چه بود؟ .رخدادهای مربوط به شورش نظامیان مزدور واگنر به رهبری پریگوژین درماه های گذشته در هاله‌ای از ابهام قرار داشت. از این رخداد اخیر در جنگ روسیه-اوکراین، با پیامدهای بالقوه جهانی، چه نتیجه‌ای می‌توان گرفت؟ تمرکز همهٔ تلاش‌ها بر روی پایان دادن به جنگ در اوکراین ارائه می شود. در برابرش حرکت های مذبوهانه و بی ثمر آغاز گران این جنگ افشا می‌کند که بر وضعیت خطرناکی که در نتیجه تداوم جنگ در اوکراین ایجاد شده است سرپوش گذاشته شود …

اگر ثابت شود که انهدام هواپیمای حامل یوگنی پریگوژین در هوا یک انتقام عمدی و بی‌رحمانه بوده است، این حادثه بی‌تردید در تاریخ روسیه ثبت خواهد شد.
بعد از هدایت شورش نافرجام علیه مسکو، به زعم بسیاری از ناظران تحولات روسیه، یوگنی پریگوژین از ماه ژوئن به این طرف دیگر به عنوان «یک مرده متحرک» تلقی می‌شد.
به گزارش یورو نیوز،پریگوژین طرفداران زیادی در میان صفوف نظامیان مزدور واگنر و فراتر از آن داشت. دقیقا دو ماه پیش و در بحبوحه شورش نافرجام علیه مسکو، همه شاهد استقبال گرم مردم از او در شهر روستوف-آن-دون بودند.
به گزارش خبرگزاری روسی تاس به نقل از اداره هوانوردی، پریگوژین، رئیس گروه مزدور روسی واگنر، در فهرست مسافران هواپیمای سقوط کرده در منطقه “تِوِر” میان مسکو و سن‌پترزبورگ قرار داشت. بنا بر اعلام وزارت حفاظت مدنی روسیه هر ده سرنشین این هواپیمای شخصی جان باخته‌اند.
گروه واگنر برای مدت کوتاهی در ماه ژوئن علیه رئیس‌جمهور پوتین شورش کرد. تا آن زمان، پریگوژین برای مدت طولانی یکی از افراد مورد اعتماد پوتین به حساب می‌آمد. اما بعد او آشکارا با رهبری نظامی روسیه از در مخالفت برآمد. این شورش با میانجیگری الکساندر لوکاشنکو، رهبر بلاروس پایان یافت. انتظار می‌رفت پریگوژین به همراه برخی از افرادش به بلاروس برود. اما روز دوشنبه این هفته ویدئویی پخش شد که ظاهراً او را در آفریقا نشان می‌داد.
همچنین اطلاعات رسمی در مورد علت سقوط هواپیما در دست نیست. مقامات روسیه تحقیقاتی را آغاز کرده‌اند. در کانال تلگرامی “گری زون” در وهله نخست از شلیک هدفمند توسط نیروی هوایی روسیه سخن رفته بود. این ادعا قابل تأیید نیست. در این پست آمده است: «پریگوژین در نتیجه اقدامات خائنان به روسیه درگذشته است».
به گفته این کانال تلگرامی نزدیک به گروه واگنر، یک هواپیمای دوم متعلق به ارتش خصوصی واگنر نیز در حال پرواز از مسکو به سن پترزبورگ بوده است که در پی وقوع حادثه به سمت مسکو بازگشته و در فرودگاه اوستافیوو در جنوب مسکو فرود آمده است.
پریگوژین ۶۲ ساله، در ۲۳ تا ۲۴ ژوئن، شورشی را علیه فرماندهان ارشد ارتش روسیه رهبری کرد که پوتین آن را خیانت و خنجری از پشت خواند و در توصیف آن گفت که این عمل می‌تواند روسیه را وارد جنگ داخلی کند.
از طرفی پریگوژین در مسکو دشمنان زیادی، به ویژه در رده‌های بالای ارتش روسیه داشت؛ چراکه پریگوژین بارها و به طور علنی فرماندهان عالی‌رتبه ارتش روسیه را مورد انتقاد قرار می‌داد.
شاید بتوان گفت اشتباه مهلک او در عبور از ولادیمیر پوتین بود. اگرچه پریگوژین در آن زمان اسمی از پوتین به میان نیاورد، اما با انتقاد بسیار علنی از دلایل رسمی ارائه شده برای حمله روسیه به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲، خشم کرملین را برانگیخت. او خطاب به مردم روسیه گفت که فریب خورده‌اند و پسرانشان به دلیل رهبری ضعیف در جنگ اوکراین در حال کشته‌شدن هستند.

دیگر رهبران گروه واگنر که در سانحه هواپیما در روسیه کشته شدند چه کسانی بودند؟

در میان کسانی که گمان می‌رود در کنار رهبر واگنر، یوگنی پریگوژین، در سانحه هوایی در نزدیکی مسکو کشته‌ شده‌اند، نام دیمیتری اوتکین هم دیده می‌شود. از او اغلب به عنوان بنیانگذار یا یکی از بنیانگذاران گروه مزدور واگنر نام برده می‌شود. اگرچه درباره نقش دقیق اوتکین بحث‌های زیادی وجود دارد.
شناسه تماس اوتکین، «واگنر» بود، آهنگساز مورد علاقه هیتلر. وب سایت تحقیقاتی بلینگکت در سال ۲۰۲۰ نوشت که اوتکین «شیفتگی وسواس‌گونه به تاریخ رایش سوم داشت»، در عین حال، گزارش دیگری او را «مشغول خالکوبی‌هایی از علامت‌های نازی‌ها، از جمله صلیب شکسته، عقاب نازی و صاعقه اس‌اس» توصیف می‌کند. به این ترتیب گروه واگنر ظاهرا به نام او نامگذاری شده است.

چه افراد مهم دیگری در هواپیما بودند؟

براساس فهرست رسمی مسافران منتشر شده توسط روساویاتسیا، آژانس حمل و نقل هوایی فدرال روسیه، چند تن دیگر از اعضای ارشد واگنر در هنگام سقوط هواپیمای پریگوژین سوار بر هواپیما بودند.
در میان آنها والری چکالوف، متحد دیرینه پریگوژین هم دیده می‌شود که گمان می‌رفت مسئول امپراتوری تجاری او بوده است. گفته می‌شود چکالوف روی شرکت کترینگ پریگوژین نظارت داشت و برای مدارس سراسر روسیه و ارتش، غذا تهیه می‌کرده است.
گفته می‌شود چکالوف برخی از دارایی‌های تجاری پریگوژین در سوریه از جمله سرمایه‌گذاری در نفت این کشور جنگ زده را هم مدیریت می‌کرده است. به گفته رسانه‌های مستقل روسیه، چکالوف مسئول ترتیبات سفر پریگوژین هم بود. در واقع او تنها افرادی بوده که از حرکات مخفیانه فرمانده جنگ آگاهی داشته است.
او همچنین مسئول امنیت شخصی پریگوژین بود. آمریکا ماه گذشته چکالوف را به دلیل ارتباطش با پریگوژین و تسهیل ارسال مهمات به روسیه تحریم کرد.
گفته می‌شود تعدادی از فرماندهان کهنه کار واگنر از جمله اوگنی ماکاریان هم در این هواپیما حضور داشته‌اند.
ماکاریان سال ۲۰۱۶ به واگنر پیوست و در جریان مداخله روسیه در سوریه به عنوان بخشی از این گروه مزدور جنگید. گفته می‌شود او در جریان نبرد «خشام» مجروح شده بود. در این جنگ، صدها مزدور روسی پس از حملات هوایی آمریکا علیه نیروهای حامی اسد، کشته شدند.
اعضای گارد امنیتی شخصی پریگوژین هم در فهرست مسافران کشته شده بوده‌اند، از جمله سرگئی پروپوستین، کهنه سرباز جنگ چچن که در سال ۲۰۱۵ به واگنر پیوست.
در حالی که در سقوط این هواپیما، بسیاری از رهبران واگنر کشته شدند، اما تعداد زیادی کهنه سرباز دیگر باقی مانده است. البته آنها فاقد کاریزمای پریگوژین، قدرت‌ اقتصادی و ارتباطات سیاسی هستند و این مساله سوالات جدی را در مورد آینده این گروه مزدور ایجاد می‌کند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا