زحمتکشان

خواست کارگران ابنیه فنی راه‌آهن حذف پیمانکاران است

کارگران ابنیه فنی راه‌آهن قم به شرایط کار با پیمانکاران انتقاد داشته و خواستار عقد قرارداد مستقیم با راه‌آهن هستند.

یک منبع کارگری راه‌آهن به خبرنگار ایلنا گفت: کارگران ابنیه فنی راه‌آهن ناحیه قم که تحت مسئولیت یک پیمانکار به کار نگهداری از خطوط اشتغال دارند، از شرایط کار و نحوه پرداخت مطالبات خود رضایت نداشته و خواستار نظارت شرکت راه‌آهن به عنوان کارفرمای مادر بر عملکرد پیمانکار هستند.

یکی از کارگران ابنیه فنی راه‌آهن قم در ارتباط با مشکلات ایجاد شده، گفت: هر ماه مطالبات خود را با تاخیر دریافت می‌کنیم و علارغم آن برخی مطالبات سنواتی، عیدی و اضافه کاری و حق مرخصی کارگران به تاخیر افتاده است. وضع موجود شرایط زندگی را برایمان سخت کرده است. در عین حال شرکت در پرداخت برخی مزایای عرفی و مناسبتی کارگران کوتاهی می‌کند.

وی با اشاره به میانگین ۱۰ تا ۱۵ ساله‌ی سابقه کاری خود و همکارانش در راه‌آهن گفت: میزان دریافتی یک کارگر  واحد نگهداری خطوط ریلی با روزی ۸ تا ۱۲ ساعت کار با سه حق اولاد، ناچیز است و کفاف معاش خانواده‌هایمان را نمی‌دهد.

او گفت: در گذشته کارگران ابنیه فنی بدون حضور پیمانکاران به صورت رسمی مشغول کار بودند. امروز امکاناتی که در اختیار کارگران رسمی است قابل مقایسه با شرایط کار کارگران پیمانکاری نیست. آن‌ها از امکانات رفاهی و مزدی خوبی بهره می‌بردند و هزینه اضافه‌کاری‌های آن‌ها نیز به موقع پرداخت می‌شود.

این کارگر ابنیه فنی راه‌آهن گفت: ما کارگران از حداقل‌های مزدی محروم هستیم و مسئولان مرتبط شرکت راه آهن به مشکلات‌مان که در نتیجه حضور پیمانکاران مختلف ایجاد می‌شود، اعتنا نمی‌کنند.

وی با یادآوری اینکه خواهان حذف پیمانکار در بخش‌های مختلف راه‌آهن هستیم، در ادامه افزود: امکان بهبود شرایط شغلی برای همه ما وجود دارد اما نمی‌دانیم چرا شرکت راه‌آهن ترجیح می‌دهد از یکسو به همکاری با پیمانکاران ادامه دهد و از سوی دیگر مطالبات مزدی ما را با یک شرکت واسطه‌ای به حساب ما پرداخت کند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا