زحمتکشان

چرا سه کارگر جوشکارِ «غرب کارون» جان باختند؟

معمولا در حوادث درصدی که کارگر مقصر است، بسیار کمتر است. هیچ کارگری تمایل ندارد جان خود را از دست دهد و معمولا مقصر اول بروز حوادث مدیران و کارفرمایان مجموعه‌ها هستند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، چندی پیش (هشتم مردادماه سال ۱۴۰۲) حادثه آتش سوزی در تاسیسات بهره‌برداری و نمک‌زدایی غرب کارون شرکت نفت و گاز اروندان، سه کارگر را به کام مرگ فرستاد.

در حادثه غرب کارون، سه کارگر ماهر جوشکار «علیرضا عزیزی»، «فاضل لویمی» و «علیرضا حجت نیا» بر اثر سوختگی جان خود را از دست دادند.

شهرام غریب (کارشناس ارشد مدیریت HSE و مدرس تخصصی ایمنی در صنایع) جزئیات جدیدی از این حادثه را مطرح کرده و گفت: در این حادثه سه کارگر جوشکار، یکی بلافاصله در حادثه جان می‌بازد و دو نفر دیگر یکی در بیمارستان اهواز و دیگری در بیمارستانی در اصفهان، در روزهای بعد جان خود را از دست دادند.

مقصر کیست؟

وی افزود: این حادثه در فضای کار بسته رخ داده است. در بحث فضای بسته و اصولا همه حوادث، ما یک مجموعه علل پایه‌ای و یک مجموعه علل میانی و یکسری علل نهایی داریم. رعایت قوانین و دستورالعمل‌های ایمنی، داشتن مجوز کار و بازدید قبل از شروع کار و بررسی آخرین لحظه، از ملزومات کار در فضای بسته است.

غریب تاکید کرد: کار در فضای بسته نیازمند یکسری برنامه‌ریزی است. در فضای بسته ما سه سطح خطر اتمسفری داریم: اولی اتمسفر گازهای قابل انفجار که ذیل محیط LEL شناخته می‌شود. دومین سطح، گازهای سمی است و سطح سوم «کمبود اکسیژن برای تنفس» است. هرچه درصد اکسیژن پایین‌تر بیاید خطر برای نیروی کار بیشتر می‌شود. در این حادثه، به‌طور خاص گازهای قابل انفجار در محیط پخش شده و با اندکی جرقه کل محیط بسته منفجر شده است.

این مدرس تخصصی ایمنی در صنایع ادامه داد: یکسری الگوهای رفتاری در صنایع باید مدنظر قرار گیرد. اولین بحث داشتن مجوز کار است که در مورد فضای بسته با ملاحظات بسیار خاص صادر می‌شود. دوم اشخاصی که وارد فضای بسته می‌شوند و سوم موقعیت و وضعیت فضای بسته در حین کار است. اگر قرار است نشتی در این فضای بسته طی کار صورت گیرد، باید بررسی شود که چه گاز و سیالی وارد محیط می‌شود. مسئله دیگر زمانی است که قرار است کار در فضای بسته انجام شود که این نیز دارای پروتکل‌هایی است. بحث بعدی این است که چه شخصی ناظر اجرای کار توسط نفرات داخل فضای بسته است که آن شخص نیز باید شرایط خاصی داشته باشد. اینکه «تست گاز» (Gas test) در چه شرایطی انجام شده است، اهمیت خاصی در اجرای عملیات کار دارد.

غریب اضافه کرد: تست گاز  باید در آخرین مرحله قبل از کار  در فضای بسته صورت بگیرد و وضعیت اصطلاحا رکورد شود. اقدامات کنترلی مثل تخلیه کامل و هدایت احتمالی نشتی به محیط امن بسیار لازم است که همگی نیازمند پیش‌بینی‌های فرآیندی است. عدم توجه به این نکات امروز باعث شده که ما سه نفر از کارگران خود را در پروژه غرب کارون از دست بدهیم.

غریب افزود: پس از حادثه باید فورا نفرات و ابزارآلات و شرایط بروز رسانی شوند. مسئولین و سرپرست‌های هر واحد باید این مسئله را جدی بگیرند و در اسرع وقت نکات ایمنی که در بررسی حادثه مشخص می‌شود که رعایت نشده، مورد توجه قرار دهند. امیدوارم کلمه ناامیدکننده‌ای مثل «تولید عقب می‌افتد» و «کار در شرایط فورس قرار دارد» را از هیچ مدیر و سرپرستی در واحدها نشنویم تا بتوانیم در زمینه رسیدگی به حادثه از شعار «اول ایمنی و بعد کار» به شعار «همیشه ایمن کار کردن» برسیم.

این مدرس تخصصی ایمنی در صنایع تصریح کرد: همزمان با کار باید همزمان نظارت هم در زمینه کار در فضای بسته صورت گیرد و به نظارت قبل از وقوع حادثه و قبل از کار کفایت نکنیم. زیرا شاید ما نتوانیم تعداد حوادث و خطر را به صفر برسانیم اما باید تلاش کنیم عدد این حوادث را به حداقل ممکن برسانیم. در غیر این صورت باید شاهد تکرار سریالی حوادث باشیم.

وی اضافه کرد: معمولا در حوادث درصدی که کارگر مقصر است، بسیار کمتر است. هیچ کارگری تمایل ندارد جان خود را از دست دهد و معمولا مقصر اول بروز حوادث مدیران و کارفرمایان مجموعه‌ها هستند. کارگر طبق دستوراتی که دریافت می‌کند، کار انجام می‌دهد. اما این دستورات نیاز به نظارت دارد. این نظارت برعهده مدیران مجموعه است و نباید قبل از نظارت کاری انجام شود. کارگر فاقد امکانات و ابزارهای نظارت و ارزیابی است. لذا مشکل را نمی‌توان به گردن نیروی کار انداخت. یک مجوز کار دارای مراحلی از درخواست اولیه تا برنامه‌ریزی و تمهیدات و لوازم، و در مرحله نهایی تایید مجوز کار توسط کارگروه‌های متخصص است. بازبینی قبل از لحظه شروع کار با حضور متصدیان نیز اهمیت ویژه دارد. ضمن اینکه کنترل در حین انجام کار، بخشی است که نباید مغفول بماند.

غریب تاکید: هرکدام از این مراحل در هنگام صدور مجوز لنگ بزند، کل پروسه کار خطر آسیب و عزادار شدن جامعه را به همراه می‌آورد. حوادث هفت مرحله دارد که مرحله آخر «فاجعه» نام دارد. هرکدام از مراحل ایمنی انجام نشود، ممکن است مرحله هفتم یعنی فاجعه مالی و جانی را نیز برای واحدهای بزرگ رقم بزند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا