بین‌المللی

سارکوزی: اروپا روی لبه آتشفشان می‌رقصد

رئیس‌جمهوری سابق فرانسه با ابراز تردید درباره اینکه طرف‌های درگیر در بن‌بست جنگ از تمام ابزارهای موجود برای دستیابی به صلح استفاده کرده باشند، گفت: فشار غرب برای الحاق اوکراین به ناتو تنها می‌تواند به تشدید درگیری با روسیه منجر شود.

به گزارش ایسنا، نیکولا سارکوزی، رئیس‌جمهوری پیشین فرانسه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی TF۱ گفت، به اعتقاد او اوکراین باید «بی‌طرف» بماند و از پیوستن به ناتو و اتحادیه اروپا خودداری کند.

سارکوزی گفت: این راه‌حل نیست. راه‌حل این است که بحث کنیم، افراد معقول دور میز بنشینند، تضمین‌های امنیتی به اوکراین بدهیم و درگیر بحث باشیم تا ببینیم حداقل می‌توانیم از این وضعیت خارج شویم، بدون اینکه اوکراین یا روسیه را نابود کنیم.

به گفته رئیس‌جمهوری سابق فرانسه که از غرب خواسته تا درباره «خرید هواپیما، مهمات و تانک‌ها صحبت نکند»، می‌توان به پیروزی در درگیری دست یافت، یا از طریق نابود کردن دشمن یا یافتن راه مصالحه. او افزود که جامعه بین‌المللی باید «راه‌حلی بیابد که منافع اوکراین را حفظ کند» و مدعی شد که «روسیه با یا بدون ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، جایی نخواهد رفت.»

سارکوزی گفت: تحلیل من این است که جهان و اروپا در حال رقصیدن در لبه یک آتشفشان هستند. هر لحظه ممکن است اوضاع از کنترل خارج شود. به اندازه کافی انسان کشته شده است و به نظر من، از مسیر دیپلماسی و رایزنی برای حل و فصل موضوع استفاده نشده و اکنون مناسب است که از آن استفاده شود.

هفته گذشته، سارکوزی گفت که با وجود بن‌بست کنونی، روسیه همیشه همسایه اروپا خواهد بود و گفت که اوکراین «باید» پل ارتباطی میان این دو باقی بماند.

وی همچنین اظهار داشت که هرگونه سازش با مسکو مستلزم به رسمیت شناختن کریمه به عنوان بخشی از روسیه است. به گفته روسیه، این شبه‌جزیره در یک همه‌پرسی در سال ۲۰۱۴ پس از کودتای مورد حمایت غرب در کی‌یف به پیوستن به فدراسیون روسیه رای مثبت داد.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا