بین‌المللی

ریاض: عربستان بزرگ‌ترین شریک تجاری بریکس در خاورمیانه است

وزیر خارجه عربستان در سخنانی در جریان پانزدهمین نشست سران بریکس در کشور آفریقای جنوبی گفت که کشورش بزرگ‌ترین شریک تجاری این گروه در خاورمیانه است.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی در جریان این نشست تاکید کرد: ما بر حل و فصل درگیری‌ها در کشورهای مختلف از راه‌های مسالمت‌آمیز تاکید می‌کنیم.

وی افزود: ما به دنبال گسترش زمینه‌های همکاری برای دستیابی به صلح بین‌المللی هستیم.

بن فرحان همچنین گفت که عربستان سعودی انتظار دارد نشستی با کشورهای بریکس برای گفت‌وگو درباره همکاری برگزار کند.

وزیر امور خارجه عربستان همچنین ادامه داد: ما بر لزوم مقابله با چالش‌هایی که مانع دستیابی به توسعه پایدار و همکاری بین‌المللی است، تاکید می‌کنیم.

وزیر امور خارجه عربستان درباره پیوستن ریاض به بریکس نیز تصریح کرد که کشورش از روابط استراتژیک با کشورهای این گروه برخوردار است.

فیصل بن فرحان افزود: علاوه بر حرکت رو به جلو در جهت دستیابی به اهداف توسعه پایدار برای تثبیت بازارهای انرژی تلاش می‌کنیم.

پیش از این سیریل رامافوسا، رئیس‌جمهوری آفریقای جنوبی امروز (پنج‌شنبه) در سومین روز نشست بریکس بیانیه پایانی را قرائت کرد و از اضافه شدن اعضای جدید به این گروه از جمله ایران خبر داد.

رئیس‌جمهوری آفریقای جنوبی گفت: ‌رهبران بریکس معتقدند زمان استفاده از ارزهای محلی و سیستم‌های پرداخت جایگزین فرا رسیده است. همچنین اعلام می‌کنیم که آرژانتین، مصر، ایران، اتیوپی، امارات و عربستان سعودی به بریکس دعوت خواهند شد.

رامافوسا تاکید کرد که عضویت کامل کشورهای جدید در بریکس از اول ژانویه ۲۰۲۴ آغاز خواهد شد. او گفت که پذیرش اعضای جدید در بریکس، اولین مرحله از روند توسعه گروه است.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا