بین‌المللی

کره شمالی «موشک بالستیک» جدید پرتاب کرد

منابع ژاپنی اعلام کردند که کره شمالی «موشک بالستیک» جدیدی شلیک کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، ژاپن اعلام کرد که کره شمالی «موشک بالستیک» شلیک کرده است.

این پرتاب در اولین روز از زمانی انجام شد که پیونگ یانگ به مقامات ژاپنی گفته بود برای پرتاب ماهواره آمادگی لازم را دارد.

دفتر «فومیو کیشیدا»، نخست وزیر ژاپن روز پنجشنبه در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) نوشت: کره شمالی یک «موشک بالستیک مشکوک» پرتاب کرده است.

هنوز مشخص نیست که چه نوع موشکی ممکن است پرتاب شده باشد، اما آژانس کیودو، به نقل از دولت توکیو، گفت که پرتابه بر فراز ژاپن پرواز کرده است.

روز گذشته، کره شمالی با انتقاد شدید از برگزاری رزمایش مشترک آمریکا و کره جنوبی در نزدیکی مرزهای این کشور هشدار داده بود که چنین اقدامات تحریک‌آمیزی از طرف سئول و واشنگتن، خطر وقوع جنگ هسته‌ای در شبه‌جزیره کره را افزایش می‌‎دهد.

خبرگزاری مرکزی کره شمالی (KCNA) با انتشار یادداشتی اعلام کرد: این رزمایش‌های نظامی، ماهیت تهاجمی دارند و احتمالاً شامل دارایی‌ها و تسلیحات راهبردی و هسته‌ای آمریکا هم باشند. به همین دلیل جنگ هسته‌ای بزرگ و بی‌سابقه در شبه‌جزیره کره هر لحظه نزدیک‌تر می‌شود.

در بخش دیگری از این یادداشت آمده که «اراده برای مجازات و تنبیه نیروهای متخاصم که حاکمیت کشور ما و حق حیات مردم ما را برای ده‌ها تهدید می‌کنند، منتظر لحظه ضربه‌زدن است؛ نیروهای مسلح کره شمالی منتظر لحظه مناسب هستند.»

رزمایش سالانه و ۱۱ روزه آمریکا و کره جنوبی با عنوان «سپر آزادی اولچی» (UFS) بر اساس یک سناریوی جنگی همه جانبه با انجام رزمایش‌های مختلف از دیروز دوشنبه آغاز شده است؛ رزمایش‌هایی مانند تمرین فرماندهی مبتنی بر شبیه‌سازی رایانه‌ای، آموزش میدانی هم‌زمان و رزمایش‌های دفاع مدنی.

در هفته‌ها و ماه‌های اخیر تنش بین آمریکا و کره جنوبی از یک طرف و کره شمالی از طرف دیگر افزایش یافته و پیونگ‌یانگ در واکنش به اقدامات تحریک‌آمیز سئول و واشنگتن و انجام رزمایش‌های پیاپی در مرزهای کره شمالی، آزمایش‌های موشکی خود را افزایش داده است.

رسانه‌های کره شمالی اوایل تیرماه اعلام کردند که هم‌زمان با هفتادوسومین سالگردِ آغاز جنگ کره، هزاران نفر از مردم کره شمالی با حضور در شهر پیونگ‌یانگ شعار «جنگ انتقام‌جویانه» علیه آمریکا را سرد دادند.

به نوشته خبرگزاری رسمی کره شمالی (KCNA) نزدیک به ۱۲۰ هزار نفر در این تجمع شرکت کردند و شعارنوشته‌هایی (پلاکارد) با عنوان «تمام سرزمین آمریکا در تیررس موشک‌های ماست»، «آمریکای امپریالیست ویرانگر صلح است» حمل می‌کردند.

به نوشته این خبرگزاری، کره شمالی اکنون «قوی ترین سلاح مؤثر برای مجازات امپریالیست‌های آمریکا» را در اختیار دارد و «انتقام جویان در این سرزمین با اراده‌ای تسلیم ناپذیر بی‌صبرانه در انتظار انتقام از دشمن هستند.» ۷۰ سال است که کره شمالی و جنوبی در وضعیت جنگ هستند، زیرا جنگ بین آنها در سال‌های ۱۹۵۰- ۱۹۵۳ (جنگ کره) به آتش‌بس ختم شد و نه یک معاهده صلح.

دو روز پیش از این نیز، خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی گزارش داد که «کیم جونگ اون»، رهبر کره شمالی شخصاً بر آزمایش موشک‌های کروز در رزمایش دریایی این کشور نظارت کرده است. وبگاه خبری «روسیا الیوم» بامداد دوشنبه به نقل از خبرگزاری رسمی کره شمالی نوشت این آزمایش بخشی از یک رزمایش دریایی نیروی دریایی این کشور برای بهبود مهارت‌های نظامیان ارتش کره شمالی برای انجام حمله در یک جنگ واقعی صورت گرفته است.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا