حقوق بشر

گزارش اختصاصی؛ افشای جزئیاتی از پنهان‌کاری سازمان‌یافته در قتل حکومتی

جزئیات تازه‌ از قتل آسو کریمی، کولبر کشته شده اهل پاوه، حاکی از همدستی نهادهای حکومتی برای پنهان‌کاری پیرامون قتل حکومتی وی در مردادماه است. دزدیدن جنازه، فریب افکار عمومی و تهدید بستگان نزدیک این کولبر، اقداماتی است که به صورت سازمان‌یافته بین نیروهای هنگ مرزی، سپاه، پزشکی قانونی و دستگاه قضایی جمهوری اسلامی صورت گرفته است.

بر اساس گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، سپاه پاسداران از بامداد روز دوشنبه ١۶ مرداد ماه سال جاری، از قتل حکومتی آسو کریمی مطلع بوده و این را پنهان کرده است. سپاه پاسداران در این فاصله با پاسگاه انتظامی ملندر پاوه، پزشکی قانونی کرمانشاه (کرماشان) و دادستانی پاوه هماهنگی لازم را جهت پنهان‌کاری انجام داده است.

به گفته منابع آگاه، نیروهای سپاه حدود ساعت ۵ بعدازظهر روز دوشنبه ١۶ مردادماه، پس از پیدا شدن جسد آسو کریمی توسط مردم منطقه در نزدیکی شوشمی از توابع نوسود، آنرا از طریق آمبولانس از شوشمی به سمت پاوه منتقل کرده‌اند و در حین انتقال جسد نیروهای پاسگاه ملندر در ١۵ کیلومتری پاوه با هماهنگی قبلی در آماده‌باش کامل قرار داشته‌اند.

این منبع مطلع افزود: این نیروها مقابل ساختمان ارشاد پاوه، پیش از رسیدن به پزشک قانونی، آمبولانس را با توجیه “نقص فنی” متوقف کرده و سپس با حداکثر سرعت خودرو را به نزدیکی آتشنشانی پاوه رسانده و آنجا جنازه را وارد آمبولانس دیگر کردند. در این بین تنها والدین این کولبر همراه جسد وارد آمبولانس دوم شدند.

بنابر جزئیات دریافتی، آمبولانس جسد را به پزشکی قانونی کرمانشاه منتقل کرده و آنجا، در حالی که تنها نشانه یک گلوله به پیشانی آسو کریمی پیدا بوده، از بستگان او تعهدی مبنی بر اعلام قتل بر اثر “اختلاف شخصی و به وسیله یک جسم سخت” در ازای تحویل پیکر آسو، اخد می‌کنند.

در ادامه، جسد آسو کریمی با نظارت نیروی حکومت به پاوه بازگردانده شده و تعمداً حوالی ساعت ٣ بامداد به پاوه رسیده شده است. این نیروها با فریب مردم حضوریافته، اعلام کرده‌اند که جسد ظهر سه‌شنبه خاکسپاری می‌شود و پس از پراکنده شدن جمعیت، جسد را شبانه دفن کرده‌اند.

نیروهای سپاه پاسداران شاهدان عینی از جمله خانواده آسو کریمی را تهدید کرده‌اند که در صورت روایت خلاف آنچه سپاه دیکته کرده، بازداشت خواهند شد.

همچنین نوید صحرایی، دادستانی پاوه مدعی شده که در محل پیدا شدن جسد آسو کریمی، نیروی هنگ مرزی حضور نداشته و هیچ سندی دال بر شلیک به این کولبر در دست نیست. وی پیشتر نیز پوشش خبری قتل این کولبر و زخمی شدن هفت کولبر دیگر همراه وی توسط نیروهای حکومتی را “سیاه نمایی و تشویش اذهان عمومی” عنوان کرده بود.

این در حالی بوده که شاهدان عینی از وجود نشانه‌های جدی دال بر جابه‌جایی جسد آسو کریمی و انتقال آن به بیست متری داخل خاک عراق خبر داده‌اند که در فاصله قتل این کولبر و یافتن جسدش، توسط نیروهای سپاه با هدف تحریف رویداد انجام گرفته است.

هه‌نگاو بار دیگر تاکید می‌کند که همزمان با شلیک به آسو کریمی دست‌کم هفت کولبر دیگر نیز با تیراندازی مستقیم نیروهای حکومتی در مرز شوشمی زخمی شده‌اند و سناریوی نهادهای حکومتی تنها تحریف حقایق انکارناپذیر است. پیشتر هویت ٧ تن از این کولبران به نام‌های احسان رسولی اهل پاوه، میلاد بازانی، امید ویسی، نیما اعظمی، سلام ویسی و هوشیار بازانی اهل جوانرود و یک کولبر با نام کوچک فرشاد اهل ثلاث باباجانی برای هه‌نگاو احراز شده بود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا