بین‌المللی

نامه بیش از پانصد نویسنده درباره حفظ امنیت شهروندان در دنیای مجازی

صدها نویسنده سرشناس از سراسر جهان، ازجمله پنج تن از برندگان جایزه نوبل، با امضای طوماری خواستار توقف آنچه که “سرقت اطلاعات مربوط به شهروندان جهان” نامیده شده گردیدند…

به گزارش منابع خبری این طومار توسط ۵۶۲ نویسنده از هشتاد و یک کشور جهان امضا شده است.
در این طومار که به مناسبت دهم دسامبر روز جهانی حقوق بشرانتشار یافته نامهای جهانی اهل قلم دیده، مانند اوهان پاموک برنده نوبل ادبیات از ترکیه و یا گونترگراس برنده نوبل ازآلمان دیده می شود.
به دنبال انتشاراین طومار، یک هیئت از نویسندگان در مصاحبه با روزنامه گاردین در لندن در توضیح اقدام خود گفته اند که “سرویس‌های جاسوسی درحال تضعیف دموکراسی درسطح جهان هستند و تهیه یک منشور جدید بین المللی برای جلوگیری از این روند الزامی است”.

در بخشی از طومار نویسندگان جهان آمده است: “فردی که تحت شنود و جاسوسی قرار می گیرد یک فرد آزاد نیست؛ جامعه ای که تحت مراقبت و شنود قرار دارد دیگر یک دموکراسی نیست. حقوق دموکراتیک مردم، برای حفظ اعتبار خود، باید هم دردنیای واقعی و هم در فضای مجازی رعایت شود”./
نویسندگان در بیانیه خود می گویند: “مراقبت و جاسوسی به منزله سرقت است. این اطلاعات در مالکیت عمومی قرار ندارد بلکه متعلق به خود ما شهروندان است. زمانی که از این اطلاعات برای پیش بینی رفتار ما استفاده می شود نیز سرقت دومی صورت گرفته و آن سرقت اصل اراده آزاد است، اصلی که از ملزمات آزادی دموکراتیک است”.
بیانیه می افزاید: “مردم باید بدانند که اطلاعات مربوط به آنها توسط چه کسی جمع آوری می شود و کجا ذخیره می شود و چه استفاده هائی از آن می شود و اگر جمع آوری و ذخیره آن به طورغیرقانونی انجام گرفته شهروند شهروندان باید بتوانند آنها را یافته و حذف کنند”.
از سوی دیگر همزمان با انتشار این بیانیه و ابراز نگرانی نویسندگان جهان از کنترل‌های اعمال شده علیه شهروندان کشورهای جهان، و به دنبال افشای اطلاعات جمع آوری شده توسط سازمان امنیت ملی آمریکا، شماری از شرکت های مهم فناوری دنیای مجازی طی نامه ای از رئیس جمهوری و کنگره آمریکا خواستند که تلاش های جاسوسی دولت را محدود کنند.
شرکت های اپل، گوگل، مایکروسوفت، فیس بوک، یاهو، لینکداین، توئیتر و آ. اوُ. ال. این نامه را امضا کرده اند.
دربخشی ازاین نامه آمده است: “افشاسازی‌های تابستان امسال نیاز برای لزوم اصلاح اقدامات جاسوسی دولت را در سراسر جهان نشان داد.
این تعادل در بسیاری از کشورها از حد حقوق افراد حقیقی به عنوان حقوقی که در قانون اساسی مورد تاکید قرار گرفته، فراتر می رود.
از هنگام انتشار اسناد شنود های دولت آمریکا توسط “ادوارد اسنودن” کارمند سابق نهادهای امنیت ملی آمریکا، موضوع درگیری عمدی یا غیرعمدی شرکت های فناوری مجازی در چنین فعالیت هایی بر سر زبان‌ها بوده است.
شرکت های مهم بین المللی می گویند تلاش آنها برای زدودن نام خود از این فعالیت‌های جاسوسی با حکم دادگاه رو به رو می شود که آنها را از افشای اطلاعات بیشتری در مورد خواست های دولت واشنگتن برای دریافت اطلاعات از مشتریان این شرکت ها منع می کند.

رادیو فرانسه

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا