حقوق بشر

نیروهای امنیتی سارو مستاجر برادر ژیلا مستاجر را در سقز ربودند

سارو مستاجر، جوان اهل سقز و برادر کوچکتر ژیلا مستاجر، عضو هیئت مدیره‌ سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، توسط نیروهای حکومتی ربوده و به مکانی نامعلوم منتقل شده است.

بر اساس اطلاع هه‌نگاو روز دوشنبه ۶ شهریور ماه ١۴٠٢ (٢٨ آگوست ٢٠٢٣)، سارو مستاجر، ٢٢ ساله و اهل سقز توسط نیروهای اداره اطلاعات در منزل خانوادگی خود در این شهر ربوده شد.

سارو مستاجر، برادر ژیلا مستاجر عضو هیئت مدیره هه‌نگاو پیشتر نیز تنها به دلیل فعالیت‌های حقوق بشری خواهرش ژیلا بارها احضار و مورد تهدید قرار گرفته است. طی سال گذشته با اعمال آزار روانی و بازجویی مکرر وی را مجبور به اقرار اجباری بر علیه خود و ژیلا مستاجر نموده‌اند. علیرغم اینکه سارو مستاجر هیچ ارتباطی با سازمان هه‌نگاو نداشته و ارتباط وی با خواهرش صرفا روابط خانوادگی و برادر و خواهری بوده است.

این اقدام وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی در راستای فشار بر هه‌نگاو در آستانه سالگرد جنبش ژن، ژیان، ئازادی انجام گرفته است.

سارو مستاجر پس از بازداشت توسط نیروهای اداره اطلاعات سقز به مکانی نامعلوم منتقل شده و اطلاعی از شرایط نگهداری در دسترس نیست.

شایان ذکر است طی یکسال گذشته به کرات خانواده همکاران هه‌نگاو در داخل کشور توسط نهادهای امنیتی احضار و تحت فشار قرار گرفته‌‌اند. این فشار محدود به داخل ایران نبوده بلکه اعضای هه‌نگاو از طریق سازمانهای امنیتی در اروپا از تهدید و اقدامات ماموران جمهوری اسلامی علیه خود مطلع شده‌اند به نحوی که امکان مسافرت به هر جایی را ندارند.

هه‌نگاو ضمن محکومیت شدید این اقدام ماموران امنیتی، بلحاظ حقوقی این عمل شنیع را آدم ربایی دولتی قلمداد می‌کند و دولت جمهوری اسلامی ایران را مسئول سلامت سارو مستاجر میداند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا