جوانان

هشدار شوراهای صنفی دانشجویان کشور برای تحصیل هنر در دانشگاه

با انتشار دفترچه کنکور سراسری، شاهد تغییرات گسترده‌ای بخصوص در دانشگاه‌های هنر بودیم. از حذف برخی رشته‌ها -و بازگشتشان در نتیجه واکنش‌ها- تا گزینشی شدن یکی از بهترین دانشگاه‌های غیرانتقاعی هنر و بازگشت سهمیه جنسیتی به دانشکده‌ هنرهای زیبا. اما در این بین، به یکی از تغییرات مهم کمتر پرداخته‌ شده است….

همانطور که پیشتر نیز اشاره کرده‌ایم، دانشگاه هنر دیگر هیچ تعهدی در قبال تخصیص خوابگاه به کلیه دانشجویان کارشناسی و ارشد و دکتری نخواهد داشت. این تصمیم ناگهانی درحالی اتخاذ شده‌است که پیش از این نیز دانشجویان این دانشگاه با مشکلات عدیده‌ای در کیفیت و کمیت خوابگاه‌های ارائه شده روبرو بودند.
از طرف دیگر، دانشگاه هنر اصفهان که در سالهای گذشته، دست‌کم سعی می‌کرد تا برای دانشجویان خوابگاه خودگردان یا سرای دانشجویی فراهم آورد، اینبار به کلی از زیر بار این مسئولیت شانه خالی کرد. در دانشگاه هنر شیراز نیز وضعیت به همین شکل است و دانشگاه هیچ‌گونه مسئولینی در قبال خوابگاه دانشجویان ندارد. دانشگاه هنر اسلامی تبریز نیز فاقد خوابگاه برای دانشجویان است.

این تحولات به مروز زمان و طی سالها رخ داده‌اند و بهانه همیشگی مسئولین برای آن «بودجه» بوده است. بودجه‌ی شفاف نشده‌ای که سهم دانشجو از آن، تنها مانعی بزرگ در برابر تحقق مطالباتش بوده است.

اما اکنون دانشگاه‌های هنر در نقطه عطف این سیر هبوطی قرار گرفته‌اند. جایی که هیچکدام از برترین دانشگاه‌های دولتی هنر، خوابگاهی اختصاص نمی‌دهند. جایی که بهترین دانشگاه غیردولتی هنر، گزینشی و عقیدتی شده است. این هشداری است بسیار بزرگ برای تحصیل آکادمیک هنر در کشور. چراکه با وجود هزینه‌های گزاف زندگی و ‌اقامت در کلان‌شهرها، عملا امکان حضور و تحصیل در این رشته‌ها، برای قشر کم‌درآمد و ساکن در دیگر شهرها، به صفر رسیده است (ناگفته نماند که پیشتر نیز بدلیل نابرابری‌های حاکم در پذیرش کنکوری و بطور کلی هزینه‌بری رشته‌های هنری، این امکان به حداقل خود رسیده بود). اتفاقی که به معنای حذف بخش بزرگی از جامعه و زیست خاص آن از فضای هنر است و به فقدان تربیت زیبایی‌شناختانه جامعه، دامن خواهد زد.

شوراهای صنفی دانشجویان کشور

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا