اخبار

دانشگاه‌ها؛ خیزش انقلابی تعادل کل حکومت را به هم ریخته است

در حالی که فعالان دانشجویی از رسیدن موج اخراج استادان به دانشگاه شیراز گزارش می‌دهند، کانون نویسندگان ایران با انتشار بیانیه‌ای ضمن اعتراض به اخراج استادان دانشگاه، نسبت به «تنگ‌تر شدن حلقه‌ سرکوب دانشگاه» و «تکرار فاجعه‌ تصفیه دهه ۶۰‌ دانشگاه‌ها» هشدار داد….

کانون نویسندگان ایران با تاکید براینکه «تصفیه‌ اساتید و دانشجویان، حمله به دانشگاه و بازداشت و احضار و تهدید دانشجویان، و نیز مداخله‌ امنیتی در اداره‌ دانشگاه‌ها‌» در جمهوری اسلامی، حکایت دیروز و امروز نیست، افزود که سرکوب و تصفیه دانشگاه‌ها تاکنون ابعاد و اشکال مختلفی به خود دیده است.

در پایان این بیانیه، کانون نویسندگان تاکید کرد که «اگر جامعه در مقابل آن‌چه امروز در دانشگاه‌ها می‌گذرد سکوت کند، بیم آن می‌رود که فاجعه‌ تصفیه‌ دانشگاه‌ها در دهه‌ی ۶۰ در ابعادی دیگر تکرار شود و یکی از مهمترین کانون‌های بالقوه‌ اعتراض و پا فشردن بر طلب آزادی» در ایران به محاق رود.

نوبت دانشجویان هم می‌رسد

براساس اطلاعات دریافتی به «اعتماد»، روند خالص‌سازی‌ها قرار نیست در همین نقطه متوقف شود و سایر حوزه‌ها را نیز در بر می‌گیرد. در فاز بعدی قرار است دامنه خالص‌سازی‌ها متوجه دانشجویان شود. مصطفی فقیهی فعال سیاسی و رسانه‌ای درباره این تصفیه بزرگ می‌نویسد: «جبهه پایداری» درصدد است، پس از «تصفیه بزرگ اساتید»، ورود دانشجویان به دانشگاه را هم، براساس صلاحیت‌های سیاسی- اعتقادی تغییر دهد.» ابزار مهم این روند در سال جاری از طریق کمیته‌های انضباطی دانشگاه‌ها عملیاتی می‌شود تا بعد که از طریق انتقال سازمان سنجش به زیر مجموعه شورای عالی انقلاب فرهنگی اساسا سهمیه‌های متفاوتی برای ورود دانشجویان اعمال شود.

دانشگاه بلای جان جمهوری اسلامی

سالهاست که دانشگاه‌ها به محاصره نیروهای امنیتی حکومت درآمده است. از تلاش برای تهی کردن بار علمی و تزریق نیروهای وفادار و سرسپرده، تا دخالت در جزیی‌ترین مسایل دانشگاه‌ها توسط انواع نهادهای امنیتی بخش دائمی روند کنترل دانشگاه‌ها بوده است.

علیرغم این فضای پادگانی و رعب‌آور، نزدیک به ۲۰۰ دانشگاه در فضای ملتهب انقلابی خیزش اخیر مستقیما درگیر بودند و هزینه بسیار سنگینی متحمل شدند. فضای دانشگاه بیانگر فضای اعتراضی جامعه است. جانشین قرارگاه ثارالله تهران، در جلسه‌ محرمانه شورای امنیت کشور گفته بود: «۷۰ تا ۸۰ درصد جمعیت دانشگاه‌ها معترض‌اند».

سند افشا شده بولتن داخلی شماره ۲۶ خبرگزاری فارس به صراحت هراس حکومت را از پیوند اساتید و دانشجویان بیان می‌کند:‌ «در دانشگاه صنعت شریف، از مجموع ۵۱۷ استاد، تقریبا ۴۰۰ نفر، از دانشجویان معترض حمایت می‌کنند و از آن سو تنها فقط۳۰ استاد حزب اللهی و انقلابی هستند.

در حالی که روند اخراج استادان دانشگاه‌ها شتاب بیشتری به خود گرفته است، دامنه تشدید فشارهای امنیتی و حلقه محاصره اما این بار چنان فراتر رفته است که حکومت در هراس از سایه خودش، نورچشمی‌های از چشم افتاده حکومت، همان‌ها را که به دانشگاه‌ها تزریق کرده بود، تا هیئت‌های علمی و جذب نیروی دانشگاه‌ها را کنترل کنند، از “ژن‌های برتر” نظام، وزرا و فرماندهان سابق سپاه، تعبیه شده در دانشگاه‌ها را هم هدف گرفته و اخراج می‌کند.

خیزش انقلابی تعادل کل حکومت را به هم ریخته است و وحشت و آشفتگی و سردرگمی حاکمان را به نمایش می‌گذارد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا