بین‌المللی

درخواست‌ها برای سرنگونی دولت لیبی بالا گرفت

در پی افشای دیدار محرمانه وزرای خارجه لیبی و اسرائیل در ایتالیا و انتشار اخباری مبنی بر انجام آن با چراغ سبز نخست وزیر دولت وحدت ملی لیبی، درخواست‌ها برای سرنگون کردن دولت وی بالا گرفته است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فلسطینی «شهاب»، اتحادیه انقلابیون «مصراته» لیبی خواستار سرنگونی دولت وحدت ملی این کشور به ریاست عبدالحمید الدبیبه و تشکیل یک دولت پیشبرد امور (موقت) با مشارکت تمامی اجزای ملت لیبی برای یک دوره معین شد.

این اتحادیه در بیانیه‌ای تأیید کرد که دولت وحدت ملی را به رسمیت نمی‌شناسد و دولت وظایفی را که به آن محول شده، از جمله آماده‌سازی برای برگزاری انتخابات و تدوین قانون اساسی انجام نداده است.

این اتحادیه در ادامه خواستار مجازات تمام کسانی شد که به ملت لیبی ظلم کرده‌اند تا به درس عبرتی برای دیگران تبدیل شوند. اتحادیه انقلابیون مصراته همه سیاستمداران فعلی را مسئول اتفاقات فعلی و پیچیدگی احتمالی وضعیت لیبی اعلام کرد.

در ادامه این بیانیه آمده است: ساختاری که امروز در عرصه لیبی وجود دارد، نشان دهنده اراده و خواست مردم نیست. این ترکیب با برنامه‌های خارجی مرتبط است و بزرگترین شاهد آن نیز رابطه با تل‌آویو است.

در همین راستا، ۲۶ چهره لیبیایی از جمله اعضای پارلمان، شورای ریاستی، نامزدهای انتخاباتی و چهره‌های دانشگاهی و فعال با امضای بیانیه‌ای از دادستان کل کشورشان خواستند تا تحقیقات قضایی را درباره دیدار المنقوش و الی کوهن آغاز کند.

امضاکنندگان این بیانیه خواستار طرح شکایت در دادستانی کل علیه تمامی کسانی شدند که این جلسه «شوم» را ترتیب و انجام داده است، چراکه نقض مواد قانون لیبی تلقی می‌شود. امضاکنندگان این بیانیه در ادامه تاکید کردند که این اقدام منعکس‌کننده موضع مردمی و رسمی ملت و کشور لیبی نیست.

در این بیانیه همچنین آمده است: دولت موقت وحدت ملی با رفتار خود اراده ملی را درباره این پرونده زیر پا گذاشت.

امضاکنندگان این بیانیه همچنین تاکید کردند که اینگونه دیدارها با وزیر امور خارجه اسرائیل نباید به ضرر حقوق مشروع ملت فلسطین باشد.

درخواست‌ها برای سرنگونی دولت الدبیبه و تحقیقات درباره دیدار مذکور و افراد مرتبط با آن پس از آن بالا گرفته است که منابع مطلع از اطلاع شخص نخست‌وزیر لیبی از این دیدار پرده برداشتند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از دو مقام بلندپایه لیبیایی فاش کرد که دولت عبدالحمید الدبیبه، نخست وزیر دولت وحدت ملی لیبی از دیدار نجلاء المنقوش، وزیر خارجه این کشور با الی کوهن، همتای اسرائیلی اش در ایتالیا مطلع بوده و این دیدار با چراغ سبز وی انجام شده است.

افشای دیدار الی کوهن و نجلاء المنقوش، باعث اعتراضات گسترده در لیبی شده است؛ به طوری که یکشنبه و دوشنبه برخی از مناطق این کشور شاهد تظاهرات بود. ملت لیبی یکشنبه پس از بیانیه وزارت خارجه رژیم اشغاگر مبنی بر دیدار کوهن و المنقوش در ایتالیا، تظاهرات کرده و پرچم رژیم صهیونیستی را به آتش کشیدند. پس از اعتراضات گسترده مردم لیبی، دولت لیبی به ریاست الدبیبه، نجلاء المنقوش را از سمتش برکنار کرد.

مسؤولان وزارت خارجه اسرائیل نیز از فاش شدن دیدار الی کوهن و المنقوش انتقاد و اعلام کردند: «کشورهایی که روابط دیپلماتیکی با اسرائیل ندارند، نگران برگزاری دیدارهای محرمانه هستند و طرف اسرائیلی ثابت کرد که نمی‌داند چگونه باید محرمانه بودن دیدارها را حفظ کند. تماس‌های محرمانه زیادی با کشورهایی که روابطی با آنها نداریم با هدف برقراری روابط دیپلماتیک وجود دارد. به محض اینکه اعتبار طرف اسرائیلی کاهش یابد احتمال برقراری این روابط با کشورهای دیگر در آینده از بین می‌رود. الی کوهن می‌خواهد کشورهای بیشتری به دامنه صلح بپیوندند؛ اما کاری که او کرد در واقع از بین بردن هرگونه احتمالی در این زمینه بود.»

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا