حقوق بشر

دستکم ۲۲ اخراج و منع تدریس؛ دور جدید اعمال فشار بر اساتید دانشگاه‌های کشور

همزمان با نزدیک شدن به سالگرد اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، فشار دستگاه های امنیتی بر جامعه آکادمیک کشور از جمله اساتید دانشگاه ها افزایش یافته است. از اواخر تیرماه تاکنون ده ها استاد منتقد در دانشگاه های مختلف کشور به بهانه های گوناگون از تدریس کنار گذاشته شدند. هرانا تاکنون هویت ۲۲ تن از این اساتید را گردآوری کرده است. اخراج، تعلیق، عدم تمدید قرارداد و بازنشستگی اجباری از جمله شرایطی است که این اساتید با آنها رو به رو شده اند.

خبرگزاری هرانا – طی ماه های اخیر ده ها تن از اساتید از تدریس کنار گذاشته شدند که دستکم هویت ۲۲ تن از آنها توسط هرانا گردآوری شده است. محمدرضا نظری نژاد، رهام افغانی، علی شریفی زارچی، داریوش رحمانیان، حمیده خادمی، آمنه عالی، مهدی خویی، عزیز شفیعی زرقانی، بهارک اختردانش، محمدمهدی علومی، راحله علی‌ مراد زاده، وحید عیدگاه، جواد بشری، میلاد عظیمی، لیلی ورهرام، قاسم عزیزی، حسین مصباحیان، آرش بیدالله خانی، شیرزاد آزاد، آذین موحد، مهدی مطیع و محمد سلطانی که همگی سابقه همراهی با اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ دارند، از دانشگاه اخراج، تعلیق و یا با منع تدریس رو به رو شده اند.

محمدرضا نظری نژاد، عضو هیأت علمی دانشگاه گیلان، رهام افغانی و علی شریفی زارچی، از اساتید دانشگاه صنعتی شریف، داریوش رحمانیان، دانشیار دانشگاه تهران، مهدی خویی، استاد جامعه شناسی دانشگاه علامه طباطبایی، عزیز شفیعی زرقانی، استاد گروه مهندسی مواد دانشگاه شیراز، راحله علی‌ مراد زاده، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، آمنه عالی و حمیده خادمی دو عضو هیئت علمی دانشکده روانشناسی دانشگاه علامه طباطبایی و بهارک اختردانش و محمدمهدی علومی از اساتید گروه دامپزشکی دانشگاه باهنر کرمان از اساتیدی هستند که از محل کار خود اخراج شده اند.

وحید عیدگاه، جواد بشری، میلاد عظیمی، لیلی ورهرام، قاسم عزیزی و حسین مصباحیان از اساتید دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران نیز از تدریس در ترم جدید منع (حذف) شده اند.

در ادامه این روند اعلام شد، آرش بیدالله خانی و شیرزاد آزاد دو تن از اساتید دانشکده حقوق و علوم‌ سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد به دلیل آنچه “موضع گیری در زمان اعتراضات سراسری سال گذشته” عنوان شده، از ادامه تدریس منع شدند.

آذین موحد، دیگر استاد دانشگاه که به تدریس موسیقی می پرداخت و همزمان عضو هیات علمی دانشگاه تهران بود، مهدی مطیع و محمد سلطانی از اساتید دانشکده الهیات و معارف دانشگاه اصفهان تعلیق شدند. از میان این اساتید، حقوق آقایان مطیع و سلطانی همزمان با تعلیق، قطع شده است.

صفاوردی، استاد سابق علوم سیاسی دانشگاه آزاد در گفتگو با یکی از رسانه های رسمی بدون ذکر هویت از بازنشستگی اجباری ۹ تن از اساتید علوم سیاسی دانشگاه آزاد تهران خبر داد و عنوان کرد: “بازنشستگی اجباری آنان با دلایلی مانند ضد انقلاب بودن، داشتن تفکر غربزده و ولایی نبودن انجام شده است. هیچ یک از آنها ۳۰ سال خدمت نیستند و اخراجشان مطابق آیین نامه نبود.”

مردادماه سال جاری، علی شریفی زارچی، استاد دانشگاه صنعتی شریف از “جذب مخفیانه ۱۵ هزار عضو هیات علمی همسو” توسط دولت، خبر داده بود.

با افزایش اعمال فشار بر اساتید دانشگا های ایران، محمدرضا عارف، معاون اول پیشین رئیس جمهوری ایران که ریاست کانون صنفی استادان دانشگاهی را برعهده دارد،‌ روز یکشنبه پنجم شهریورماه، در اعتراض به “روند حاکم بر هیات های جذب در دانشگاه‌ ها” از سمت خود در هیات جذب دانشگاه شریف استعفا داد.

روز گذشته نیز، وزارت کشور با انتشار بیانیه ای از وزارت علوم برای اخراج استادان دانشگاه‌ ها تقدیر کرده و در بخشی از بیانیه خود مدعی شد: “آنچه وزارت علوم در برابر معدود اساتیدی که دچار رکود علمی بوده، اما نقش مهمی در نمایش‌های رسانه‌ای داشته‌اند، صورت داده کاملا بر مبنای موازین قانونی و اداری و البته وظیفه انقلابی این وزارتخانه برای پویایی علمی و فرهنگی دانشگاه‌ها بوده است که جای تقدیر دارد.”

وزارت کشور در بیانیه خود این اساتید را به “سیاسی‌ بازی و بهره‌ برداری‌ های جناحی و انتخاباتی” و “رکود علمی” متهم کرده است.

لازم به یادآوری است موج تصفیه اساتید دانشگاهی به خصوص در رشته های علوم انسانی و هنر، تاریخچه طولانی در حکومت فعلی ایران دارد که در طی سرفصل های سیاسی مختلف در کشور بیشتر یا کمتر می شود.

روزنامه اعتماد در گزارش تازه‌ای که روز پنج‌شنبه دوم شهریور منتشر کرد، با جمع‌آوری نام‌های ۱۵۷ استاد دانشگاه که در دولت‌های احمدی‌نژاد، روحانی و رئیسی از دانشگاه‌ها اخراج شده‌اند، جزئیاتی از روند این اخراج‌ها به‌دست داده است.

این گزارش حاکی است که دولت‌های پیاپی در جمهوری اسلامی دست‌کم از نیمه دوم سال ۱۳۸۴، یعنی از حدود ۱۸ سال پیش، به اتهام «نگرش سکولار»، دست به اخراج‌های گروهی استادان عمدتاً پرسابقه زده‌اند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا