گوناگون

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران: هفت روزنامه‌نگاری که هم اکنون در ایران زندانی هستند

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران اعلام کرد که هفت روزنامه‌نگار به‌نام‌های نیلوفر حامدی، الهه محمدی، مهدی نیک‌عهد، ریبوار سیدمحمدی، کامیار فکور، علی مصلحی و ویدا ربانی در حال حاضر زندانی هستند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران در راستای فعالیت‌های خود قصد دارد به صورت هفتگی لیست به روز رسانی شده از روزنامه‌نگاران زندانی در ایران را منتشر می‌کند.

هفت روزنامه‌نگاری که هم اکنون در ایران زندانی هستند عبارتند از:

۱- نیلوفر حامدی، روزنامه‌نگار و خبرنگار روزنامه شرق  تاریخ بازداشت  ۳۱ شهریور۱۴۰۱  در منزل شخصی در تهران

۲- الهه محمدی، روزنامه‌نگار و خبرنگار روزنامه هم‌میهن، تاریخ بازداشت ۲ مهرماه ۱۴۰۱ به هنگام عزیمت به دادسرا

۳-  مهدی نیک‌عهد سردبیر نشریه نامه امیر در استان مرکزی، تاریخ بازداشت ۱۲ مردادماه

۴- ریبوار سیدمحمدی، خبرنگار برون مرزی شیکه سحر، سال گذشته و در بدو ورود به ایران پس از سفر به اقلیم کردستان در شهرستان پیرانشهر بازداشت و به ۷ سال زندان محکوم شد و در حال سپری کردن دوران محکومیت خود است.

۵- کامیار فکور، خبرنگار حوزه کارگری خبرآنلاین، تاریخ بازداشت ۱۹ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲ برای اجرای حکم ۸ ماه حبس به بند عمومی زندان اوین منتقل شد.

۶- علی مصلحی روزنامه‌نگار محلی در کاشان، تاریخ بازداشت ۲۹ تیرماه در منزل شخصی خود در کاشان

۷- ویدا ربانی روزنامه‌نگار آزاد دوم مهرماه ۱۴۰۱ بازداشت شد. ۲۱ خردادماه ۱۴۰۲ به مرخصی درمانی آمده و دوم شهریورماه به زندان اوین بازگشت

همچنین حکم محکومیت به زندان روح‌اله نخعی و کیوان صمیمی دو روزنامه‌نگاری که در جریان اعتراضات سراسری در ایران بازداشت شده بودند در دادگاه تجدید نظر تایید شد.

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران در بیانیه‌ای که چندی پیش منتشر کرده، سرکوب رسانه‌ای در ایران را محکوم کرده است.

دومنیک پرادالیه، رئیس فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران گفت: «حبس روزنامه‌نگاران علامت هشدار دهنده‌ای در سطح بین‌المللی است. ما بار دیگر اتهامات بی‌اساس علیه همکاران خود را محکوم می‌کنیم و از مقامات ایران می‌خواهیم که از همه اتهامات علیه آنها صرف نظر کنند. روزنامه‌نگاری جرم نیست و جمهوری اسلامی باید همه خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای زندانی  را آزاد کند.»

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا