گوناگون

کودتا در گابن؛ نظامیان دولت و پارلمان را منحل کردند

گروهی از مقامات ارشد نظامی گابن (واقع در غرب آفریقا) بامداد چهارشنبه با حضور در تلویزیون ملی، از در دست گرفتن قدرت در این کشور خبر دادند. آن‌ها همچنین ضمن بی‌اعتبار خواندن انتخابات عمومی اخیر گابن گفتند که نماینده همه نیروهای امنیتی و دفاعی این کشور هستند.

این افسران اعلام‌ کردند که نتایج انتخابات اخیر را لغو کرده اند و مرز‌ها نیز تا اطلاع ثانوی بسته و دولت منحل شده است. همچنین صدای شلیک گلوله در «لیبرویل» پایتخت گابن به گوش می‌رسد.

یکی از این مقامات نظامی در بیانیه‌ای در تلویزیون گفت: «به نام مردم گابن، ما تصمیم گرفتیم با پایان دادن به حکومت کنونی، از صلح دفاع کنیم.»

این کودتا پس از آن انجام شد که مرکز انتخابات گابن روز چهارشنبه اعلام کرد که علی بونگو، رئیس جمهوری کنونی این کشور با کسب ۶۴.۲۷ درصد آرا برای سومین بار پیروز انتخابات ریاست جمهوری شده است.

علی بونگو نخستین بار در سال ۲۰۰۹ میلادی جانشین عمر بونگو، پدرش و رئیس جمهوری پیشین گابن شد. خانواده بونگو ۵۶ سال است که در این کشور بر مسند قدرت قرار دارند و مخالفان خواستار تغییر در حاکمیت این کشور غنی از منابع نفت و شکلات اما فقیر هستند.

از شنبه گذشته، سطح تنش‌ها در این کشور در بحبوحه هراس از ناآرامی‌ها پس از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری و پارلمانی بالا رفته بود. عدم حضور ناظران بین‌المللی، تعلیق فعالیت برخی از رسانه‌های خارجی، قطعی اینترنت و اعمال منع آمد و شد شبانه در سراسر کشور هم بر نگرانی‌ها درمورد شفافیت انتخابات افزود.

یورو نیوز

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا