اخبار

سنای امریکا از اعمال تحریم های جدید علیه ایران عقب نشینی کرد

ساعاتی پس از حضور جان کری در کنگره و دفاع او در مقابل انتقاد برخی از نمایندگان مجلس در خصوص توافق هسته ای با تهران، سنای آمریکا با صدور بیانیه ای اعلام کرد باراک اوباما و جان کری دلایل محکمی برای توقف تحریم های جدید علیه ایران مطرح کردند….

ساعاتی پس از حضور جان کری در کنگره و دفاع او در مقابل انتقاد برخی از نمایندگان مجلس در خصوص توافق هسته ای با تهران، سنای آمریکا با صدور بیانیه ای اعلام کرد باراک اوباما و جان کری دلایل محکمی برای توقف تحریم های جدید علیه ایران مطرح کردند.

به گزارش فرارو؛ این بیانیه که توسط سناتور دمکرات تیم جانسون رییس کمیته بانکی سنا قرائت شد، آمده است این کمیته به طور موقت موضوع تشدید تحریم های جدید علیه ایران را متوقف می کند.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا عصر سه شنبه به وقت محلی با حضور در کنگره ی آمریکا و در پاسخ به سوالات متعدد نمایندگان مخالف و موافق توافقنامه هسته ای ژنو با صراحت اعلام کرد که ایران به دنبال ساخت سلاح هسته ای نیست.

وی اظهار داشت تهران به دنبال ساخت سلاح هسته ای نیست، زیرا مسوولان ایرانی می دانند در آن صورت شاهد یک رقابت هسته ای درکل منطقه خواهند بود، به همین دلیل به این سمت حرکت نمی کنند.

جان کری در پاسخ به سوال یکی دیگر از نمایندگان در خصوص نقش تحریم ها برای وادار کردن ایران به مذاکره اظهار داشت تحریم ها ایران را وادار به تسلیم نمی کند و ادامه این وضعیت موجب تفرقه بین آمریکا و شرکای اروپایی خواهد شد.

وزیر خارجه آمریکا با انتقاد از کسانی که همواره از تشدید تحریم ها سخن می گویند، تصریح کرد ما در شرایط خوبی هستیم و باید منتظر باشیم که نتیجه توافق در آینده چه خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد اگر به دنبال تندروی باشیم و پروسه گفت وگو ها را به عقب بیندازیم، ممکن است که برنامه های هسته ای ایران پیشرفت بیشتری داشته باشد.

در ادامه نماینده دیگری با اشاره به حوادث بنغازی، اوباما را به عدم مسوولیت پذیری متهم کرد و گفت: اگر ایران به سمت ساخت سلاح هسته ای حرکت کرد چه کسی پاسخگو خواهد بود؟

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ گفت: یقین دارم که شما مرا مسوول خواهید دانست و به عنوان وزیر خارجه پاسخگوی این مسئله خواهم بود.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا شما دلایل و اسنادی در دست دارید که نشان دهد، روشی که در پیش گرفته اید، منجر به نتیجه خواهد شد، گفت نمی دانم چه نوع داوری در ذهن شما هست، ما به دنبال توقف غنی سازی ۲۰ درصدی در ایران هستیم تا نگرانی ها در خصوص ساخت سلاح هسته ای از بین برود.

وزیر امور خارجه آمریکا خطاب به مخالفان گفت: شما به یاد دارید در سال ۲۰۰۵ که قرار بود با ایرانی ها وارد گفت وگو شویم، تعداد ۸۰۰ سانتریفیوژ در تاسیسات هسته ای ایران فعال بود، اما اکنون به ۱۹ هزار رسیده است و با ادامه تشدید تحریم ها تعداد سانتریفیوژها افزایش خواهد یافت.

نماینده دیگری پرسید با توجه به اینکه ایران در فهرست کشورهای حامی تروریست می باشد و می دانیم که همچنان ازحزب الله حمایت می کند، شما چه طور به این کشور اعتماد می کنید؟

جان کری گفت: چه کسی از اعتماد حرف زد، من در طول این تاکید کرده ام که با احتیاط عمل می کنیم، اعتماد نکرده ایم و فقط در حال آزمون هستیم تا به نتیجه برسیم.

کری در دفاع از توافق هسته ای با ایران گفت: خیلی ها تصور می کنند که باید فشارها بر ایران افزایش یابد اما آیا به این فکر کرده اید که چین و روسیه در ادامه از این ایده حمایت نمی کنند و در نهایت اروپایی ها هم کم کم خود را از این موضوع کنار می کشند و به گفت وگو و تعامل با ایران روی خواهند آورد.

وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد در آن صورت ما اهرم فشار به وسیله تحریم را از دست خواهیم داد.

کری افزود: به خاطر داشته باشید در ایران نیز به این توافق نگاه های متفاوتی وجود دارد و تندروها در آن کشور بسیار خوشحال خواهند شد که اگر آمریکا به آن کشور حمله نظامی کند زیرا در آن صورت مقاومت ایرانی ها مضاعف خواهد شد.

وی افزود: تردید ندارم اگر مذاکرات بی نتیجه با ایرانی ها ادامه پیدا می کرد ما به نقطه ای می رسیدیم که آنها به تولید سلاح هسته ای نزدیکتر می شدند. سوال من این است در چنین شرایطی کدام روش بهتر است ؟

در همین حال و در پی درخواست وزیر خارجه و رئیس جمهور امریکا از کنگره مبنی بر خودداری از بررسی تحریم‌های تازه علیه ایران٬ «تیم جانسون» رئیس دموکرات کمیته بانکی سنا اعلام کرد که مایل است فعلاً تلاش‌‌ها در این زمینه را متوقف کند.

تیم جانسون، عصر سه‌شنبه، در بیانیه‌ای گفت: «رئیس‌ جمهور و وزیر خارجه، دلایل محکمی برای توقف تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران مطرح کرده‌اند».

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا