گوناگون

اعلام کودتای نظامی در تلویزیون گابن

در یکی دیگر از کشورهای تامین‌کننده اورانیوم فرانسه در آفریقا کودتا شده است. فعلا گروهی از نظامی‌ها در تلویزیون ملی ظاهر شده‌اند و گفته‌اند به حکومت ۵۰ ساله خانواده بونگو پایان داده‌اند.

گروهی از ارتشی‌ها می‌گویند در انتخابات تقلب شده است

گروهی از افسران بلندپایه نظامی در گابن روز چهارشنبه ۳۰ اوت/ ۸ شهریور در تلویزیون ظاهر شدند و با اشاره به عدم اعتبار نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری در این کشور، اعلام کردند که قدرت را به‌دست گرفته‌اند.

این اقدام پس از آن صورت گرفت که نهاد انتخاباتی ایالتی علی بونگو را برنده دوره سوم ریاست‌جمهوری اعلام کرد.

نظامیان در تلویزیون دولتی گفتند:

«به نام مردم گابن… ما تصمیم گرفته‌ایم با پایان دادن به رژیم فعلی از صلح دفاع کنیم.»

این اطلاعیه در کانال تلویزیونی گابن ۲۴ از طرف گروهی منتشر شد که خود را «کمیته انتقال و احیای نهادها» می‌نامند.

افسران با ادعای نمایندگی تمامی نیروهای امنیتی و دفاعی گابن، انحلال «همه نهادهای جمهوری» را اعلام کردند.

آن‌ها دلیل مداخله خود را بازگرداندن صلح از طریق پایان دادن به رژیم فعلی خواندند. رژیمی که آن را «حکومتی غیرمسئول و غیرقابل پیش‌بینی» توصیف کردند که مسبب وخامت فضای اجتماعی است.

این گروه همچنین اعلام کرد که «مرزها تا اطلاع ثانوی بسته است».

بر اساس گزارش‌های خبری، صدای تیراندازی در شهر لیبرویل، پایتخت این کشور شنیده شده است.

تنش‌ها در گابن پس از انتخابات روز شنبه تشدید شده است. علی بونگو قصد داشت به حکومت ۵۵ ساله خانواده‌اش ادامه دهد، در میان درخواست‌های مخالفان برای تغییر در کشوری غنی از منابع اما فقیر.

نگرانی‌ها در مورد صحت برگزاری انتخابات به دلیل عدم حضور ناظران بین‌المللی، تعلیق پخش برنامه‌های خارجی و قطعی سراسری اینترنت و منع رفت و آمد توسط مقامات افزایش یافت.

آن تلاش برای کودتا کمتر از یک هفته پس از حمله نیروهای نظامی به ایستگاه رادیویی با دستگیری هشت طراح و کشته شدن دو نفر ناکام ماند.

گابن کشوری در غرب آفریقا است که مانند نیجر دیگر کشور کودتازده در این قاره یکی از تامین‌کنندگان اورانیوم فرانسه است. این کشور تا سال ۱۹۶۰ از مستعمرات فرانسه بود.

این اولین تلاش نظامیان برای کودتا در گابن و برکناری بونگو نبوده است. در سال ۲۰۱۹ هم ارتشی‌ها در رادیو دولتی اعلام کردند که برای برکناری علی بونگو «شورای بازسازی ملی» تشکیل داده‌اند./زمانه

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا