چرخانیادمان و رویدادها

قاتلین ویکتور خارا در شیلی محکوم شدند

دادگاه عالی برای افسران سابق، احکام حبس طولانی‌مدت را تایید کرد

نویسنده: باربارا ادر

مترجم: امیر

۱۱ سپتامبر پنجاهمین سالگرد کودتای نظامی فاشیستی ژنرال پینوشه علیه آلنده و دولت سوسیالیستی منتخب مردم اوست. حدود ۳۲۰۰ فعال و چهره‌ی مخالف طی حکومت او کشته شدند. آهنگ‌های خارا درباره‌ی عشق و اعتراض اجتماعی است.

تا به امروز در یادها ماندگار: پرچم با تصویری از شاعر و ترانه سرا ویکتور خارا در تظاهراتی در سانتیاگو پایتخت شیلی (۲۲ اکتبر ۲۰۱۹)

دادگاه عالی تجدید نظر سانتیاگو روز دوشنبه (به وقت محلی) سرانجام هفت افسر بازنشسته ارتش را به دلیل ربودن و قتل ویکتور خارا خواننده و ترانه سرای شیلیایی محکوم کرد. اندکی پس از کودتای آگوستو پینوشه در ۱۱ سپتامبر ۱۹۷۳، خواننده شیلیایی، عضو حزب کمونیست شیلی و حامی ائتلاف حول رئیس جمهور مارکسیست سالوادور آلنده، شکنجه و به قتل رسید. (…) بر اساس بیانیه دادگاه، افسران سابق ارتش رائول جوفر، ادوین دیمتر، نلسون هاسه، ارنستو بتکه، خوان خارا و هرنان چاکون به ۱۵ سال و یک روز زندان برای قتل و ۱۰ سال و یک روز به دلیل آدم ربایی محکوم شدند. دادگاه همچنین افسر سابق رولاندو ملو را به عنوان همدست در قتل و آدم ربایی به ترتیب به پنج سال و یک روز و سه سال و یک روز محکوم کرد. ۱۱ سپتامبر پنجاهمین سالگرد کودتای نظامی فاشیستی ژنرال پینوشه علیه آلنده و دولت سوسیالیستی منتخب مردم اوست. حدود ۳۲۰۰ فعال و چهره‌ی مخالف طی حکومت او کشته شدند. آهنگ‌های خارا درباره‌ی عشق و اعتراض اجتماعی است. در ۱۳ سپتامبر ۱۹۷۳، دو روز پس از کودتا، جسد او که با ۴۴ گلوله در خون غلتیده بود در استادیوم ملی پایتخت شیلی پیدا شد. دستان خارا لهیده و انگشتانش از ضربات قنداق تفنگ و چکمه شکسته بود. جسد خارا در ژوئن ۲۰۰۹ نبش قبر شد و شش ماه بعد در سانتیاگو پایتخت شیلی به خاک سپرده شد. استادیوم محل نگهداری و شکنجه این نوازنده به یاد او «استادیوم ویکتور خارا» نامگذاری شده است.

نویسنده: باربارا ادر (Barbara Eder)

مترجم: امیر

منبع: روزنامه‌ی “دنیای جوان”

چهارشنبه ۳۰ اوت ۲۰۲۳  / ۸ شهریور ۱۴۰۲

 

مطلب اختصاصی برای صدای مردم 

استفاده از مطلب با ذکرمنبع بلامانع است

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا