زحمتکشان

وعده‌های تکراری و توخالی در مورد قیمت گندم

قیمت گندم همچنان بلاتکلیف است. دولت خرید امسال را با گذشت شش ماه از سال با کشاورزان کامل تسویه نکرده، در مورد نرخ خرید تضمینی گندم در سال زراعی جدید هم تصمیمی نگرفته است. وعده‌ها هر هفته ادامه دارد. در چنین شرایطی برخی گندمکاران بر کاهش کشت این محصول تاکید می‌کنند.

به گزارش تجارت‌نیوز، بحث‌ها در مورد قیمت گندم همچنان ادامه دارد. دولت خرید تضمینی از کشاورزان را به صورت علی‌الحساب پرداخت کرده است و هر روز برای پرداخت مابقی آن وعده می‌دهد. گمانه‌زنی‌ها در مورد قیمت گندم در سال زراعی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ هم آغاز شده است و هر هفته به هفته بعد موکول می‌شود.

امروز قاسم پیشه‌ور، رئیس اتاق اصناف کشاورزی گفت: «مقرر شد بعد از برگزاری یک جلسه کارشناسی دیگر قیمت خرید تضمینی گندم برای سال زراعی آینده مشخص شود و به احتمال زیاد قیمت نهایی گندم هفته آینده تعیین خواهد شد.»

به گفته او، نگاه‌ها در مورد قیمت متفاوت است و برای همین بحث‌ها در این زمینه در جلسه‌ای که دوشنبه هفته جاری برگزار شد به نتیجه نرسید. این مقام صنفی افزود: «قرار شد مجددا جلسه کارشناسی برگزار و قیمت پایه سال ۱۴۰۲ مشخص شود و بعد از آن برای قیمت گندم در سال ۱۴۰۳ تصمیم‌گیری شود.»

پیشنهاد اتاق اصناف برای قیمت گندم؛ ۲۳۷۰۰ تومان

آنگونه که ایسنا گزارش داده است، پیشه‌ور پیشنهاد اتاق اصناف برای قیمت گندم را بر اساس هزینه‌های تولید و سود کشاورزان، کیلویی ۲۳ هزار و ۷۰۰ تومان اعلام اما تاکید کرد: «این رقم یک قیمت پیشنهادی است و هنور در شورا تایید نشده است.»

رئیس اتاق اصناف کشاورزی وعده داد که به احتمال زیاد تا هفته آینده قیمت خرید تضمینی گندم مشخص می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، در میان وعده‌های هر روزه، تسویه دیرهنگام و تعلل در تعیین قیمت خرید تضمینی گندم، برخی کشاورزان را خسته کرده است. آنها از شرایط گلایه دارند و می‌گویند سطح زیر کشت گندم را در سال زراعی جدید کاهش می‌دهند.

مطالبات کشاورزان چه زمانی پرداخت می‌شود؟

چرا پول گندم را تسویه نمی‌کنید؟

گروهی از گندمکاران از تسویه دیرهنگام خرید تضمینی گلایه دارند.

«مردم همه گرفتاری دارن چرا پول مردم رو نمی‌دین قسط داریم قرض داریم شماها معنی این جملات رو نمی‌دونید چون هیچ وقت بی پولی نکشیدید تا درد مردم رو بدونید

«۵ماه پول گندم ما رو ندادین, این ۵ماه آیا سود دیرکرد نداره؟ اگه بانک کشاورزی ۱روز از قسط وامش بگذره حساب ضامن ها رو نمی بنده؟ و سود چند برابری دیرکرد نمیگیره.»

«قرار بود پایان مرداد تسویه کنین. حالا شاید پایان شهریور. پایان شهریور هم پول مردم نمی‌دین. از اینورم فطریه اعلام میکنین گندم کیلو ۲۰ تومان. از اینور قیمت از کشاورز ۱۱ و ۵۰۰ میگیرین. خدا ازتئن نگذره.»

«پس پول ما را کی میدین دو ماه پیش تحویل دادیم چند روز پیش مقداری شو ریختن به حساب اون هم با کیلویی ۱۱هزارو ۲۷۲تومان. بعد الکی میان میگن کیلویی ۱۱هزارو ۵۰۰ ریختن من ۷ تا فاکتور تحویل به دولت دارم با ۷ تا واریزی که برام زدن مبلغ همه را با وزن فاکتور ها حساب کردم در مجموع هر کیلو ۱۱ هزار و ۲۷۲ تومان بابت هرکیلو پرداخت کردن.»

گندم نمی‌کاریم

بعضی کشاورزان هم می‌گویند در این شرایط کشت گندم را کاهش می‌دهیم.

«م صاحب ۳۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان ازنا در استان لرستان که همه ساله بیش از نیمی از این مساحت رو به کشت گندم اختصاص میدادم از این به بعد دیگر اعتمادی به دولت نمی‌توان کرد چراکه در هر کشوری پشتیبان کشاورزان دولتهاشان هستند اما در ایران کشاورز گاو شیرده هست، از سال زراعی جدید تصمیمات جدیدی به عمل آوردیم همان مقدار زمین رو به کشت ینجه اختصاص بدهیم.»

«من که گندم نمیکارم توبه. ۱۰۰هکتار گندم با هزینه کمر شکن آخرش هیچ. لااقل بقیه پولمون رو بدید.»

«هنوز بعداز ۶ماه پول کشاورز ندادن دارن مردم وسوسه میکنن سال بکارن با این وضع زمین بدیم اجاره بهتره تا گندم بکاریم سال بعد خرج کشت گندم چندین برابر میشه ۲۵ هم جواب نمیده.»

«پارسالم میگفتن که قیمت ۲۲تومانه.ولی اخرش اومد سر ۱۵هزار اونم فعلا ۱۱و خرده واریز کردند. یهو دیدی گفتن بوجه نیست همینو میدیم و تماااام. این قیمتهایی هم که الان میگن واسه اینه کشاورز بیچاره بازم تحریک بشه و کشت کنه

«من سال گذشته ۴۵ تا۵۰ هکتار زمین کشاورزی گندم کشت داشتم حالا فقط ۱۰ هکتار از زمین میخوام کشت کنم باقیمانده زمین میزارم بخوابه بهتره تا سودشو کسانی به اسم مافیای ببره با هزینه های که گندم میبره هر کاری بکنیم بیشتر سود می‌بریم.»

«اونای که هنوز باقیمانده حساب کشاورزان ندادن بی خود میکنن برا سال جدید تصمیم گیری میکنن مگه کسی دیگه گندم میکاره مردم چی فرض کردن.»

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا