زنان

قوانین جدید برای کودکان اینفلوئنسر

دبیر مرجع ملی حقوق کودک از فعال‌شدن کمیته فضای مجازی در مرجع ملی حقوق کودک با همکاری شورای عالی فضای مجازی و برخی دستگاه‌‌ها به ایسنا خبر داد.

به گزارش آرمان ملی آنلاین به نقل از شرق،سیدعلی کاظمی با با بیان اینکه صفحات کودک‌بلاگرها طیف گسترده‌­ای از انواع برندها در پنج دسته محصولات آرایشی، مواد غذایی، لوازم منزل، لباس کودک و مزون‌ها و آتلیه کودکان را تبلیغ می‌­کنند، گفت: «کودکان به دو صورت فعال و منفعل در محتواهای تبلیغاتی حضور دارند؛ فعال از طریق نقش‌آفرینی کودکان در تبلیغ کالا و منفعل از طریق استفاده از عکس و فیلم کودکان جهت جذب مخاطب‌. تبلیغات کودکان بلاگر هم از طریق تبلیغ و معرفی مستقیم کالا یا به‌صورت غیرمستقیم و ضمنی انجام می­‌شود».

دبیر مرجع ملی حقوق کودک از فعال‌شدن کمیته فضای مجازی در مرجع ملی حقوق کودک با همکاری شورای عالی فضای مجازی و برخی دستگاه‌‌ها به ایسنا خبر داد. سیدعلی کاظمی با بیان اینکه صفحات کودک‌بلاگرها طیف گسترده‌­ای از انواع برندها در پنج دسته محصولات آرایشی، مواد غذایی، لوازم منزل، لباس کودک و مزون‌ها و آتلیه کودکان را تبلیغ می‌­کنند، گفت: «کودکان به دو صورت فعال و منفعل در محتواهای تبلیغاتی حضور دارند؛ فعال از طریق نقش‌آفرینی کودکان در تبلیغ کالا و منفعل از طریق استفاده از عکس و فیلم کودکان جهت جذب مخاطب‌. تبلیغات کودکان بلاگر هم از طریق تبلیغ و معرفی مستقیم کالا یا به‌صورت غیرمستقیم و ضمنی انجام می­‌شود». او ضمن بررسی ابعاد قانونی و حقوقی اینفلوئنسری کودکان در فضای مجازی و با استناد به قانون حمایت از اطفال و نوجوانان گفت: «مطابق قانون مذکور، اگر فعالیت کودکان در فضای مجازی تحت عنوان­‌هایی مانند بلاگر، مدلینگ و اینفلوئنسری، سلامت کودکان را در ابعاد مختلف جسمی، روحی، روانی، اخلاقی و اجتماعی تحت تأثیر منفی قرار دهد یا امنیت وی شود یا وضعیت آموزش وی را به مخاطره افکند، وضعیت مخاطره‌آمیز برای کودک قلمداد شده و امکان مداخله اجتماعی یا قضائی را حسب شرایط مقرر در قانون حمایت از اطفال و نوجوانان فراهم می­‌کند. چنانچه این فعالیت­‌ها با کسب درآمد همراه باشد و عنوان «شغل» و «کار» بر آن صدق کند، تا ۱۵ سال برخلاف ماده ۷۹ قانون کار است که مطابق آن به کار گماردن افراد کمتر از ۱۵ سال تمام ممنوع و مشمول تعریف بهره‌کشی اقتصادی در قانون کار و قانون حمایت از اطفال و نوجوانان است». کاظمی تأکید کرد: «با استناد به بند «د» ماده یک قانون حمایت از اطفال و نوجوانان، تهیه و تولید هر اثری که محتوای آن بیانگر جذابیت جنسی طفل یا نوجوان مانند برهنگی و‌… باشد، هرزه‌نگاری تلقی می‌شود». دبیر مرجع ملی حقوق کودک یادآور شد: «به موجب مقررات عمومی از‌جمله قانون کار و قوانین مرتبط با مسئولیت مدنی نیز اگر کودکی در فضای مجازی کسب درآمد کند، متعلق به خود اوست و کس دیگری حق ندارد از این منافع بهره‌­مند شود و الا مشمول عنوان بهره­‌کشی می‌‌شود». وی افزود: «فعالیت کودکان در فضای مجازی مانند فضای واقعی تابع قوانین و مقررات کشور از‌جمله قانون کار و قانون حمایت از اطفال و نوجوانان است؛ یعنی سه ممنوعیت بر آن حاکم است: اول، ممنوعیت نقض حقوق کودک و نوجوان و رویکرد ابزاری به او، دوم، ممنوعیت بهره‌­کشی از کودک و نوجوان و سوم، ممنوعیت نقض ارزش‌­های اخلاقی جامعه‌». درحال‌حاضر پیش‌نویسی به‌‌عنوان اصلاحیه و الحاقیه به قانون حمایت از کودکان در حال تدوین است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا