گوناگون

افزایش شمار خودکشی در میان کودکان زیر ۱٨ سال بدلیل فقر اقتصادی و مشکلات اجتماعی

روند خودکشی افراد زیر ١٨ سال در شهرهای کُردستان به مرحله هشدار رسیده و تنها در هجده روز پایانی ماه گذشته میلادی، دستکم ١٣ مورد خودکشی در این مقطع سنی، به ثبت رسیده است.

با اسناد به آمار به ثبت رسیده در مرکز آمار و اسناد سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، از روز ١۴ ماه آگوست ٢٠٢٣ تا ٣١ همان ماه، دستکم سیزده مورد خودکشی کودکان و نوجوانان زیر ۱۸ سال در شهرهای دالاهو، کامیاران، اشنویه (شنو)، سردشت، دیواندره، ارومیه، روانسر، بوکان و ثلاث باباجانی روی داده است.

طبق این آمار، میانگین سنی افرادی که اقدام به خودکشی کرده‌اند، ١۵ سال است و شهرهای کامیاران، اشنویه، سردشت و دالاهو هرکدام با دو مورد، در ردیف نخست فهرست قرار دارند.

در این لیست، دو دختر ١٢ ساله اهل دیواندره و سردشت پایین‌ترین سن را میان قربانیان دارند که به ترتیب به دلیل اختلافات خانوادگی و اختلالات روانی اقدام خودکشی نموده‌اند.

همچنین به لحاظ دلایل و انگیزهای اقدام به خودکشی این افراد، هشت مورد اختلافات درون‌ خانواده که یک قربانی کودک‌همسری در بین آن‌ها به چشم می‌خورد و همینطور سه مورد اختلالات روانی به ثبت رسیده است. دو مورد نیز، مبهم بوده و دلایل آن در دست بررسی قرار دارد.

قابل ذکر است که هویت کامل این ۱۳ کودک برای هه‌نگاو احراز شده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا