جوانان

دفاع از تبعیض آموزشی!

متأسفانه در کشور ما به دلیل نبود مدیریت به‌روز، متخصص و کمبود بودجه، مدارس دولتی رو به افول و وضعیت بدی از لحاظ کیفیت آموزش و تجهیزات و فضای آموزشی قرار دارند. از سوی دیگر مدارس غیرانتفاعی با شهریه‌ نجومی بر اقتصاد خانوارها فشار می‌آورند.

ستاره صبح – الهام روحانی:  نظام آموزش و پرورش در کشورهای توسعه‌یافته همچون ژاپن، فنلاند، سوئد و … که بهترین ابزارهای آموزشی را دارند برای همه دانش‌آموزان چه پول‌دار و چه فقیر یکسان و رایگان است. جایگاه معلمان در این کشورها از لحاظ مالی و معنوی بالاست. متأسفانه در کشور ما به دلیل نبود مدیریت به‌روز، متخصص و کمبود بودجه، مدارس دولتی رو به افول و وضعیت بدی از لحاظ کیفیت آموزش و تجهیزات و فضای آموزشی قرار دارند. از سوی دیگر مدارس غیرانتفاعی با شهریه‌ نجومی بر اقتصاد خانوارها فشار می‌آورند. احمد محمودزاده، رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی گفت: برای سال ۱۴۰۳ شهریه مصوب ۵ میلیون تومان تا ۴۸ میلیون تومان است. این در حالی است که برخی مدارس شهریه‌ نجومی تا ۱۰۰ میلیون تومان هم برای ۹ ماه سال تحصیلی دریافت می‌شود. در این ارتباط رضا مراد صحرایی، وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به سؤال المیرا شریفی مقدم (مجری صداوسیما) درباره شهریه بالای مدارس غیرانتفاعی گفت: «هزینه‌های بالای مدارس غیرانتفاعی عادی است، شما اگر بخواهید یک ماشین مدل‌بالا هم سوار شوید باید پول بیشتری بدهید!» گفتنی است که افراد برتر در کنکور سال گذشته ۲۹ نفر از مدارس استعدادهای درخشان، ۹ نفر مدارس غیرانتفاعی و یک نفر مدارس نمونه دولتی بودند! به گفته علی‌اصغر فانی، وزیر پیشین آموزش و پرورش یک‌میلیون و ۷۰۰ هزار دانش‌آموز در کشور در مدارس غیرانتفاعی و ۱۳ میلیون دانش‌آموز در مدرسه دولتی درس می‌خوانند. در چنین شرایطی وزیر آموزش و پرورش از چنین مدارسی دفاع می کند.

گزینش اخلاقی، اعتقادی، سیاسی در آموزش و پرورش
رئیس هسته گزینش وزارت آموزش و پرورش بابیان اینکه تمامی افراد مشغول به کار در این وزارتخانه حتی مدارس غیردولتی باید از مرحله گزینش عبور کنند، گفت: به دلیل حساسیت بالای شغل معلمی گزینش در محورهای اخلاقی، اعتقادی و سیاسی اعلام نظر می‌کند و گزینش علمی این افراد قبل از این مرحله اتفاق می‌افتد. سید حسین داود الموسوی روز پنجشنبه در دومین روز از همایش آموزشی و توجیهی روسای ادارات مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی در اردوگاه شهید باهنر تهران گفت: برای تربیت و پرورش دانش‌آموزان متعهد و متدین باید در جذب نیروی انسانی دقت بیشتری کرد. وی با اشاره به اینکه آموزش و پرورش مجموعه‌ای است که بیش از ۵۰ میلیون مخاطب دارد، اضافه کرد: از این مجموعه بزرگ باید در جهت هم‌افزایی و پیشبرد اهداف نظام تعلیم و تربیت بهره جست. رئیس هسته گزینش وزارت آموزش و پرورش با تأکید بر استفاده‌ بهینه از ظرفیت کم‌نظیری که دانش‌آموزان، اولیای آنان و همکاران فرهنگی را دربرمی‌گیرد، تصریح کرد: فرایندهای ما در کل کشور باید با یک وحدت رویه پیش رود و به شکل هماهنگ و منسجم عمل شود. الموسوی با اشاره به تأسیس هسته گزینش بافرمان خمینی در سال ۶۱، یادآور شد: هسته گزینش برای جلب رضایت مردم سعی دارد نیروهای انسانی را که یکی از مهم‌ترین ارکان وزارت آموزش و پرورش هستند، به بهترین شکل انتخاب و وارد مجموعه کند. وی بر عدم به‌کارگیری نیروهای بدون گزینش در مدارس غیردولتی تأکید کرد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا