زحمتکشان

کارگران معترض شرکت نفت و ‌گاز بانکول ایوان‌غرب دسته‌جمعی اخراج شدند

۳۸ کارگر استخدامی شرکت نفت ‌و گاز بانکول ایوان‌غرب در استان ایلام، پس از مطالبه دستمزد معوقه خود از کار اخراج شدند. پروژه نفت ‌و گاز بانکول در دست سپاه پاسداران است.

به‌گزارش کانال تلگرامی اتحادیه آزاد کارگران ایران، به‌تازگی ۳۸ کارگر اهل ایوان‌غرب که در پروژه نفت ‌و گاز بانکول مشغول به کار بودند، به دلیل مطالبه دستمزد معوقه خردادماه سال جاری خود و اعتصاب، اخراج شدند.

بنا به این گزارش کارفرمای شرکت نفت‌ و گاز بانکول ایوان‌غرب همچنین علیه این کارگران طرح دعوی کرده است.

پروژه نفت ‌و گاز بانکول در دست سپاه پاسداران است و این نهاد امنیتی افراد وابسته و نزدیک به خود را به جای کارگران اخراج‌شده به کار گرفته است.

براساس آمار رسمی، ۱۱ درصد گاز و شش درصد نفت کشور متعلق به استان ایلام است و دولت سیزدهم نیز تبلیغات گسترده‌ای درباره ظرفیت‌های این استان در زمینه استخراج نفت و گاز کرده و از پروژه‌هایی در این زمینه خبر داده است.

رضا نوشادی، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران فروردین‌ماه سال جاری وعده داده بود که «توسعه میدان‌های گازی بانکول و باباقیر، چشم‌اندازهای روشنی در گسترش فرصت‌های شغلی در میان جوانان مستعد این خطه از کشور ترسیم می‌کند».

در سال‌های اخیر مشارکت شرکت‌های اروپایی و ژاپنی در طرح‌های نفت و گاز ایران به پایین‌ترین سطح سال‌های پس از انقلاب رسید و نهادهای وابسته به سپاه پاسداران، به‌ویژه قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا، حضور خود را در این طرح‌ها افزایش داده‌اند.

با دخالت بیشتر سپاه پاسداران، حضور «نیروهای خودی» در این پروژه‌ها نیز افزایش می‌یابد و امکان شغلی کارگران که با مشکلات معیشتی بسیاری روبه‌رو هستند محدودتر می‌شود.

در روز ۴ مردادماه سال جاری، حیدر محسنی، پدر دو فرزند و کارگر پتروشمی شهر چوار استان ایلام، پس از اخراج خودکشی کرد و جان خود را از دست داد. پیش از او، علی‌محمد کریمی و محمد منصوری، دو تن از پرسنل این شرکت نیز به دلیل اخراج با اقدام به خودکشی به زندگی خود پایان دادند.

رادیو زمانه

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا