بین‌المللی

دور جدید اعتصاب در بخش حمل‌ونقل ریلی انگلیس

اعتصاب ده‌ها هزار کارمند بخش راه‌آهن انگلیس طی روزهای جمعه و شنبه موجب لغو و اختلال گسترده در سفرهای مسافران قطارها شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، رسانه های انگلیسی نوشتند، بالغ بر ۲۰۰۰۰ کارمند متعلق به ۱۴ شرکت بخش راه‌آهن این کشور که عضو اتحادیه آر‌.ام‌تی هستند روز شنبه در اعتراض به پایین بودن حقوقشان دست به اعتصاب زدند. روز جمعه نیز اعضای اتحادیه بزرگ آسلف که رانندگان قطار متعلق به بیش از ۱۲ شرکت حمل‌ونقل ریلی انگلیس را نمایندگی می‌کند نیز اعتصابی ۲۴ ساعته را اجرا کردند. آنها روز شنبه نیز اضافه کار خود را لغو کردند.

در پی اجرای اعتصابات دو روز گذشته مقامات انگلیسی به مسافران قطارها توصیه کردند قبل از سفر وضعیت سفر خود را بررسی کنند. شرکتهای راه‌آهن انگلیس اعلام کردند در واکنش به این اعتصابها سطح خدمات دهی را در سراسر این کشور تغییر می‌دهند.

به نوشته پایگاه نشریه «ایندیپندنت»، «میک لینچ»، دبیر کل اتحادیه گفت «تکبر» دولت «ریشی سوناک»، نخست وزیر انگلیس علت عدم پیشرفت در حل مناقشه بر سر شرایط کاری و حقوق کارمندان بخش راه‌آهن انگلیس است.

دور جدید اعتصاب در راه‌آهن انگلیس سبب اختلالات شدید در حرکت قطار ها در سراسر این کشور از جمله لغو گسترده سفرها و تاخیر در حرکت قطارها شد.

اعتصاب‌های سراسری در بخش راه ‌آهن انگلیس از ماه ژوئن ۲۰۲۲ تا کنون، مشکلاتی را برای ده‌ها میلیون مسافر قطار به وجود آورده است. در مدت بیش از یک سال گذشته کارمندان این بخش بارها در راستای ادامه مبارزه بر سر بهبود شرایط شغلی و حقوقی خود برای اجرای اعتصابات فراخوان داده‌اند و به این ترتیب باعث ایجاد اختلالات گسترده در این بخش و سخت تر کردن برنامه‌ریزی برای سفر شدند.

هر چند بیش از یک سال از اجرای اولین موج اعتصاب‌های کارمندان راه‌آهن انگلیس از زمان دهه ۱۹۸۰ گذشته اما همچنان اختلاف بین اعضای اتحادیه‌ها و مقامات بر سر شرایط کاری و حقوق پا بر جا است و نشان چندانی از این که این اختلاف حل شود دیده نمی‌شود.

«میک ولان»، دبیر کل اتحادیه آسلف روز جمعه گفت، رانندگان قطار معترض انگلیسی «آماده اعتصاب های بیشتر در بلند مدت هستند.»

از اوایل سال جاری میلادی تا کنون هیچ دور جدیدی از مذاکرات بین اتحادیه ها و کارفرمایان برگزار نشده است.

سخنگوی وزارت حمل‌ونقل انگلیس اعتصابها را «آزاردهنده» خواند و اتحادیه‌ها را متهم کرد که این اعتصابات را با هدف «ایجاد بیشترین اختلال ممکن» در آخرین تعطیلات پایان هفته تعطیلات تابستانی به اجرا گذاشته‌اند

او ادعا کرد، پیشنهادات معقول حقوقی دولت روی میز مذاکرات باقی مانده‌اند در حالی که «ادامه اعتصابها مایوس کننده است و باعث به تاخیر افتادن اصلاحاتی که نهایتا به مسافران، کارمندان راه آهن و مالیات دهندگان نفع می‌رسانند می‌شود.»

بحران اقتصادی و هزینه های معیشتی گریبان انگلیس و چندین کشور اروپایی دیگر نظیر آلمان و فرانسه را از سال ۲۰۲۲ به دنبال سیاست‌های ضد روسی این کشورها و حمایتهایشان از اوکراین در جنگ با روسیه گرفته است. این بحران باعث افزایش تورم و نارضایتی در میان اقشار مختلف این کشورها و متعاقب آن اجرای دوره‌های متوالی و ادامه دار اعتصابات در اعتراض به شرایط حقوقی و کاری شده است.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا