گوناگون

تظاهرات کُردها در کرکوک- دست‌کم سه نفر کشته و ۹ نفر زخمی شدند

روز شنبه دوم سپتامبر/ ۱۱ شهریور تظاهرات کُردها در کرکوک در اعتراض به آن‌چه «محدودیت و ممنوعیت» نیروهای عراقی خوانده‌اند، جریان داشت. …

تظاهرات شهروندان کرد از یک طرف و شهروندان عرب و ترکمان از طرف دیگر به رغم حضور نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شد. تنش‌ها در کرکوک پس از تصمیم حزب دمکرات کردستان عراق برای بازگشایی دفاترش پس از شش سال در کرکوک تشدید شد. تنش‌ها در کرکوک از هفته گذشته آغاز شده است، شهری که سال‌هاست مورد مناقشه اقلیم کردستان عراق و دولت مرکزی است. پیش از این نیز خبرهایی در رابطه با این‌که محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق، یک مقر امنیتی شهر کرکوک را به حزب دموکرات کردستان واگذار کرده، منتشر شده بود. در هفته اخیر بازتاب این خبر منجر به واکنش عرب‌ها و ترکمن‌ها و نیز برگزاری تحصن مقابل این مقر شد.

نیروهای حشد شعبی با توافق حزب دمکرات و نخست وزیر عراق در این زمینه مخالفند و او را به «تحویل دادن کرکوک به کردها» متهم می‌کنند. مسعود بارزانی، رهبر حزب دموکرات کردستان عراق، شنبه دوم سپتامبر پس از مدت‌ها سکوت در بیانیه‌ای تظاهرکنندگان را «آشوبگر» خواند و اعلام کرد که «ریختن خون فرزندانمان در کرکوک هزینه‌ای سنگین دارد.» نسل نو و اتحادیه میهنی هم با انتقاد از این وضعیت، خواستار ورود مستقیم نخست وزیر عراق و پایان دادن به این تنش شده‌اند. تلویزیون روداو نزدیک به حکومت اقلیم کردستان گزارش کرده که در نتیجه درگیری‌های خونین کرکوک سه معترض کُرد کشته و و دست‌کم ۹ نفر زخمی شده‌اند. اقلیم کردستان و حکومت مرکزی عراق بر سر حق مالکیت بر نفت‌ در کرکوک اختلاف دارند. اقلیم کرکوک و نفت را متعلق به خود می‌داند. دولت مرکزی عراق اما با شکایت به مراجع بین‌المللی مانع ادامه فروش نفت از سوی حکومت اقلیم کردستان شده است.

بالاترین

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا