حقوق بشر

تلاش نهادهای امنیتی و قضایی برای سرپوش نهادن بر قتل حکومتی محمد حسن‌زاده

رسانه میزان، سایت رسمی دستگاه قضایی جمهوری اسلامی و نزدیک به نهادهای امنیتی پس از گذشت ده ماه از قتل حکومتی محمد حسن‌زاده، جوان جانباخته در انقلاب ژن، ژیان، ئازادی، مدعی شده که وی در “درگیری شخصی با چاقو” کشته شده است.

در روایت ادعایی سایت میزان که بصورت ویدئویی بدون هیچگونه تصویر مشخصی انتشار یافته، از بازداشت شخصی به نام “فردین کریمی” خبر داده می‌شود که گویا ضارب محمد حسن‌زاده بوده است.

به گفته منابع هه‌نگاو، فردین کریمی، در سناریوی تازه سپاه پاسداران، نقش شخصی غیرنظامی را ایفا می‌کند که طبق ادعای سایت میزان، در جریان اختلافی شخصی، محمد حسن‌زاده را با ضربه چاقو به قتل رسانده است. در صورتی که بر اساس اطلاعات موجود نامبرده عضو رسمی سپاه پاسداران می‌باشد.

در سناریوی ساختگی میزان، چنین عنوان می‌شودکه محمد حسن‌زاده ساعاتی قبل از کشته‌شدن “قصد سوار کردن یک خانم در خیابان” را داشته و فردین کریمی ناگهان در محل حاضر که در نهایت منجر به نزاع بین طرفین برای حمایت از آن خانم ادعایی می‌شود.

چنین ادعایی، همواره در سناریوهای امنیتی برای تخریب وجهه اجتماعی معترضان و فعالین سیاسی بکار گرفته می‌شود.

بر اساس آنچه که میزان ادعا نموده، در حال حاضر “تحقیقات در جزئیات پرونده ادامه دارد”. بر اساس رویه موجود نهادهای امنیتی، احتمال می‌رود فردین کریمی و خانم ادعایی که در گزارش اشاره شده، با بازگو کردن سناریوی مورد نظر سپاه پاسداران علیه محمد حسن‌زاده مقابل دوربین حاضر شوند.

شایان ذکر است محمد حسن‌زاده، مهر ماه ١۴٠١، در حدود یک ماه قبل از کشته شدن توسط نیروهای حکومتی، در جریان اعتراضات روزهای آغازین جنبش اعتراضی مردم بوکان از ناحیه چشم چپ توسط نیروهای حکومتی با گلوله ساچمه‌ای زخمی شده و تقریبا بینایی آنرا از دست داده بود.

این جوان جانباخته، ٢۴ ساعت پیش از کشته شد در صفحه اینستاگرام خود موشکباران محل اقامت فعالان سیاسی عضو احزاب کردستان در کمپ‌های اقلیم کردستان را محکوم کرده بود که نمادهای از اعتراض علیه نظام جمهوری اسلامی را منتشر کرده بود.

محمد حسن زاده پیش از جانباختن در استوری خود نوشته بود: “شاید امروز آخرین روز زندگی من باشد، برای خوشبختی ملت.. بژی بوکان”!

علاوه بر این دفن اجباری و شبانه پیکر محمد حسن‌زاده، با فشار دادستان و مقامات امنیتی سندی آشکار از هراس حکومت درباره افشای جزئیات این قتل حکومتی بوده است. بنحوی که دادستان بوکان در پاسخ خانواده حسن‌زاده و تقاضای خاکسپاری فرزندشان در ساعت ده روز بعد، گفته بود: “مسئولیت دارد و باید شبانه بدون مشارکت مردم دفن و قضیه ختم به خیر شود.”

هه‌نگاو در پایان تاکید می‌کند که اطلاعات منتشر شده توسط نهادهای امنیتی اساسا کذب محض و فاقد هرگونه سندیت حقوقی می‌باشد. محمد حسن‌زاده شامگاه چهارشنبه ۲۵آبان ۱۴۰۱ در جریان اعتراضات مردمی بوکان در حالی که قصد داشت یک دختر ربوده شده توسط نیروهای سرکوبگر حکومتی را آزاد کند، با ضربات متعدد چاقو که توسط نیروهای حکومتی بر سینه و قلبش وارد آمد و همچنین شلیک مستقیم این نیروها  به قتل رسید.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا