گوناگون

۵۰۰ روز بازداشت بی‌سروصدای کارمند اتحادیه اروپا در ایران

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در گزارشی اختصاصی نوشته یوهان فلودروس، کارمند اتحادیه اروپا و شهروند سوئد، ۵۰۰ روز است که در ایران در بازداشت است. ساعاتی پس از این گزارش ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در اینباره مورد پرسش قرار گرفت و درباره این بازداشت ابراز «بی‌اطلاعی» کرد.

بهارنیوز-روزنامه نیویورک تایمز در گزارش خود نوشته اتحادیه اروپا زندانی شدن یوهان فلودروس را مخفی نگه داشته بود. موضوع بازداشت این فرد را روزنامه نیویورک فاش کرد و همین باعث شد در کنفرانس خبری، از ناصر کنعانی در این باره سوال شود. او اما در پاسخ گفت «تا این لحظه اطلاعی ندارم». بنابر این گزارش، او بهار سال گذشته به ایران سفر کرده بود و در ۲۸ فروردین ۱۴۰۱ زمانی که قصد خروج از ایران داشته در فرودگاه بازداشت می‌شود. افراد مطلع از پرونده به نیویورک‌تایمز گفته‌اند او در قالب یک «سفر توریستی» با چند تن از دوستانش به ایران رفته بود. افراد مطلع به پرونده همچنین اضافه کردند که او پیشتر در قالب ماموریت کاری اتحادیه اروپا بدون مشکل به ایران سفر کرده بود.
نیویورک‌تایمز بازداشت این شهروند اتحادیه اروپا را بخشی از سیاست رو به گسترشی دانسته که به ادعای این روزنامه آمریکایی «دیپلماسی گروگان‌گیری» است. ماه گذشته، ایالات متحده با ایران در خصوص تبادل زندانیان در ازای آزادی ۶ میلیارد دلار از سرمایه‌های مسدود شده ایران در کره جنوبی به توافق رسید. نیویورک تایمز با پدر فلودروس تماس گرفته اما او از اظهار نظر خودداری کرده است. فلودروس یکی از اعضای هیئت نمایندگی افغانستان در هیئت دیپلماتیک اتحادیه اما پیش از آنکه به افغانستان برود، به دنبال تسلط طالبان در تابستان ۲۰۲۱ نتوانست به این کشور برود. به گزارش نیویورک تایمز فلودروس سوئدی در بروکسل زندگی و کار می‌کرد.

یوهان فلودروس کیست؟
بنابر گزارش نیویورک تایمز یوهان فلودروس ۳۳ ساله و شهروند سوئد و کارمند اتحادیه اروپاست و در نهادهای مختلف اتحادیه اروپا چندین سمت بر عهده داشته است. از جمله در برنامه‌های آموزش کارآموزان ادارات دولتی و همچنین برنامه‌ای برای جذب جوانان سوئدی برای کار در اتحادیه اروپا. وزارت خارجه سوئد ۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ به شهروندان خود درباره سفر به ایران هشدار داد. این هشدار ساعاتی تنها ساعاتی بعد از اعلام درخواست حبس ابد برای نوری و نزدیک به ۱۰ روز پس از بازداشت یوهان فلودروس صادر می‌شد. دو ماه پس از این هشدار، دولت سوئد بار دیگر با اشاره تلویحی به برگزاری دادگاه حمیدی نوری در این کشور از شهروندانش خواست تا از سفر به ایران پرهیز کنند.
دولت ایران در تابستان سال گذشته با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که یک تبعه سوئدی را به اتهام جاسوسی دستگیر کرده است.
نیویورک تایمز می‌گوید با شش نفری که از این پرونده آگاهی داشتند صحبت کرده است و این افراد همگی خواسته‌اند نامشان فاش نشود. آنها اما همگی اتهام جاسوسی را رد کرده‌اند. وزارت امور خارجه سوئد اعلام کرد که در مورد جزئیات این پرونده اظهار نظر نخواهد کرد و دلیل آن محرمانه ماندن است. واحد رسانه‌ای وزارت امور خارجه سوئد در ایمیلی بازداشت مردی حدودا ۳۰ ساله در آوریل/ فروردین ۲۰۲۲ را تایید و تاکید کرده وزارت امور خارجه و سفارت سوئد در تهران به شدت روی این پرونده متمرکز است. در گزارش نیویورک تایمز آمده که این وزارتخانه در ایمیل خود نوشته بنابر ارزیابی آنها علنی کردن این پرونده آن را پیچیده خواهد کرد.
فلودروس از سال ۲۰۱۹ به عنوان دستیار ایلوا یوهانسون کمیسر اروپایی در امور مهاجرت خدمت کرد. سرانجام در سال ۲۰۲۱، او به سرویس اقدام خارجی اروپا (EEAS) پیوست. سرویس اقدام خارجی اروپا (EEAS) سرویس دیپلماتیک و وزارت ترکیب شده خارجه و دفاع اتحادیه اروپا (EU) است. این سرویس زیر نظر جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی و امنیت اتحادیه اروپا فعالیت می‌کند. نیویورک تایمز زندانی شدن این شهروند سوئد را در ادامه «دیپلماسی گروگان‌گیری» ایران دانسته است.

بالاگرفتن تنش بین ایران و سوئد
تشنج در روابط دو کشور با آغاز دادگاه حمید نوری در سوئد شدت گرفت اما در اوایل بهار ۱۴۰۱ به اوج رسید. بازداشت یوهان فلودروس کمی بعد از آن صورت گرفت که دادستان‌های سوئدی برای حمید نوری شهروند ایرانی درخواست حبس ابد کردند. او به اتهام دست داشتن در «جنایت جنگی» و «قتل عمد» در جریان اعدام‌ زندانیان سیاسی  دو سال و نیم بود که ذیل اصل صلاحیت جهانی در بازداشت سوئد بود.
اردیبهشت‌ماه همان سال ۱۴۰۱ خبرگزاری ایسنا به نقل از «یک مقام آگاه» اعلام کرده بود که احمدرضا جلالی تا پایان اردیبهشت اعدام خواهد شد. قوه قضائیه احمدرضا جلالی پژوهشگر ایرانی-سوئدی به اتهام «جاسوسی» به اعدام محکوم شده است. پیش از این نیز تلویزیون دولتی ایران با پخش فیلمی دولت سوئد را متهم کرد که از اقدامات مسلحانه و تروریستی علیه حکومت ایران حمایت کرده است. پیشتر وزارت اطلاعات سوئد را دولتی «بدسابقه» توصیف کرده بود.
این فیلم با عنوان «صلح فقط برای من» بر اساس اعترافاتی از حبیب فرج‌الله معروف به حبیب اسیود ساخته شده بود که زیر نظر دستگاه امنیتی ایران به ایران منتقل شد. چعب بعدتر در ایران اعدام شد.  چند ماه‌ قبل از آن سوئد دو برادر ایرانی‌الاصل را به اتهام جاسوسی از کارکنان پلیس امنیتی سوئد و انتقال اطلاعات سری بازداشت کردند. بازداشت پیمان و پیام کیا در رسانه‌های دولتی ایران بازتاب چندانی نداشت. پلیس امنیتی سوئد (سپو) درباره بازداشت‌ این دو برادر بیانیه صادر کرد.
این دو برادر به اتهام «انتقال اطلاعات محرمانه» و جاسوسی برای روسیه بازداشت شدند. رسانه‌های سوئد گزارش داده‌اند که گمان می‎رود این افراد بیش از ۱۰ سال بوده که مشغول به جاسوسی بوده‌اند. هر دو برادر اتهام جاسوسی را رد می‌کنند. همزمان با این تنش‌ها اعلام شد دو شهروند سوئدی دیگر به نام‌های ستفان کوین گیلبرت و سیمون کاسپر براون نیز به اتهام قاچاق در دادگاه انقلاب  محاکمه می‌شوند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا