حقوق بشر

مرگ دومین زندانی سیاسی کُرد پس از آزادی از زندان‌های جمهوری اسلامی

آرمان سنگی، زندانی سیاسی سابق اهل بانه، پس از سپری کردن دو سال زندان و در حالی که سه ماه از آزادی‌اش گذشته بود، جان خود را از دست داد. او دومین زندانی سیاسی جوان کُرد در چند روز گذشته محسوب می‌شود که پس از آزادی، جان خود را از دست می‌دهد.

بر اساس گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، روز شنبه ١١ شهریور ماه ١۴٠٢ (٢ سپتامبر ٢٠٢٣)، آرمان سنگی، اهل  بانه و زندانی سیاسی سابق، به شکل ابهام‌برانگیزی جانباخت.

به گفته منابع آگاه، آرمان سنگی، چند روز پیش به شیراز سفر کرده بود و جسد وی دو روز بعد در سوییت محل اقامتش در این شهر پیدا شده است.

تا زمان تنظیم این خبر، پیگیری‌های هه‌نگاو در این زمینه ادامه دارد. پدر این زندانی سیاسی سابق، حاضر به مصاحبه در اینباره با همکاران هه‌نگاو نشد.

در حالی که این جوان کُرد پیش از بازداشت و محکومیت، هیچگونه سابقه بیماری قلبی و زمینه‌ای نداشته، اکنون دلیل مرگ او “ایست قلبی” عنوان شده است.

آرمان سنگی، دو سال پیش در بهار ١۴٠٠، توسط اداره اطلاعات بازداشت و پس از محکومیت به زندان کهریزک منتقل شد. او بهار سال جاری پس از اتمام دوره محکومیت از زندان آزاد شده بود.

پیش از آرمان سنگی، روز پنج‌شنبه ٩ شهریور ماه ١۴٠٢، حسن جوجه‌گلوانی، دیگر زندانی سیاسی سابق کُرد، چند ماه پس از آزادی از زندان مرکزی اردبیل، جان خود را از دست داد.

حسن جوجه‌خانی، اهل پیرانشهر پس از آزادی علائم بیماری شدید روانی و جسمانی داشته و علیرغم مراجعه به پزشک در نهایت، جسد بی‌جان وی در منزل خواهرش پیدا شده بود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا