گوناگون

ادامه اخراج اساتید؛ هشدار مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه

اخراج و تعلیق استادان دانشگاه در آستانه سالگرد مهسا (ژینا) امینی ادامه دارد. دو استاد دانشگاه دیگر اخراج شدند. مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم در بیانیه‌ای نسبت به پیامدهای اخراج ده‌ها استاد دانشگاه در کشور هشدار داد….

منابع خبری دانشجویان و نهادهای حقوق بشری روز سه‌شنبه ۱۴ شهریور (۵ سپتامبر) از اخراج سارا ملکان، استاد دانشگاه امیرکبیر و مهام میقانی، استاد دانشگاه تهران خبر دادند.

سارا ملکان پس از پایان مرخصی دوران زایمان خود برای دریافت برنامه درسی به دانشگاه بازگشته، اما نامه قطع همکاری دریافت کرده است. او با “امنیتی شدن دانشگاه امیرکبیر” و رویکرد مدیریتی در آن مخالفت کرده بود.
مهام میقانی، استاد دانشکده هنرهای نمایشی پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران هم طبق گزارش منابع خبری دانشجویان از این دانشگاه اخراج شد. اخراج این استاد بدون ابلاغ و به صورت تلفنی به او اطلاع داده شده است.

میقانی سال گذشته در اوج جنبش خیزش مردمی در اعتراض به دستگیری دانشجویان کلاس‌های درس خود را متوقف کرده بود.

اخراج اساتید؛ “تصمیم‌های غیرمعقول و غیرمقبول”

اعتراض به اخراج‌ استادان دانشگاه‌ در داخل کشور همچنان ادامه دارد.

مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه روز سه‌شنبه ۱۴ شهریور (۵ سپتامبر) با انتشار بیانیه‌ای در کانال تلگرامی خود به اخراج اساتید دانشگاه اعتراض کرد.

این مجمع در بیانیه خود از “تصمیم‌های غیرمعقول و‌غیرمقبول گرفته شده” در دولت انتقاد کرده و می‌نویسد “استادان دلسوز اخراج و به جای آن سخن از جذب چند هزار افراد جدید گفته می‌شود.”

این مجمع همچنین انتقاد کرده که با اخراج استادان مستقل و منتقد، “اندک استقلال دانشگاه‌ها” نیز از بین رفته و نهاد دانشگاه فاقد توانمندی لازم در جهت کمک به پیشرفت کشور می‌گردد.

مجمع یاد شده در پایان بیانیه خود تصمیم درباره اخراج اساتید دانشگاه را “تصمیمی جناحی” دانسته که پیامدی جز مهاجرت‌های بیشتر نخبگان علمی کشور نخواهد داشت.
مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم مشی اصلاح‌طلبانه دارد و خردادماه سال ۱۳۷۶ در قم بنیانگذاری شدە است. حسین موسوی تبریزی و اسدالله بیات زنجانی از چهرەهای شناختەشدە این مجمع هستند.

دویچه وله

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا